04 Лют 2010 16:42 Як зробити

Робимо “павука”. Майстер-клас

Робимо “павука”. Майстер-клас

Як відомо, звичай прикрашати в день Нового року ялинку виник за царювання Петра І. Але далеко не всі знають, чим прикрашали свої оселі наші пращури до того часу, як лісова красуня ялинка завоювала головну роль на новорічному святі. Сьогоднішня розповідь саме про ці традиції.

Один із цікавих народних звичаїв — прикрашання осель підвісними декоративними конструкціями, які називають “павуками” і які є давнім зразком народного соломоплетіння. В чарівних конструкціях використано таку властивість соломи, як легкість. Зібрані з десятків, а то й сотень солом’яних трубочок, “павуки” майже невагомі.

У багатьох слов’янських народів “павуки” стали традиційними новорічними та різдвяними прикрасами осель. Ось як описує той звичай прикрашання осель “павуками” український етнограф Василь Скуратівський:
— Перед різдвяними святами для дівчат завжди вистачало клопотів. Опріч маланкових гуртів, до яких вони готувалися,
потрібно було наготувати і домашніх прикрас — Дідуха, “павуків” та “їжаків”. Переважно це робили на Гната — 2 січня. Таємно зібравшись, щоб не заважали хлопці, дівчата нарізали різних розмірів соломинки, нанизували їх на нитки і формували з них різноманітні квадратики і кубики.

Напередодні Різдва “павуків” підвішували до центрального сволока. Вони трималися на довгих волосинах із конячого хвоста і постійно крутилися, повертаючись в різні сторони і справляли враження живих істот.

Поруч з “павуками” мали сусідити “їжаки”. Їх робили з тіста або глини. У виліплену форму густо втикали невеличкі колоски. Проте найпопулярнішими були все ж “павуки”. Ромбовидні іграшки насправді нагадують павутину, а сам виріб — павука, що застиг в очікуванні здобичі.

Вивчаючи давні символи, – розповідає етнограф, — мені пощастило зафіксувати народні уявлення про довколишній світ. Павук, як виявилося, віддавна вважався бажаним в людській оселі, бо саме павуки “заснували світ”. За повір’ям, той, хто вб’є павука — накличе на себе лихо.

До обіду навіть заборонялося викидати цих істот з хати: жінка, котра вчинила таку наругу, неодмінно втратить смакові відчуття.
Багатьом, очевидно, відомо повір’я: якщо поруч з ваши спустився павучок, то це має віщувати якусь новину. Павуки за народною уявою, крім усього, уособлювали працьовитість. Усе це разом узяте, очевидно, і виробило уявлення, а відтак і символіку про павуків, котрі “приносять вість”. Може тому й виготовляли їх, щоб у такий спосіб сповістити про Різдво Христове.

Щоб оволодіти секретами виготовлення солом’яних “павуків” необхідно зрозуміти і вивчити основні принципи їх конструкції. Існує безліч варіантів форм, конструкцій та способів декоративного оздоблення “павуків”. Традиційні “павуки” здебільшого пірамідальні та ромбічні. Ці конструкції складаються з окремих об’ємних елементів ромбічної форми. В геометрії така фігура називається октаедр. У даному описі для зручності умовно називатимемо її ромб.

Виготовлення ромба

Щоб скласти ромб, нарізають 12 однакових завдовжки і завтовшки соломин і голкою нанизують на нитки. Чотири крайні з них зв’язують у квадрат ниткою, на якій вони нанизані (мал. 1).

як робити павука

Дві подальші соломини розміщують з однієї із сторін так, щоб утворився трикутник. Його вершину треба перекинути через основу в напрямку до центру квадрата (мал. 2).

як робити павука

Далі так само послідовно перекручують три пари соломин, які залишились на нитці. При цьому кожного разу необхідно змінювати напрям перекидання: якщо перша пара — до центру, то друга від центру, третя — до центру, четверта — від центру. Коли перекручено четверту пару, кінець нитки зав’язують на вузол, тоді утвориться плоска фігура з квадратом у центрі (мал. 3).

Щоб отримати об’ємну фігуру ромбічної форми, треба підняти вгору 2-й та 4-й трикутники і зв’язати докупи їх вершини; 1-й та 3-й трикутники відвести в протилежний бік і теж зв’язати (мал. 4).

як робити павука

Щоб нитка не розколювала соломин, їх перед роботою зволожують водою.

Пірамідальний “павук”

Його роблять із завчасно підготовлених рівновеликих ромбів, складених з однакових завдовжки соломин. Зауважте, що ромб є основою всієї конструкції і його величина визначає розміри всього “павука”, тому недоцільно брати соломини довші 10-12 см, бо вся конструкція вийде надто громіздка. Для такого павука треба зробити не менше 30 ромбів.

Збирання “павука” розпочинають з вершини піраміди. Її утворює один ромб. Другий ряд складають з чотирьох ромбів. Вершину кожного з них зв’язують з одним із чотирьох кутів основи ромба першого ряду, а їх кути, скеровані всередину конструкції — з нижньою вершиною ромба першого ряду.

Третій ряд утворюють з восьми ромбів, прив’язаних по периметру до ромбів першого ряду і одного ромба в центрі.

Четвертий ряд утворюють з 12 ромбів по периметру і одного в центрі. Жорсткість усієї конструкції забезпечується зв’язуванням усіх кутів ромбів між собою (схему складання пірамідального “павука” показано на мал. 5).

павук

У такий спосіб можна створити “павука” у формі об’ємного ромба, неначе складеного з двох пірамід. Для цього необхідно зв’язувати ряди нижньої половини “павука” в зворотній послідовності.

Відповідно кількість ромбів у кожному ряду зменшуватиметься і нижню вершину утворить один ромб.

Ромбічний “павук”

Цей різновид “павука” являє собою спрощений варіант підвісної прикраси. Його основу складають 6 ромбів. У даному варіанті конструкції елементи не з’єднують між собою жорстко, а вільно підвішують на нитках до центральної частини, щоб отримати легку і динамічну конструкцію, всі елементи якої перебувають у постійному русі.

Ромбічного “павука” складають з різних завбільшки елементів: великого центрального ромба та 5 однакових, менших за розміром. Конструкція гармонійна, якщо довжина сторін малих ромбів вдвічі менша довжини сторін центрального ромба. Чотири малі ромби підвішують на нитках до чотирьох кутів основи великого, а 5-й — до його нижньої вершини (схему складання ромбічного “павука” показано на мал. 6).

На прикладах пірамідального і ромбічного “павуків” подано основні конструктивні принципи створення солом’яних декоративних підвісок. Трошки пофантазувавши, можна сконструювати найрізноманітніші варіанти форм. Тільки зважайте на загальні закономірності виготовлення “павуків”, дотримуйтесь симетричності, тоді досягнете гармонії форми і рівноваги всієї конструкції .

Декоративне оздоблення

Конструктивну основу “павука” можна цікаво прикрасити. На оздоблення в народних майстрів ідуть різноманітні матеріали: кольоровий гофрований папір, кольорові нитки, насіння гороху, квасолі, горіхи, сухі квіти. Найбільш оригінально вписуються в конструкцію “павуків” підфарбовані декоративні елементи із соломи: “сонечка”, помпони, ланцюжки, плетені ромбики тощо. До “павука” підвішують невеличких плетених з соломи пташок, ляльок. Такі декоративні деталі розміщують і в середині ромбів і підвішують до їх вершин. Варіантів оздоблення “павуків” можна придумати безліч.

Микола Огородник
майстер,
м. Здолбунів, Рівненська обл.

Стаття та графіка з журналу “Народне мистецтво”. – 1997. – №1. – С.54
Світлини павуків з виставки та хати Ірини Білай, Рукотвори