Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Стрітення на «Мамаєвій Слободі»

Стрітення на «Мамаєвій Слободі»

Дата події:

  • 15 лютого 2011 16:00

Місце події:

Центр народознавства “Козак Мамай”
Київ, вул.Михайла Донця, 2

Більше відомостей:

В козацькому селищі «Мамаєва Слобода» 15 лютого о 8-30 ударом у Благовіст дзвонів козацької церкви Покрова Пресвятої Богородиці, розпочнеться свято Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа. Початок святочної Літургії о 9-00.

А о 19-30, біля хати гончара, буде відбуватись дійство за участі фольклорного колективу. Одна із гурту молодиць піднесе до хати гончара на коромислі відра, з освяченою в церкві «стрітенською водою». Всі бажаючі по черзі зможуть набрати цю воду через хатній поріг, аби потім проводжаючи свого козака чи чумака в далеку дорогу, або ж дитину до школи, покропити нею.

Наші прадіди вважали, що в лютому на Стрітення зима з весною вперше стрічається.

На свято Стрітення Господнього в церкві святили свічки із жовтого воску, їх називали «Громовицями». Коли повертались із церкви на Стрітення, то запалювали «Громничну свічку» – щоби мороз дерева не побив. «Громовиці» берегли для особливих життєвих ситуацій. Цими, освяченими на Стрітення свічками, підкурювали хворих. Особливо «Громова свічка» вважалась помічною під час бурі чи грози, тож її непримінно запалювали перед хатнім Божником аби запобігти наглій пожежі чи руйнації.

Також аби захистити себе від усяких негараздів та життєвих бід, в цей день набирали «стрічену воду». Робили це в особливий спосіб: перед хатнім порогом перепиняли молодицю, що несла у відрі освячену в церкві воду та зачерпували її через поріг. Така «стріченська вода», набрана у цей день через поріг, за повір`ями була надзвичайно цілющою як для людей, так і для худоби, допомагаючи в різних випадках. Особливо ж «стріченська вода» цінувалася нашими прадідами від «пристріту» (лихого ока), кроплячи людину цією водою прадіди промовляли таке замовляння: «На синьому морі, на камені ворон сидить, лапами розгрібає, хвостом розмітає, од хрещеного раба Божого (ім`я) всякий пристріт одганяє. Во ім`я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.».

Саме цією цілющою водою кропили козаків перед далекою небезпечною дорогою чи військовим походом, їхніх бойових коней та вози з військовим спорядженням, при цьому примовляючи: «Боже Вам поможи». Пізніше, коли козацтво було заборонено, виряджаючи в дорогу чумаків, «стріченою водою» кропили чумацькі мажі та волів. «Стрітенською водою» кожну «першу неділю», тобто першу неділю, що припадала на новолуння, кропили пасіку, аби бджоли роїлись.

Джерело: mamajeva-sloboda.ua

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити