Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Виставка ляльок Оксани Цюпи

Виставка ляльок Оксани Цюпи

Дата події:

  • 18 січня 2011 - 1 лютого 2011 21:00

Місце події:

Музей гетьманства
ст.м. Контрактова площа
вул. Спаська, 16-б, Київ
Телефони для довідок: тел. 425-55-49,462-52-90

Більше відомостей:

18 січня 2011 о 18:00 в Музеї гетьманства у Києві відкриється виставка нових авторських текстильних ляльок майстрині з Київщини Оксани Цюпи.

Концепція виставки

Коли під Різдво на Україні святкова компанія тягне із собою Вертеп, і він пливе уночі над сільською дорогою – у навколишньому світі трапляються тривожні і небезпечні події. Пригадаймо хоча б Гоголя з його «Ніччю перед Різдвом». Нечиста сила вкрала Місяць, і закрутилося бозна-що: темінь, колотнеча, вселенська плутанина. Перед нами адаптований веселий варіант кінця світу.

Найбільш відомий, хоча й анонімний сценарій вертепного дійства взято з євангеліста Матвія. Він подає прекрасний приклад перетворення слова на театральну метафору. Там лише сказано про смерть Ірода, а вже на вертепну сцену виходить лялька-Смерть. Вторгнення цієї ляльки у Вертеп означає, що до нас завітала тема приходу гостей-предків, уже померлих. Відомо, що саме під цю пору, на Коляди покійні родичі в масках провідують живих. Показування вертепу і співання колядок недопустиме в інший час, бо може потривожити душі померлих. Так Вертеп долучається до язичницької традиції вшанування предків.

Сховавшись під масками, колядники співають про свій довгий шлях, про місточок, яким вони ішли. І звісно ж, неможливо допустити проникнення Нечистої сили у нижній поверх Вертепу – Чорта, дрібного чиновника-порученця з самого Пекла. Ще один персонаж вертепного дійства заслуговує на увагу: Цар Ірод. Виряджений у стрічки та фольгу, цар новорічного дійства – це загублений слід великого протистояння богів, поєдинку за долю світу. А солдати Ірода й Ангел Вертепу – це залишки двох частин Небесного Воїнства.

Нарешті у другій частині вертепного дійства несподівано з’являються лялькові пари: вони також проникли у вертеп із новорічної святкової стихії. Їхні звички й поведінка часто доволі вільні. Багатонацональність цього народцю вказує на всеохопний характер еротичних вихваток. Так нагадують про себе Вакханалії – ритуальний, всезагальний шлюб, найважливіша сакральна акція, яку практикував давній світ, включно зі слов’янами, для запобігання всесвітньої загибелі.

В наших місцях щорічно твориться космогонічний міф. Поява Вертепу з колядниками свідчить, що народився Новий світ. Він, як завжди, готовий протистояти біснуванню хаосу.

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити