Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Народні майстри просять Ющенка захистити Долю

Народні майстри просять Ющенка захистити Долю
4 травня 2009 02:13

Майстри народного мистецтва, які брали участь 2–3 травня у ярмарку в Музеї народної архітектури та побуту України, що в селищі Пирогів (Київ), вимагають повернути на посаду заступника його директора Олексія Долю. З відкритим листом з цього приводу вони звернулися до Президента Віктора Ющенка та голови президії НАН України Бориса Патона.

Олексій Доля, етнограф (Фото Людмили Тесленко-Пономаренко)

Олексій Доля, етнограф (Фото Людмили Тесленко-Пономаренко)

Науковця напередодні змусили піти із займаної посади внаслідок боротьби за керівництво в цьому комплексі. До листа вже зібрано понад дві сотні підписів, які офіційно надішлють на адресу Президента. Сам текст звернення Віктору Ющенку передали в суботу. Митці вважають, що теперішнє керівництво музею має вибачитися перед відомим етнографом і знову його працевлаштувати. Інакше, майстри готові протестувати і на майбутнє не брати участь у подібних ярмарках у Пирогові.

Зі слів майстрів, Олексій Доля несправедливо постраждав унаслідок підкилимної боротьби за посаду керівника Музею архітектури та побуту. Керівництво Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології, до складу якого і входить музей у Пирогові, таким чином вирішило убезпечити себе від перспективи можливого очолювання музею Олексієм Долею, кажуть митці. І поставило йому умову: або він підписує документ, що не претендує на цю посаду, або йде з роботи. Науковець, який на керівну посаду не зазіхав, відмовився писати подібні документи, вважаючи їх принизливими. Як наслідок, його «пішли» — підкреслюють у мистецькому середовищі.

Народні майстри наголошують на важливості Олексія Долі у їхньому становленні. Саме він вишукував творчих людей і запрошував їх брати участь у ярмарках.

Ракевич Любов

Любов Ракевич, майстриня з вишивки, Косів, Івано-Франківська обл. 
-  Ми всі стоїмо як сироти. До нас ніхто не підійшов, тільки кажуть, що пан Олексій звільнився з роботи, але ми вважаємо, що це його довели. Якщо у них стане хоч трішечки совісті, то вони попросять у нього вибачення і щоб він повернувся на цю посаду…

Ми не віримо, що тут немає Олекси. Бувало, отак все дивимося на середину поля і він там стоїть у брилі й дивиться, хто що робить. А зараз нас абсолютно ніхто не питає, що ви тут робите, чого сюди приїхали, де ви ночуєте. А ці всі питання були вирішені, тому що пан Олекса приходив, кожного питав, кожна людина відчувала тепло цього чоловіка, а тепер ми нікому тут не потрібні.  Ми бачимо, що з цього всього вийде тут «узвіз» (Андріївський узвіз – авт.), буде торгувати одна тільки перекупка і  ті, що стоять у переходах.

Іван БобковІван Бобков, гончар,  Київ

— Олексій Доля запам’ятовував велику кількість майстрів, знав кожного на ім’я, до кожного підходив, а зараз його змусили піти. Його можна назвати навіть художником, який збирає творчі душі. Він показував і легко доносив до людей, що існує і Закарпаття і Полтавщина, і Сіверщина, і Покуття на прикладі майстрів, він їх згуртовував дуже довго і організовував для них оце ярмаркове містечко.

 

Юрій МуравськийЮрій Моравський, гончар, Львів 
— Завдяки йому майстри відчули, що вони люди, що вони майстри, що вони поважні люди, а не торгаші якісь. Он бачите сидить в брилі гончар, то він колись був міліціонером і так собі час від часу гончарив. І завдяки Долі він звільнився з міліції і став справжнім гончарем і це вже стало його життям, роботою і можливістю заробити. Завдяки тому, що Доля нас два рази на рік тут збирає, ми маємо можливість контактувати між собою і завдяки цьому ремесла й розвиваються.

З Олексієм Долею ми вперше познайомилися 1995 чи 1994 року. До того тут було всього 10 майстрів, а потім кожного року він ходив по тих «узвозах» і з тих помийних майстрів витягував достойних. І більшість майстрів, які сюди приїжджають, вже на узвіз не їдуть. Вони кажуть, що вже не хочуть разом з тими «ушанками» виставляти свої роботи, тобто Доля стимулював навіть певну гордість у нас.

Іван ТимошенкоІван Тимошенко, різьбяр з рогу, Лубни, Полтавщина
— Сьогодні хорошу людину хочуть відібрати у людей, щоб оцей ярмарок перетворити нінащо. Вже не цікаво тут бути, коли його не бачиш. Коли було, що йде господар цього з’їзду майстрів, то вже радісно ставало на душі. Підійде, спокійно поговорить і вже не нервуєшся.

Анатолій БайдаАнатолій Байда, гончар, Київ 
— Керівництво музею абсолютно нічого не робить і не робило ніколи для того, щоб відбувалися нормальні людські ярмарки і щоб по-людськи відносилися до майстрів. Вони кажуть, що це нібито вони зібрали майстрів, але якби не було Олексія Леонтійовича, то в принципі б не було ярмарку, тут би було декілька всього майстрів і все. Він їх всіх зібрав тут. І мало того, що він зібрав, він має надзвичайне таке чуття індивідуально підходить до кожного майстра. Наприклад, кожного ярмарку зранку до обіду сидить при вході, бо дуже багато майстрів у поспіху забувають запрошення і без них їх не пускають. І він особисто це контролює, бо знає кожного особисто. Тобто, це дрібничка здається, але для майстрів то не дрібничка. Він — людина на своєму місці.

І коли про цю ситуацію дізналися майстри, то була думка взагалі не прийти сюди.  Олексій Леонтійович не допускав, щоб з цього ярмарку зробили Андріївський узвіз, тобто а-ля «ширпотреб», а щоб це був справжній ярмарок для майстрів. Тому ми всі дуже стурбовані тим і хочемо повернути Олексія Леонтійовича на своє місце, бо без нього немає того ярмарку, немає того свята, всі його поважають і йому довіряють.

Звернення народних майстрів до Президента

За інформацією майстрів, на початку цього тижня має відбутися нарада в Національній академії наук за участю Президента. На ній розглядатимуть це питання.
Ми очікуємо на реакцію усіх сторін конфлікту і на шляхи його залагодження. За ходом подій стежте на «Рукотворах».

Богдан Гдаль, Катерина Качур, «Рукотвори»

Повний текст Відкритого листа

P.S. Ширше цей конфлікт висвітлений на шпальтах інтернет-видання «Хвиля», а зворотня реакція Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України — на «Музейному просторі».

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Залишити відгук

17 Коментарі в "Народні майстри просять Ющенка захистити Долю"

Сповіщати про
avatar
Сортувати за:   новими | старішими | з найвищими оцінками
Віра
Гість

За нездоровими пристрастями довкола музею невдоволені амбіції «сірих кардиналів», що прагнуть керувати музеєм не маючи для того ні розуму, ні хисту. Дивує оперативність ЗМІ у тиражуванні фальшивок, написаних за принципом «чим брехливіше –тим краще». Правдиво про ситуацію з Музеєм – «Обережно — фальшивка. Пирогово... prostir.museum/publications/ua?id=62

Прихильники Долі, що висловилися на сайті, закликали учора інших майстрів до бойкоту ярмарки, яка все ж відбулася.

Зясувалося, що майстрів, невдоволених стилем роботи Олексія Долі значно більше ніж його прихильників. Це варто було б знати пані Ірині Несен, яка з особистої неприязні до Скрипник, закидала анонімками весь інтернет.

Сварга
Гість

то Віра

чи Вам Скрипник приплачує, щоб Ви її захищали? Всім, хто хоч трішки знає ситуацію в музеї, підтвердять: Скрипник — самодура і тиран, яка живцем з'їдає людей. Це як раз вона хоче керувати усім, «не маючи для того ні розуму, ні хисту».

І музей, і її власний інститут вже стогнуть від рабовласницьких манер Ганни Аркадіївни. Якщо вона дотисне навіть мінімальну опозицію в музеї — вважайте, що його більше нема...

Стреленко Віталій
Гість
Стреленко Віталій

Я тільки-но трохи відсапався від ярмраркової мандрівки. На Пирогівський ярмарок попав ТІЛЬКИ завдяки Рукотворам та пані К. Качур-мої особисті бажання здоров*я та наснаги. За пана Долю взнав вже на ярмарку, підписався або 4-тим або 5-тим, як тільки до мене підійшов чоловік з листом.На цьому ярмарку я побував вперше, але враження таке що ми(майстри) на таких заходах НІКОМУ НЕ ПОТРІБНІ але це НЕПРАВИЛЬНО.

Галина
Гість
Кому вигідно щоб Музей лихоманило? Маючи певний стосунок до теми публікації, хотіла б дещо прояснити для тих, кому не байдужа доля Музею в Пирогово . За останні декілька років найбільш актуальною для Музею стала проблема фахового керівництва, йому давно вже бракувало доброго господаря. Тому чергові планові вибори директора Музею, призначені на 16 квітня 2009 року були схвально зустрінуті колективом Музею, які запропонували на цю посаду Павла Федаку, кандидата наук. Ідея запросити цього відомого фахівця з народної архітектури та музейництва на посаду директора Музею виникла ще у 90-х роках, та через сімейні обставини останнього не була зреалізованою. Згідно з регламентом кандидатура П.Федаки обговорювалась також… Read more »
ТС
Гість
1.Олексій Леонтійович звільнився не за власним бажанням, а за «згодою сторін». Сторони погодилися — ідеш, то йди і швидше. І звільнили буквально моментально. 2.Майстри, прошу звернути увагу, не мають нічого до пана Федаки, вони хочуть, щоб повернули О.Долю. 3. Так, є майстри, що втішені звільненням Долі, бо тепер їх «аберегам» ніхто не перешкоджає лежати на прилавках поряд з виробами народних ремесел. Я не здивуюся, якщо радих звільненню буде досить багато, бо на ярмарці цей раз були і «матрьошкі», і ковдри з базару, і в"язані шапочки.... 4. Щодо статі в «Музейному просторі»: з фондом «Розвиток України» співпрацював саме О.Доля, музейних працівників і журналістів на страйки… Read more »
Відлуння віків
Гість

Передрукували — www.pamjatky.org.ua/Detai...aspx?NewsID=7897

Богдан Гдаль
Адмін

Дякуємо!

Прохожий
Гість

Слухи о том, что Долю якобы назначили в Минкульт, распускает лично госпожа Скрыпник и ее подпевалы, типа пани Бондаренко. Делают они это для того, чтобы замять свое участие в травле, которую они учинили Алексею Доле. Дескать, он просто перешел на другую работу.

Всем музейщикам известно, что отдел музеев в Минкульте возглавляет Николай Скиба, которого назначили в середине апреля. Другие предположения и «нибы-то» — чистейшей воды вранье. Скрыпник — схаменись!

Юлія
Гість

На власні очі бачила як Г.Скрипник мало не в труси (вибачте на слові) майстрам залазила, щоб забрати ті підпіси за Долю.

І, до речі, тим майстрам, що підписались сказала більше не приїжджати.

Прикро, що суперечки за місце під сонцем, можуть вплинути на майстрів, що власну душу вкладають у вироби. Пирогів був тим місцем, де майстра ЗАПРОШУВАЛИ особисто, відповідно цінували і поважали його працю. Неможливо було «купити» місце для торгівлі.

Пан О.Доля чудова людина, що здатна піклуватись про поширення українських традицій, розмовляти з майстрами тощо

Надіюся, що керівництво музею знайде слова, що повернуть пана О.Долю.

Лідія Орел, Надія Зяблюк
Гість
Лідія Орел, Надія Зяблюк
Фрагмент «Відкритої заяви» науковців Музею народної архітектури та побуту України на неправдиву інформацію, що міститься у "Зверненні майстрів... ": "Ми, науковці Музею народної архітектури та побуту України, чиїми зусиллями було започатковано та створено цей унікальний музейний комплекс, сформовано одну з найбільших у країні етнографічну колекцію (75 тис. експонатів), рішуче відкидаємо несправедливі звинувачення і тенденційно викладені факти, що містяться як у «Зверненні майстрів до Президента України В.Ющенка», так і в інших публікаціях Інтернет-виданнь щодо нашого Музею. Передусім зауважимо, що ця брутальна кампанія, розгорнута проти Музею та керівництва ІМФЕ, приурочена до чергових виборів директора Музею, який для багатьох видається «ласим шматком» з… Read more »
Богдан Гдаль
Адмін

А де повний виклад заяви?

torba8
Гість
Богдан Гдаль
Адмін

Дякую! Але це питання було задане ще до того, як цей текст з'явився на тій сторінці, на яку Ви посилаєтеся. І для того, щоб він там і з'явився 😉

Стреленко Віталій
Гість
Стреленко Віталій

Істина, як завжди по середині. З одного боку- нас(майстрів) могли використати і під нами «заховатись», з другого боку працівники музею при своїй незгоді з позицією керівництва можуть втратити свою роботу- це також погано. Давайте трохи зачекаєм, безвихідних ситуацій не буває, покаже час.

Ольга
Гість

Ознакомилась с материалами сайта и историей увольнения О. Доли. Считаю, что в этой ситуации логично требовать увольнения руководства музея в Пирогово. Потому, что позиция руководителя, направленная на увольнение специалиста такого уровня разрушает структуру музея. Ольга Сергеева — заместитель начальника управления по охране культурного наследия Симферополя

ТС
Гість
Сьогодні в університеті була конференція, присвячена пам"яті Л.Ф.Дунаєвської. Один з учасників голосування в Президії АНУ (відділення літератури чомусь голосує за директора етнографічного музею) розповів, що Г.А.Скрипник на засіданні повідомила їм, що Доля знав свою кандидатуру, що все чудово і красиво, ніхто й не підозрював, що він звільнився з роботи, тим більше ніхто не знав, як під керівництвом Г.А.С. фактично знущалися з достойної людини, принижували, вимагали писати відмови і т.п. Запитання до дуже «принципових» працівників музею та ІМФЕ: як жеж так сталося, що конкурс на посаду директора пройшов в стилі найкращих радянських часів — одна кандидатура бере участь в конкурсі, конкурс не… Read more »
Надія
Гість
Я мешкаю у Запоріжжі і особисто не знаю пана Долю, але не раз чула по радіо його інтерв’ю, читала про нього у пресі, слухала розповіді знайомих майстрів. Начувана про його «Українське весілля». Власне із-за цього і зайшла на сайт у пошуках контактів з ним: мої куми, найкращі друзі, хочуть тут у Запоріжжі оженити свого сина, мого хрищеника, по-українськи, за правдивими нашими традиціями. Я прочитала про долю Олекси Долі і страшенно вражена і розчарована нашою українською здатністю до зради. І це не просто зрада по відношенню до Великої людини, етнографа-професіонала, а й до всіх нас, небайдужих до свого, рідного. І за музей… Read more »
wpDiscuz
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1137 людей вже підписалися
Наші новини на Google+
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2018.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити