Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Пишемо писанки

Пишемо писанки
5 квітня 2010 20:22

Розписують яєчка не тільки до Великодня, а й опісля. Починають писанкувати від Стрітення (15 лютого). Триває це магічне дійство до Зелених свят, або Трійці, яка цього року припадає на 23 травня.

Отож, хто ще не розписав своєї писанки, зможе це зробити протягом півтора наступних місяці. І в цьому занятті немає нічого складного.

Для писання писанок необхідні такі матеріали:

  • яєчко
  • писачок
  • анілінові фарби різних кольорів
  • півлітрові банки з 2/3 води (для розведення фарби)
  • свічка
  • бджолиний віск
  • простий олівець
  • серветки з паперу або тканини

Спочатку треба розчинити фарбу у воді. Для цього беруться півлітрові банки з 2/3 води. Температура води має бути не нижче 38 і не вище 42 градусів.

Яєчко треба добре помити у теплій воді й легенько промокнути рушником або серветкою.

яйце

Мити яйце краще без мила, бо фарба слабко братиметься

Далі обираємо орнамент писанки, який би хотіли відтворити. Й легенько за взірцем наносимо олівцем лінії малюнка.

взірець писанки

Лінії треба робити ледь помітними, щоб лінії олівця не було видно крізь фарбу

Опісля розігріваємо писачок над свічкою, набираємо у нього віск й наводимо спочатку лінії й місця, які за задумом малюнка мають бути білими.

малюємо писанку

Для початківців радимо відтворювати малюнки оригінальних писанок, а не вигадувати свої

Опісля на кілька секунд занурюємо яйце в оцет, одразу витягуємо й на 2-3 хвилини обережно кладемо у банку з жовтою фарбою (або якою іншою світлою фарбою). Коли вийняли яйце, обережно обтираємо його від залишків фарби. Далі наводимо воском інші деталі малюнка, які мають бути зафарбовані цим кольором. І так від найсвітлішого до найтемнішого кольорів. Остання фарба, в яку занурюємо писанку, чорна.

фарбування писанок

Видно, що жовта фарба взялася слабенько

Але тут є кілька секретів, без яких пофарбувати яскраво писанки не вдасться.

писанки

Ці писанки писалися у кілька заходів:-)

Зі світлини видно, що фарба на деяких писанках взялася слабенько. То в чому ж секрет?

– А вся справа в оцті. Класти в нерозведений оцет яєчко треба виключно перед першим! фарбуванням, коли вже нанесли перші лінії воском. Виймати з оцту яєчко треба дуже обережно, практично не торкаючись шкарлупки (бо під дією оцту її верхній прошарок м’якне й будь-які торкання його стирають, що унеможливлює проникнення фарби вглиб) й, не обтираючи, одразу занурюємо яйце у розчин фарби.

– Другий момент, про який варто пам’ятати. Зелена фарба після червоної, так само, як червона після зеленої, погано береться, тому писанкарки радять після фарбування в одній з цих фарб занурити яйце ще раз в оцет, який має “роз’їсти” частину нанесеною фарби й таким чином дозволить краще взятися червоній або, відповідно, зеленій фарбі.

фарба

Фарба цього разу добре взялася!

– Після того, як завощили весь малюнок і пофарбували в останньому кольорі фарби, дехто занурює писанку з воском у розігрітий парафін, щоб яйце взялося товстою шкіркою і це б дозволило “безболісно” видути з нього жовток та білок. Для цього надфілем або товстою голкою треба зробити отвір в яйці з тупого боку і за допомогою шприца видути вміст яйця. Промити порожнє яйце чистою водою.

Далі писанку очищують від воску. Для цього її на спеціальній підставці ставлять у слабко розігріту духовку (температура біля 50 градусів) до тих пір, поки з неї не стече віск та парафін. Опісля витягують з духовки, протирають чистою серветкою й натирають соняшниковою олією.

Також треба бути уважним, коли стираєте віск з писанки за допомогою свічки. Якщо довго тримати писанку над вогнем, то ненароком можна її обвуглити, а від чорних плям важко позбутися. Тому підносьте писанку до свічки лиш на мить і швидко обтирайте віск.

писанка

Не тримайте яйце довго біля вогню, бо писанка в такому разі обвуглюється

– Один і той самий писачок служить писанкарці не один рік. Бува, після довгої перерви або під час писання писанок він забивається. Проколюють писачок спеціальним металевим дротиком.

писачок

Пробивають писачок дуже тоненькою проволочкою

На Великдень писанками вітають один одного родичі і друзі. Зазвичай, пишуть від 15 писанок і більше. 1-2 кладуть до великоднього кошика на посвячення, 2-3 — на кладовищі, 1-2 — священику в церкві. Частину роздають дітям, що приходять христувати чи приносять «калач», частину — роздаровують. Дітям дарують світлі, яскраві писанки. Господарям — із зображенням 40 клинців, кривульок та безконечників. Старців обдаровують чорно-білими писанками з «небесними мостами» і «поясами». Дівчата дарують своїм коханим червоні писанки. А хлопці тим дівчатам, які їм подобаються, дарують на Великдень хустинку або намисто, — натяк на сподіване весілля. На найкращих писанках дівчата настоюють воду, а потім нею вмиваються, щоб бути «гарними як писанка».

писанка

Щоб бути гарним, як писанка!

Писанки, на відміну від крашанок, у їжу не вживають, адже це – обереги. Подаровані писанки зберігають в оселі на почесному місці до наступного Великодня, а то й протягом багатьох років. Їх кладуть на тарелі або ж чіпляють на плетені з кольорових ниток шнурочки з китичкою на кінці. Можна нанизати цілу гірлянду писанок й оздобити нею вітальню. Якщо писанка ненароком розіб’ється, її треба закопати у землю, бажано на городі або у полі.

Успіхів у писанкарстві!

Писанкарська атмосфера

Світлини та писання писанок від Рукотворів
Додаткова інформація svichado.com

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити