Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Пишемо писанки

Пишемо писанки
5 квітня 2010 20:22

Розписують яєчка не тільки до Великодня, а й опісля. Починають писанкувати від Стрітення (15 лютого). Триває це магічне дійство до Зелених свят, або Трійці, яка цього року припадає на 23 травня.

Отож, хто ще не розписав своєї писанки, зможе це зробити протягом півтора наступних місяці. І в цьому занятті немає нічого складного.

Для писання писанок необхідні такі матеріали:

  •  яєчко
  •  писачок
  • анілінові фарби різних кольорів
  • півлітрові банки з 2/3 води (для розведення фарби)
  • свічка
  • бджолиний віск
  • простий олівець
  • серветки з паперу або тканини

Спочатку треба розчинити фарбу у воді. Для цього беруться півлітрові банки з 2/3 води. Температура води має бути не нижче 38 і не вище 42 градусів.

Яєчко треба добре помити у теплій воді й легенько промокнути рушником або серветкою.

яйце

Мити яйце краще без мила, бо фарба слабко братиметься

Далі обираємо орнамент писанки, який би хотіли відтворити. Й легенько за взірцем наносимо олівцем лінії малюнка.

взірець писанки

Лінії треба робити ледь помітними, щоб лінії олівця не було видно крізь фарбу

Опісля розігріваємо писачок над свічкою, набираємо у нього віск й наводимо спочатку лінії й місця, які за задумом малюнка мають бути білими.

малюємо писанку

Для початківців радимо відтворювати малюнки оригінальних писанок, а не вигадувати свої

Опісля на кілька секунд занурюємо яйце в оцет, одразу витягуємо й на 2-3 хвилини обережно кладемо у банку з жовтою фарбою (або якою іншою світлою фарбою). Коли вийняли яйце, обережно обтираємо його від залишків фарби. Далі наводимо воском інші деталі малюнка, які мають бути зафарбовані цим кольором. І так від найсвітлішого до найтемнішого кольорів. Остання фарба, в яку занурюємо писанку, чорна.

фарбування писанок

Видно, що жовта фарба взялася слабенько

Але тут є кілька секретів, без яких пофарбувати яскраво писанки не вдасться.

писанки

Ці писанки писалися у кілька заходів:-)

Зі світлини видно, що фарба на деяких писанках взялася слабенько. То в чому ж секрет?

— А вся справа в оцті. Класти в нерозведений оцет яєчко треба виключно перед першим! фарбуванням, коли вже нанесли перші лінії воском. Виймати з оцту яєчко треба дуже обережно, практично не торкаючись шкарлупки (бо під дією оцту її верхній прошарок м'якне й будь-які торкання його стирають, що унеможливлює проникнення фарби вглиб) й, не обтираючи, одразу занурюємо яйце у розчин фарби.

— Другий момент, про який варто пам'ятати. Зелена фарба після червоної, так само, як червона після зеленої, погано береться, тому писанкарки радять після фарбування в одній з цих фарб занурити яйце ще раз в оцет, який має «роз'їсти» частину нанесеною фарби й таким чином дозволить краще взятися червоній або, відповідно, зеленій фарбі.

фарба

Фарба цього разу добре взялася!

— Після того, як завощили весь малюнок і пофарбували в останньому кольорі фарби, дехто занурює писанку з воском у розігрітий парафін, щоб яйце взялося товстою шкіркою і це б дозволило «безболісно» видути з нього жовток та білок. Для цього надфілем або товстою голкою треба зробити отвір в яйці з тупого боку і за допомогою шприца видути вміст яйця. Промити порожнє яйце чистою водою.

Далі писанку очищують від воску. Для цього її на спеціальній підставці ставлять у слабко розігріту духовку (температура біля 50 градусів) до тих пір, поки з неї не стече віск та парафін. Опісля витягують з духовки, протирають чистою серветкою й натирають соняшниковою олією.

Також треба бути уважним, коли стираєте віск з писанки за допомогою свічки. Якщо довго тримати писанку над вогнем, то ненароком можна її обвуглити, а від чорних плям важко позбутися. Тому підносьте писанку до свічки лиш на мить і швидко обтирайте віск.

писанка

Не тримайте яйце довго біля вогню, бо писанка в такому разі обвуглюється

— Один і той самий писачок служить писанкарці не один рік. Бува, після довгої перерви або під час писання писанок він забивається. Проколюють писачок спеціальним металевим дротиком.

писачок

Пробивають писачок дуже тоненькою проволочкою

На Великдень писанками вітають один одного родичі і друзі. Зазвичай, пишуть від 15 писанок і більше. 1-2 кладуть до великоднього кошика на посвячення, 2-3 — на кладовищі, 1-2 — священику в церкві. Частину роздають дітям, що приходять христувати чи приносять «калач», частину — роздаровують. Дітям дарують світлі, яскраві писанки. Господарям — із зображенням 40 клинців, кривульок та безконечників. Старців обдаровують чорно-білими писанками з «небесними мостами» і «поясами». Дівчата дарують своїм коханим червоні писанки. А хлопці тим дівчатам, які їм подобаються, дарують на Великдень хустинку або намисто, — натяк на сподіване весілля. На найкращих писанках дівчата настоюють воду, а потім нею вмиваються, щоб бути «гарними як писанка».

писанка

Щоб бути гарним, як писанка!

Писанки, на відміну від крашанок, у їжу не вживають, адже це – обереги. Подаровані писанки зберігають в оселі на почесному місці до наступного Великодня, а то й протягом багатьох років. Їх кладуть на тарелі або ж чіпляють на плетені з кольорових ниток шнурочки з китичкою на кінці. Можна нанизати цілу гірлянду писанок й оздобити нею вітальню. Якщо писанка ненароком розіб’ється, її треба закопати у землю, бажано на городі або у полі.

Успіхів у писанкарстві!

Писанкарська атмосфера

Світлини та писання писанок від Рукотворів
Додаткова інформація svichado.com

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Залишити відгук

14 Коментарі в "Пишемо писанки"

Сповіщати про
avatar
Сортувати за:   новими | старішими | з найвищими оцінками
Дивозор
Гість

Шановні писанкарі пам’ятайте — що видута (пуста) писанка завжди використовувалась на зурочення, безпліддя, хвороби та т.і.

Для писанок необхідно брати яєчка від домашніх курочок які «бачили» півника. Тому, як в яйці має бути зародок. Бо писанка це живий оберіг!

Будьте здорові та щасливі!

З Великоднем Вас!

Богдан Гдаль
Адмін

Дяка. Дуже цікаво.

Ольга
Гість

Оце прочитала про таке — і трохи розстроїлася, бо завжди писанки видуваю. Але на захист того розповім про себе. Коли була на першому місяці вагітності, моя подруга подарувала мені видуту писанку — на чорному тлі квіти як символ діточок. Моя Яся вже має 10 років — і таке славне дівчатко! А ще підростає молодший Богданчик — уже до другого класу ходить. То, мабуть, головніше, з якими мислями писанка дарується і як щиро. Бо ніколи добра думка не може принести злого! Наразі — добра всім та щастя!

Тетяна Шулима
Гість
Тетяна Шулима

моя бабуся для писанок брала сирі яйця, розписуваля їх, так як показано в статті, а потім ставила у піч. там вони готувалися і віск зтікав. на смак такі яйця як варені, але зберігаються придатними до споживання декілька тижнів, а якщо їх не з'їдали, то вони просто висихають всередині, запаху вони не мають. і так вже можуть стояти роками. в мене вдома таке яйце стоїть вже 11 років

Богдан Гдаль
Адмін

З сучасними фарбами, які зараз використовують писанкарі, і які найкраще підходять для писанок (призначені для фарбування вовни), такі яйця краще не їсти. Думаю, це пояснювати не треба. Писанка все ж має більше символічне значення і зберігається довше на відміну від крашанок. Хоча техніки можуть бути різними.

Олег Чернюк
Гість

Шановна Тетяно!

Чи знаете Ви як саме вірно запікати яйця?

Справді вони не мають запаху?

Дякую заздалегідь за відповідь!

Тетяна
Гість

Коли малюється писанка, в неї вкладується певний зміст. Таку писанку можна тремати вдома як оберіг. яйце для писанки має бути заплідненим, і його не можна видувати. пусті яйця не можна тримати вдома.

Для писанки яйце має бути теплим, зігріте в руці або іншим способом. На холодне яйце віск лягає не так добре. Коли писанка намальована, вмикаєте духовку і кладете туди яйце. коли віск починає зтікати, витираєте яйце і кладете назад. поміж писанок можна класти і немальовані яйця для того, щоб через деякийсь час перевірити готовність яйця.

Катерина
Гість

Я теж займаюсь писанкарством! Але зпочатку краще видути яйце, а потім вже розписувати, щоб в в яйці не було жовтка і білка.

Дарина
Гість

також займаюсь писанкарством, ходила на майстеркласи, там також радять видувати, потім писанку можна оформити і підвісити. Якщо ж вона не видута, то з часом просто висихає і все))

Альона
Гість

Чудова стаття! Я теж люблю писати яєчка, однак проблема постає з чорною фарбою! Де ви купляєте саме такі фарби? Адже у нас зазвичай у продажі тільки набір з 5 стандартних кольорів!

Тетяна
Гість

Альоно, для писанок зазвичай використовують анілінові фарби для фарбуання вовни. Звідти й чорний колір 🙂 То того ж вони дають набагато яскравіші відтінки, ніж звичайні барвники з великодніх наборів.

Галина
Гість

Моя подруга зробила писанку. За основу взяла сире яйце. В печі, або духовці не випікала — знімала віск за допомогою свічки. Воно простояло в неї майже рік...а потім протухло і розірвалось...приходить вона з роботи — а там сморіт страшенний, а яйце по всій кімнаті: на полиці, стінах, підлозі і т.д. Так що, хто пише по сирих яйцях — будьте готові й до такого! 🙂 🙂 🙂

Світлана
Гість

Розписую писанки я з раннього дитинства. Мене ще бабуся вчила писати традиційних писанок і з мамою ми продовжуємо писанкарство. Ми завжди писали по варених теплих яйцях біля постійного вогню. Фарбували натуральними барвниками (буряк, лушпиння цибулі, шкуринки від молодих горіхів, моркв'яний сік...). Яйця завди брали домашні, світлі. Знімали віск розігріваючи яйця в печі а тепер я це роблю в духовці. Писанки не тухнуть і не воняють, деякі висихають в середині. На холодних яйцях віск швидше вистигає, тому писали по теплих

Владимир
Гість

Зробив електричний пиасчо. Вийшов дуже цікавий інструмент. Без тренування й навику почав проби. Лінії виходять рівні, без клякс.зробив три змінних наконечники. Зробив перші проби, — тонкі візерунки радують око. Без профессіалізму можна при бажанні робити витвори мистетцтва. Зробив примірники без фарб, — з допомогю оцту. Мені такий спосіб сподобався, але нема з ким поділитись, порадитись.

Хотів би одержати підтримку, поради, настанови

В однокласнику я Владимир Челпанов

wpDiscuz
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1137 людей вже підписалися
Наші новини на Google+
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2018.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити