Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

У Любліні відбувся Ягелонський ярмарок. ФОТО

У Любліні відбувся Ягелонський ярмарок. ФОТО

З 15 по 18 серпня 2013 року у польському Любліні вирував Міжнародний Ягелонський ярмарок. Він є щорічним і цього року його провели вже всьоме. За даними організаторів, у ярмарку взяли участь 250 майстрів з Польщі, України, Білорусі, Словаччини та Угорщини. Від ранку і до пізнього вечора всі вулички Старого міста Любліна були вщерть заповнені місцевими й іноземними шанувальниками традицій. Тут справді було на що подивитися, чим захопитися, з ким поспілкуватися й що придбати.

Ягелонський ярмарок

Емблемою Ягелонського ярмарку є курка – символізує багатство, урожай, добробут.

Литва

Кераміка Литви

Львів

Львівські майстри

Сумки

Польща

Ягелонський ярмарок

Ягелонський ярмарок

Польський гончар

Польський гончар

Ягелонський ярмарок

Зі словацьким гончарем

Зі словацьким гончарем

Кераміка

Ягелонський ярмарок

Кераміка

Ягелонський ярмарок

Білоруські витинанки

Білоруські витинанки

Ягелонський ярмарок

Під барабани та звуки волинки Старим містом “водили” металеву курку

Польське плетіння

Польське плетіння

Ягелонський ярмарок

Україна. Житомирське ткацтво

Кераміка

Українська кераміка

Словаччина

Словаччина

Ягелонський ярмарок

Ягелонський ярмарок

Угорські музиканти

Угорські музиканти

Ягелонський ярмарок

Провідною темою цьогорічного ярмарку стала народна іграшка, тому особливо помітними на святі були іграшкарі та їхні витвори. А на зеленій галявині під Люблінським замком влаштували розкішний дитячий майданчик, на який звезли всеможливі забавки для дітей. Особливий інтерес викликала традиційна іграшка у зріст дитини, а також гойдалки, оздоблені народними мотивами.

Дитячий майданчик

Дитячий майданчик

Ягелонський ярмарок

Ягелонський ярмарок

Іграшка

Народна іграшка

Ягелонський ярмарок

Ягелонський ярмарок

Також у виставковій залі Домініканського костелу відкрили виставку іграшок – автентичних і сучасних майстрів, як з Польщі так і з інших країн, в тому числі України.

Польська іграшка

Польська іграшка

Польська іграшка

Польська іграшка

Польська іграшка

Від України на ярмарок приїхали понад півсотні майстрів з Полтавщини, Харкова, Києва, Житомирщини, Львівщини, Луцька та з Івано-Франківської області. Понад два десятки прибуло з Білорусії, ще по десять, а то й більше зі Словаччини та Литви, а також майстер з Угорщини. Звісно, польських майстрів було найбільше. Організатори особисто відбирають роботи до участі у ярмарку.

Марта Грабан-БутринМарта Грабан-Бутрин, співорганізатор Ягелонського ярмарку:

– Ми шукаємо майстрів в інтернеті, по особистих контактах. Цього року нам вдалося запросити аж 12 майстрів зі Словаччини, тоді як минулого року був всього один майстер. У них проводиться багато власних ярмарків, фольклорних фестивалів, тому словацькі майстри неохоче їздять по закордонах, хоча цього року вдалося домовитися про їхню участь. Ягелонський ярмарок – це міська програма й фінансується містом, також отримали часткову дотацію з Міністерства культури, тому з фінансуванням особливих проблем немає.

Організатори ярмарку пильно перевіряють те, з чим приїхали майстри з інших країн, оцінюють якість та відданість традиціям, а опісля нагороджують подяками та грошовими нагородами. Так, минулого року з 250 учасників за традиційність, народність та автентичність відзначили сімох майстрів, в тому числі й полтавського кераміста Славка Одарченка, а в цьому році гончара з Луцька Валерія Ленартовича.

Славко Одарченко

Славко Одарченко зі своїм творінням

Алла Маркар'янАлла Маркар’ян, голова Полтавського осередку майстрів. Вже втретє на ярмарок привозить групу майстрів з Полтавщини:

– Щороку фестиваль проводиться на високому рівні. Все продумано і взято до уваги, починаючи від збору документів й завершуючи забезпеченням столами, стільцями, наметами. Проживання організатори також надають безкоштовно, ми оплачували тільки дорогу сюди. Деяким майстрам, що проводили майстер-класи, оплатили роботу. Участь у такому ярмарку для майстрів – це великий поштовх і стимул. Вони тепер розуміють, над чим їм треба працювати, в якому ракурсі, на що звернути увагу.

Чи знають поляки вироби українських майстрів?

– Три роки тому я привозила ляльки-мотанки, то поляки навіть не реагували, але от зараз вони вже знають, що це лялька-мотанка. Вони підходять і навіть кажуть, що це оберегова лялька, що вона захищає, що дівчина, яка не може завагітніти або вийти заміж, то обов’язково завагітніє і вийде заміж, якщо або купить або найкраще, якщо зробить таку ляльку.

Минулого року ми вперше приїхали з вибійкою. В Україні взагалі дві людини працює в цьому напрямку – Ольга Костюченко і Володимир Маркар’ян. Зараз в Росії це справжній бум і ми були здивовані, що поляки теж знають і люблять цю техніку.

Вибійка

Вибійка

Тетяна ВаценкоТетяна Ваценко, витинанкарка з Полтавщини. На Ягелонському ярмарку вже вдруге:

– Повернулася в Люблін як до доброго старого друга. Вже знаю деякі вулички старого міста, цікаво ними поблукати й відчути дух Середньовіччя. Ягелонський ярмарок в минулому році перевернув багато чого в моєму житті в позитивному сенсі. За цим разом у мене гарно розійшлися люблінські козлики. Символ Любліна – біленький козлик з виноградною лозою. А ще питали, чи є у вас польський орел? А немає. То на наступний раз треба буде польського орла вирізати. Якщо людям цікаво, то чом би й ні! Проводила майстер-клас з дітьми і старшими людьми, то побачила, як в людей горять очі, як їм це цікаво, з яким захопленням виконують. Потім довго вночі не могла заснути від такої кількості позитивних емоцій.

Витинанка

Наталя ПокотилоНаталя Покотило, майстриня машинної вишивки, Полтавщина:

– Найбільше подобаються тут угорські музиканти (гурт Hollóének hungarica – авт.), тому що це своєрідний звук ярмарку. От у нас українські ярмарки – це звук сопілок, свистунців, а тут це звук волинок.

Вишиванками найбільше цікавляться ті, хто пов’язаний з Україною. В основному їх цікавить червоно-чорний колір. А чоловіки поляки запитують сорочки чорного чи білого кольорів, а полячки голубі блузки, бо раніше польські узори були в основному голубими. Але вони не сприймають це як вишиванку, а як просто гарну блузку. Ще така особливість – їх цікавлять сорочки вишиті  в основному гладдю. А на хрестик вони дивляться і кажуть: Цо то єст? Круткий кшижик (тобто хрестик)? Тобто вони не дуже розуміють хрестик у вишивці, а добре знають гладь.

Юрій МиркоЮрій Мирко, гончар з Полтавщини:

– Подобається загальний ярмарковий настрій, він не такий як в Україні. Якийсь середньовічний, відбуваються костюмовані походи.  Багато гарних майстрів з різних країн створюють свою особливу атмосферу. Тут приємно, хоч і по торгівлі не дуже. Для поляків українські ціни зависокі. Польські майстри дешевше продають. Наприклад, у мене горщик 120 злотих, а в польського майстра удвічі більший 150 злотих. За спостереженнями, керамікою більше цікавляться в Україні, легше її розуміють й охочіше купують. Мабуть, в генах людей закладена тяга до кераміки. Ми бідніше живемо, але люди у нас щедріші, мені здається.

Юрій Мирко

Оксана БілоусВідома київська писанкарка Оксана Білоус з чоловіком вперше приїхали на Ягелонський ярмарок. Каже, писанка для поляків ще не зовсім зрозуміла, частіше питають про шкрябанку, беруть в руки, роздивляються. Хоча, за словами пані Оксани, писанкарство було розвинене у східні Польщі здавна. Зокрема,  в каталозі С. Кульжинського, виданого 1899 року, є писанки 19 століття з Люблінської і Варшавської губерній. Вони там на коричневому тлі білого і жовтуватого кольорів, прості малюнки – коники, гілочки, та все ж це говорить про побутування традиції.

Окрім самого ярмарку, відвідувачів частували сиром, м’ясними виробами, напоями від місцевих виробників. Особливо здивувала черга за канапками зі смальцем та солоними огірками. Коштувала така смакота 6 злотих (приблизно 13 грн).

Смалець

Смалець

Смалець

Також можна було відвідати численні майстер-класи з традиційних ремесел, танців, співів, мистецькі виставки, театральні спектаклі, покази фільмів, концерти вуличних артистів та виступи на великій сцені. До слова, увечері 15-го серпня відкривав вечірній концерт український гурт “Фолькнери”. Поляки разів зо три викликали музикантів повторно на сцену.

Фолькнери

Фолькнери

Фолькнери

Ягелонський ярмарок був заснований і вперше проведений 2007 року як форма презентації ремісничих виробів, культурних і мистецьких подій. Загалом же ідея Ягелонського ярмарку пов’язана з відомими люблінськими ярмарками, котрі на зламі XV i XVI століть були однією з найвідоміших міжнародних подій у сфері торгівлі. Як відомо, у середньовічні часи місто Люблін, розташоване на сході Польщі, було крупним торгівельним центром, через яке проходив важливий шлях з Чорного до Балтійського морів. Зараз Ягелонський ярмарок став одним з найшанованіших серед собі рівних не тільки в Польщі, а й у всій Європі.

Люблін

Люблін

Люблін

Люблін

Люблін

Люблін

Люблін

Люблін

Катерина Качур, Богдан Гдаль, Рукотвори

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити