Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Виставка сюжетних вишиваних картин, рушників та килимів ХХ століття

Виставка сюжетних вишиваних картин, рушників  та килимів ХХ століття

Дата події:

  • 18 лютого 2016 - 3 квітня 2016

Місце події:

НЦНК “Музей Івана Гончара”
Адреса: Київ, вул. Лаврська, 19
Добиратися автобусом №24 або тролейбусом №38 від станції метро «Арсенальна» до кінцевої зупинки.
Тел. (044) 280 52 10, 288 92 68

Більше відомостей:

З 18 лютого до 3 квітня 2016 року в Музеї Івана Гончара триватиме мистецька виставка сюжетних  вишиваних картин, рушників та килимів ХХ століття.

Глядачі зможуть ознайомитися з досі недослідженим видом образотворчого фольклору – вишиваними сюжетними рушниками, картинами та килимами з фондових колекцій Музею. Поява цієї виставки стала можливою завдяки двадцятирічній експедиційній та пошуковій діяльності музейних працівників. Звичайно, на виставці можна виставити лише незначну частину цих артефактів, адже вся збірка нараховує до трьохсот одиниць так званих «брокарівських» рушників 1890-1930 років, п’ятсот рушників вишитих «гладдю» в 1940-1980 роках та сто сюжетних картин та килимів другої половини ХХ століття. Хоча зразки такої вишивки віднайдені в різних регіонах України, однак найпоширенішим ореолом їхнього побутування є Центральна та Лівобережна Україна.

Твори ці особливі. Вони вишивалися не на продаж чи виставки, а за потребою душі як дарунок чи для оздоблення помешкання. Тому вишитим сюжетним рушникам та картинам властива цілковита внутрішня свобода, безпосередність, цілісність, щирість та наївність.

Вишивана картина є продовженням мальованої народної картини. Але якщо зразки народного малярства купували на базарах або ж замовляли художникам-самоукам, то вишити картину чи рушник могла чи не кожна українська дівчина. Змалку, оволодівши цим ремеслом, ввібравши традиції минулого, вишивальниці з наснагою пізнавали нові модні віяння. Таким чином виникала нова стилістика робіт, відбувався відхід від усталених норм формовиявлення. Утім, творчість майстринь продовжує спиратися на міфо-поетичне образне мислення. «Вишиваний малюнок» набуває умовності, знаковості, символічності, архетипності.
У цих роботах окрім зовнішньої сторони сприйняття – композиції та сюжету, – відчувається глибинний внутрішній зміст – це любов-кохання, мрії-сподівання, очікування-страждання – всі ті почування, на які така щедра українська душа. Тому такими зворушливими є зображення пари голубів, ангеликів, казкових квіткових букетів з ніжними словами-побажаннями, як і вишиті на рушничку слова-побажання дівчини своєму коханому: «Умивайся чистенько, утирайся сухенько. Кого люблю, тому дарю. Уляна».

Ці, сповнені самобутності, яскравого індивідуалізму твори вражають відображенням первісної свідомості, шокуючи свідомість цивілізовану, «навчену», часом викликаючи заздрість у досвідчених художників і подивовуючи науковців. Те, що колись вважалося дисгармонійним, у сьогоденні сприймається як гармонійне, модерне, і, водночас, досконале у своїй винятковій простоті.

Print

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1150 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2024.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити