21 Бер 2010 01:35 Огляди

Солома, лляна нитка, лушпиння та лоза

Солома, лляна нитка, лушпиння та лоза

Саме з таких матеріалів зроблені більшість творінь київської майстрині Ірини Білай, її учнів та доньки Марії. Рукотвори виставлені в Музеї гетьманства з 16 березня по 5 квітня. Серед майже сотні робіт: коники, баранці, павуки, пташки, ляльки, квіти.

Найбільше здивування викликали коники та баранці з лляної нитки, яка зветься шпагат. Скручена в образи нитка так, що нагадує ту саму солому.

Ірина Білай, майстер соломоплетіння:
– На майстер-класах люди запитують: а де ж нам взяти солому на коника, який ви пропонуєте зробити? Я завжди казала, що ви можете зробити коника з чого завгодно – нарвіть стрічки з тканини, візьміть нитки, траву чи рогіз – будь-які природні матеріали.
Ота пташка зроблена з лушпиння соломи, з того, що ми зазвичай викидаємо.

шпагат

Другий зліва баранець зі шпагату (лляної нитки). Чим не солома на вигляд?

пташка

Пташка з солом'яного лушпиння

вітряки

Вітряки

лелека з немовлям

Особливо впадає в очі - солом'яний лелека з немовлям

Білай Ірина

Ірина Білай

На виставці майстриня представила й роботи своїх учнів. Окрім солом’яних творінь є й невелика кількість мініатюр з глини.

– Ми й з глиною почали працювати. От тільки вдумайтеся у слово «гончарі»: ті, що гонять чари (як колись Леся Денисенко сказала). Директор центру, де я працюю, якось мене запитав: ви візьмете гончарство? Я сказала, що цим не володію, але якщо купите гончарне коло, то оволодію. А він взяв і купив. То тепер біля дітей й сама вчуся.

майстри

Ще маленькі, а вже майстри

ангел

Фрагмент солом'яного ангела

павук

Традиційний "павук"

До виставки майстриня готувалася три з половиною місяці, працювала по вісімнадцять годин на добу. Допомагала їй донька Марія, яка особливо вправна у «павуках».

Марія, донька майстрині:
– Існує така легенда. Перше, що у світі з’явилося – це павучок. Він наткав усе з тканини і так з’явився світ. Павук має висіти у кутку хати перед образами. Коли приходиш з поганим настроєм, подивишся на павука, розкажеш йому про своє наболіле і він забирає всю негативну інформацію. Вона заплутується десь у його павутинні і ти вже про щось інше починаєш думати. Це як маленький всесвіт.

Про трипільського павука розповів мені чоловік, що його замовив. Я не знала, що він буде крутитися, коли під нього підставиш руку. Пірамідка у цього павука всередині пола (порожня – Рукотвори), ще там має бути довга соломинка і внизу прикріплений ще один ромб. Коли руку під цей ромб підставляєш, він починає сам гойдатися.

Білай Марія

Марія Білай показує, що можна зробити з простих соломинок

павук

З отаких численних робмів в'яжуть "павука"

На складного павука Марії знадобиться кілька тижнів. А простенького може і за день сплести. Інтерес до соломи молода майстриня виявила ще з дитинства, коли спостерігала за тим, як мама навчає цього мистецтва інших. Тепер же Марія мріє про власну виставку. Каже, що почне, напевне, з колекції солом’яно-повітряних павуків.

Текст та світлини Катерини Качур