Сашко Бо-Гі та “Мокша”

Сашко Бо-Гі та “Мокша”

Передумови проекту

Проект «Мокша» народився у Вінниці у 2007 року. У якийсь період життя будівельника за освітою Сашка Бо-Гі та його дружину художника Агі щось невимовне підштовхувало до дій, мовляв, робіть вже щось своє! Думали про різні справи – від виготовлення меблів до художнього лиття. Та випадок подарував “мокшам” у спадок від попереднього власника приміщення швейні машинки. Тому питання, чим із задуманого займатися, вирішилося саме собою. Шити одяг! На допомогу Бо-Гі покликали колишнього токаря Юрка, який став втілювати у викрійках ідеї подружжя. Отож, будівельник-інженер, художник та токар взялися за пошиття одягу.

Підґрунтя Мокші

Льон, трипільські символи та тексти Богдана-Ігора Антонича – це три кити, які через першу колекцію й втілили собою “Мокшу” у Яві (фізичному світі).Трипільська графіка була обрана свідомо, бо передає малюнок світу, який, на переконання “мокшів”, насичений вірнішим відношенням людини до людини та людини до реальності. Вірнішим, аніж ми маємо сьогодні, мали вчора або чотириста років тому. “Мокша” підкреслила це все текстом не Шевченка, а саме Антонича, бо він про той “малюнок” написав найвлучніше. А льон взяли, бо він є полотном того “малюнка”. Проте, “мокші” свій одяг не звуть “трипільським” чи таким, що пропагує Антонича.

Значення слова “Мокша”

Що ж до ідейності назви торгової марки, то в основі “Мокші” лежить ім’я давньої Богині Світу Мокоші. Пізніше вона стала богинею долі, жіночої працелюбності та майстерності, родючості та животворної жіночої сили. Творці одягу у назві наголошують на культурі так званого матріархату. Тому вінничани й прив’язались до Трипілля, а в логотипі є трипільський ромб-засіяне-поле. Ба, й навіть розуміння матріархату у “мокшів” неповторно-суб’єктивне, як модель взаємин між людьми, які були за трипілля.

Покликання

Основна мета Мокші – відтворювати природніше, органічніше, вірніше та суспільніше ставлення до життя та людських взаємин. А головна з методик – пізнати, втілити та поширити МЕЖУ – між селом і містом, мистецтвом і виробництвом, ділом і бізнесом, етнічним та глобальним, людиною та людьми.

  • Мокша, камізелька, керсетка
  • Мокша, камізелька, керсетка
  • Мокша, плахта
  • Мокша, сорочка, трипільські символи
  • Мокша, сорочка, трипільські символи
  • Мокша, торби
  • Мокша, кучма
  • Мокша, кохта
  • Мокша, козацька шапка