Олександр Бешун

Олександр Бешун

Творчість

Майстер, музикант і вчитель, учень одного з найвидатніших майстрів фольклорних інструментів минулого сторіччя Олександра Шльончика.

“Зробити так, щоб шматок дерева заспівав — справжнє мистецтво, що як магія. А змусити сучасних підлітків відірватися від моніторів комп’ютерів і зацікавити їх майструванням сопілок і бубонів — взагалі повна містика. І те й інше на диво добре вдається Олександру Бешуну. Дивовижно, але свищики, тріскачки, бубони і сопілки ще цікавлять сучасну молодь. Бажання помайструвати з’являється навіть у тих, хто до музики жодного відношення не має. За ці роки Олександр Михайлович сам сформулював для себе найважливіший закон педагогіки: якщо в учня щось не виходить — хвали, якщо бешкетує — хвали, якщо не слухається — хвали, тоді хороший результат гарантований.

— З дітьми цікаво! Вони мене теж навчають: щось десь почують, щось вичитають в Інтернеті, розказують, випробовуємо разом. Більшість, як і я колись, приходять зробити чи реставрувати собі гітару. Але, як колись мій вчитель, я їх «пригальмовую» — починаємо з простого. За реставрацію можна братися десь через півроку після початку навчання. А тим часом потроху навчаємо ще й нотній грамоті — їм же треба настроювати інструменти, слухати їх звучання. Хтось зацікавлюється, вчить акорди, вчиться грати — всього потроху. Може для жодного з них ані виготовлення інструментів, ані музика не стануть професією, та, принаймні, вони знатимуть, як тримати в руках інструменти. А це знадобиться в житті.

Музика з’явилася в житті Олександра ще у третьому класі, коли в сільському гуртку він почав грати на трубі. Після школи навіть не стояло питання, куди вступати — тільки музичне училище! А вже на четвертому курсі він відкрив для себе іншу сторону музики.

— Зі мною на курсі вчився онук Олександра Шльончика, Сашко. Якось він приніс гітару, що зробив його дід. Мені сподобалося. Подумав ще: чому б і мені не спробувати? Був упевнений, що вийде. Столяркою цікавився ще з дитинства. І от із цим бажанням зробити гітару пішов прямо до майстра. Він тільки усміхнувся — до гітари було ще рости й рости. Почали ми з малого — сопілки. Але і це — справжня віртуозність. Свисток зробити — неабияка морока. Тож руку набивав на «зозулях» — це такі народні свищики. За чотири роки зробив їх штук 60-70. Спочатку не виходило: злився на себе, розчаровувався, кидав усе, але тягнуло як! До гітари дійшло тільки через рік, — пригадує Олександр.

Свою першу сопілку Олександр подарував вчителю на згадку. А він йому взамін — любов до фольклорних інструментів і ремесло, що так вдало поєднало все, що Олександр любить у своєму житті — музику і запах свіжоструганого дерева.

Кожному інструменту — своє дерево. Гітарі — клен, бандурі — верба і бук, гуслям — груша. Але без м’якої ялини жоден із них не зазвучить. Щонайменше три роки правильно відібране дерево, без сучків і пошкоджень, має «вичікувати» — сушитися. І потім ще кілька тижнів, а то й місяців на саму роботу. Так народжується Інструмент. За ці роки Олександр Бешун виготовив десятки фольклорних інструментів і подарував нове життя старим бандурам, гітарам, кобзам і балалайкам. Його вже добре знають аматорські і професійні музичні колективи, і не тільки Чернігівщини.

— Коли я прийшов працювати у студію, у майстерні стояли столи і стільці. Увесь інструмент назбирав сам. Перші років 4-5 вдень учив дітей, а ввечері біг до Олександра Микитовича вчитися сам. За 20 років, що я займаюся цією справою, звичайно, дізнався чимало секретів ремесла. Щось розказав учитель, до чогось вже приходив сам. Наприклад, сопілки Олександра Микитовича — дивовижні, ними він відомий на весь світ. Але його форму свистка я не перейняв, вигадав власну — звучить вже по-іншому.  Майстри вчаться все життя і цього часу буває замало, щоб стати справжнім митцем. Але для себе я вже зробив найважливіший висновок: хороший інструмент — це тільки той, що подобається людині, яка буде на ньому грати. Тому не буває двох однакових сопілок чи гітар, все — індивідуальне, кожен інструмент — для окремого господаря, — вважає Олександр Бешун.

Ось так і живуть у його житті дві музики: одна народжується в його трубі, іншій він сам допомагає народжуватися — даруючи їй інструменти”.

Інформація про майстра з публікації Ольги Чижової “Учень видатного майстра фольклорних інструментів навчає дітей у Чернігові”, тижневик “Чернігівські відомості”

Походження

Народився 6 березня 1978 року в с.Шестовиця Чернігівського району Чернігівської області. Зараз проживає в Чернігові.

Освіта 

Середня спеціальна.

Досвід 

З 1998 по 2016 – керівник студії виготовлення та реставрації музичних інструментів Чернігівського Центру народних ремесел для дітей та юнацтва.

Є активним учасником різноманітних всеукраїнських та обласних мистецьких заходів, фестивалів.

З 2015 року член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (НСМНМУ).

2015 – участь у виставці на «Кращий твір року», НСМНМУ, м.Київ

 • Тріскачка і бандура
 • Бубен
 • Кувиця
 • Деркач з резонатором
 • Деркач з резонатором
 • Олександр Бешун
 • Калатало
 • Било
 • Коробочка
 • Тріскачка
 • Сопілка поліська
 • Бандура з перемичками
 • Гуслі
 • Бандура