Виставка «Українське весілля»

Дата події:
|
Місце події:НЦНК “Музей Івана Гончара” |
Більше відомостей:
23 вересня 2011 року о 16:00 в Музеї Івана Гончара відкриється виставка «Українське весілля» (з колекцій Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара»).
Осінь – пора весіль на Україні. А отже проведення в цей час виставок на тему «Українське народне весілля» стало вже традиційним у нашому Музеї. Весілля у певний час стає актуальною подією для кожної родини. До нього готувалися наші предки споконвіку заздалегідь із залученням значних матеріальних та духовних ресурсів. Про це свідчить і весільне вбрання, яке є найбагатше та найпишніше за колоритом, матеріалами, оздобленням, і використанням великої кількості рушників. Це також багата, різноманітна кухня на весілля. Але найбагатшою є духовно-змістовна частина цього священодійства, яка простежується у піснях, побажаннях-програмуваннях молодих на щастя, на долю, на продовження роду, на достаток та інше. Весілля у філософському потрактуванні є відновленням гармонії двох начал світу – чоловічого і жіночого, возз’єднанням двох половинок у цілісній монаді.
Приготування до весілля було тривалим і ретельним. За кілька років до судженого дня, а в деяких землях України ще й від народження дівчинки починали готувати «посаг» для молодої. Особлива увага приділялася створенню ритуальних тканин – вишитих та тканих рушників, які наречена мала виготовити власноручно. Це мало особливе значення, оскільки дівчина, як “жриця і хранителька майбутнього домашнього вогнища” якнайкраще могла програмувати спільну подружню долю на полотні. Важливим був також у весільному обряді одяг. Це найкраще і найпишніше оздоблене вбрання, для якого купувалися і підбиралися найдорожчі матеріали.
Весільний обряд, який тривав колись впродовж тиждня, складається з різних ритуалів. Серед них – вінкоплетення, завивання гільця та багато інших. Але найсокровеннішим, кульмінаційним моментом у таїнстві шлюбу є ставання молодят на рушник і благословення їх батьками на щасливе подружнє життя.
На виставці експонується весільне та святкове вбрання різних земель України, рушники, святковий посуд, меблі, фотоархівні матеріали, живопис та ін.
Виставка діятиме з 23 вересня до 13 листопада 2011 року
щодня, крім понеділка та останнього вівторка місяцяз 10:00 до 17:30
Як відкривалася весільна виставка 2009 року, дивіться на музейній сторінці на Facebook
Низенький уклін щирим подвижникам – популяризаторам українських народних звичаїв та обрядів – працівникам унікального, єдиного на Україні музею
Івана Гончара! Музей виконує неоціненну роботу – повертає народу його
духовні багацтва! І ось ми маємо УКРАЇНСЬКЕ ВЕСІЛЛЯ! Цей сакральний обряд
має величезне виховне значення для молоді, спонукає вчитися вишивати (сороч-
ки та рушники),готувати весільні страви, плести традиційні вінки, співати
весільних та народних пісень, грати в народні ігри. Цінно і те, що через
весь обряд червоною ниткою проходить почуття вдячності батькам молодих,
їхнім родичам та односельцям.Дай Боже, щоб наші діти, онуки та правнуки,
нарешті, прозріли і оцінили красу і велич народних традицій і свої весіль-
ля, як казали колись, – грали по-українському! Певне, що тоді й життя
їхнє буде щасливішим – нам на радість!