Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Правила вишивання весільного рушника власними руками

Правила вишивання весільного рушника власними руками
8 липня 2009 00:02

Про роль вишитих рушників в українській традиції відомо чимало. А їх значення у весільних обрядах взагалі важко переоцінити. Тоді чому б і в сучасному космополітичному світі не додати до цієї незабутньої події національного характеру? Спробуємо дізнатись, чому саме вишитий рушник посідає таке важливе місце у весільному обряді, та як правильно потрібно готувати та вишивати рушники до весілля.

В давнину загалом на весілля готували аж до 40 рушників різноманітного призначення. У весільному обряді на Київщині початку ХХ ст. дослідники нараховують близько 20 рушників, що теж немало. Сучасний обряд звужує це коло до декількох: основний стелять молодим під ноги, ще один під коровай, один під Євангеліє в церкву, два рушники на ікони Ісуса Христа та Богоматері, якими благословляють молодих, рушники для перев'язування старостів, а також чотири серветки для утримання свічок та вінців.

Весільний рушникРушник, на якому благословляють молодих, є основним. Цей рушник є найдовшим і найбагатшим від інших. Його вишиванню приділяли особливу увагу, адже він ставав оберегом майбутньої родини.

На Київщині дівчата мали вишивати весільний рушник особисто, нікому не показуючи його в процесі. Адже рушник — це особлива святиня, тож від зайвого ока роботу оберігали.

Є і така традиція — весільний рушник вишиває мати для своєї дитини, хрещена мати. Вважаю, слід виходити з традицій своєї родини, і якщо хтось з жінок близьких і рідних вишиє рушник дівчині, то хай так і буде. Тож якщо є кому вишивати, не лишатися ж без рушника нареченій, яка не вправляється з голкою. Але якщо маєте бажання і хист, беріться до роботи і вишивайте весільного рушника, а ми вам у цьому допоможемо.

Перш ніж узятися за вишивання, дівчина має помолитися і вимити руки, тобто повністю очистити себе від негативної енергії. Починати рукоділля найкраще зранку в четвер. Цей день є жіночим і вважається енергетичною вершиною тижня. У жодному разі під час роботи не можна думати про погане, сваритися чи лаятися. В подружнє життя потрібно нести лише світлі та радісні думки.

Для вишивання краще брати лляну тканину. Можна використовувати і спеціальне домоткане полотно для рушників, що є у продажу. Але зверніть увагу: воно має ширину всього 37 сантиметрів. Весільний рушник має бути не вузьким (від 45 сантиметрів) та досить довгим на довге подружнє життя. Традиційно їх довжина сягає від трьох до п'яти метрів! Важливо те, що рушник треба вишивати на цільному полотні і в жодному разі його не можна робити з двох зшитих частин, оскільки сім'я має бути єдиним цілим, а життєва дорога не повинна бути порізаною.

весільний рушникДля вишивання використовують одну голку і нею виконують весь рушник. Вважається поганою прикметою згубити чи зламати голку під час роботи.

Традиційно вишивають нитками червоного та чорного кольорів. Замість чорного можна використати синю барву. Якщо ви помічали, на бабусиних рушниках цей вицвівший колір виглядає майже блакитним. Позитивним змістом наділені й монохромні червоні рушники. Найкраще зберігають енергетику шовкові нитки та вовняні. Гірше, але теж підходить для вишивання, бавовняна заполоч (відома нині як муліне). Зовсім не придатним для вишивки за енергетичним змістом виявилось синтетичне волокно, наприклад, акрил.

Вишивати весільного рушника потрібно охайно, не можна робити вузликів з виворітного боку, довгих протягувань нитки чи перехресних протягувань. Вважається, що лицьова сторона для людей, а виворітна — для Бога. Перша відображає те, що ми робимо, а друга — те, що ми думаємо. Тож якщо виворіт неохайний, то й життя подружньої пари буде лише на показ. Дрібні огріхи не випорюють, оскільки життя не можна прожити без помилок.

Рушник вишивають з двох сторін, залишаючи центр білим. Це, по-перше, символізує потік Божого благословення та чисте, світле життя, а по-друге, не можна ставати ногами на вишивку, особливо на райських птахів, якщо вони є на рушникові.

Нині існує близько двадцяти технік української вишивки. Тому хрестиком чи гладдю, затяганкою чи стебловими швами — вирішувати вам.

візерунокСам візерунок треба продумати особливо ретельно, адже вишиваючи рушник — вишиваєш свою долю! Тут можна піти декількома шляхами: вишивати геометричні та флористичні орнаменти із зашифрованою символікою, берегинею роду та оберегами обох молодят, чи вишити дерево життя із символами предків роду, птахами та оберегами сімейного благополуччя нового подружжя.

Символіка дуже різноманітна, а візерунків існує безліч. Вишивати необхідно лише той, який справді припав до душі: його символізм буде найглибшим. Комусь до вподоби більш плавні хвилясті лінії, а комусь зубчасті гострі мотиви, хтось полюбляє великі орнаменти і пишні квіти, а іншим до вподоби мілкі візерунки і дрібні квіточки — вишивайте те, що подобається. Слід лише звернути увагу, що над вишитими символами, що зображують самих молодят, нічого не вишивають, щоб не перекрити потік їх небесного благословення.

Найкраще було б особисто створити малюнок майбутнього рушника. Та якщо у скрині зберігся рушник прабабусі, яка прожила довге щасливе подружнє життя, його можна було б взяти за зразок.

козацький рушникПершим вишивають правий кінець рушника. Це чоловіча сторона і вона має енергетичний заряд «плюс». На цю сторону в майбутньому має стати наречений. Відповідно протилежний кінець рушника — жіночий, вишивається останнім і носить знак «мінус». На нього стає наречена. Щоб не сплутати на яку сторону ставати, дівчата робили певні мітки на вишивці. Тобто обидві сторони рушника ніколи не були однакові, на них завжди можна було знайти декілька розбіжностей.

По закінченню вишивки готову роботу не прали, щоб зберегти енергетику рушника.

На весільний рушник в давнину ставали навколішки. Сьогодні традиції дещо змінились: сучасні молодята стають на рушник ногами, взуті...

Відроджуючи традиції, слід насамперед розуміти їх значення. Ваш вишитий рушник — це особливе сакральне дійство, ваш власний внесок в майбутнє своєї сім'ї, оберіг вашого щасливого подружнього життя. Погодимось з тим, що потрібно вкласти в цю справу любов та добрі думки, а останнє повинні зробити молодята — ставитись один до одного з повагою, любов'ю, терпінням, оберігати та бути по життю розумними та поблажливими.

Як бабусі кажуть, «дурня і вінець не вдерже», а не те що вишитий рушник.

Текст — Українська правда
Світлини з фестивалю Країна Мрій — Рукотвори

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
 • Rost

  Звичайно розбіжності були з чоловічої та жіночої сторони. 🙂

  Бо деякі майстрині, вишиваючи, зашифровували туди генеалогічні дерева обох сімей. Скільки, припустимо, листочків на одному відгалуженні — стільки синів було в тому коліні, а скільки квіотчок — стільки доньок.

 • Ірина Суліковська

  В українському вишиванні не 20, а більше 150 швів. Я би не радила самим створювати малюнок — це не так просто. Ми маємо спадок наших предків, візерунки та символіка відпрацьовувалися століттями. Вміння вишивати передавалося від майстрині до майстрині. Тому краще відтворити давній весільний рушник, аби уникнути помилки, яка може зруйнувати щасливий шлюб.

  • Людмила

   Так, але чомусь не легко знайти дійсно гарний і з правильною символікою зразок.

   • я почала вишивати рушник, мені подобається, але я дуже боюся бо вишила напис на щастя, і він не посередині (в мене надписи з двох сторін на щастя з однієї, з другої на долю) я його розшила, підкажіть чи можна так?

 • Анна

  З одного боку створити свій малюнок складно, але з іншого боку — свій малюнок — це своя доля... не дуже хочется повторювати чиюсь.... І ще. Я раніше читала багато статей на цю тему, і завжди пишуть, що спочатку вишивали жіночу сторону, а потім дошивали вже чоловічу, перед весіллям... А тут навпаки. То як правильно?

 • Аліна

  Дуже хочу вишити собі весільний рушник гладдю. Але не можу знайти гарний візерунок. Може хтось підкаже де можна знайти?

  • Лариса

   Шановна Аліна ! Я можу спробувати вам допомогти у виборі візерунка та скласти композицію. Тільки вишивка буде рушниковими та гладьовими швами.

   • Галина

    Уважаемая Лариса! Прошло много лет, но вдруг?

    Нет ли у вас возможности сейчас мне помочь? Я работаю над схемой весiльного рушника для детей и боюсь ошибиться. Хочу зашифровать семейное древо, вышить полтавской гладью и рушниковыми швами. Многое сама раскопала, узнала и нарисовала, вопрос застопорился с птахами.

    Спасибо.

 • Pimpo4ka

  хочу чогось свого, щоб мій рушник був дійсно нашим оберегом... але начитавшись статтей мені вже трохи страшнувато починати, але я хочу...

  чи можна написати що потрібно використовувати і в якому порядку то все робити...

  дякую

  • Я думаю, з цього питання вам краще звернутися до Юрія Мельничука в Музеї Івана Гончара. Він вам точно щось порадить. Спробуйте подзвонити за цим номером: 280 53 21

   • Pimpo4ka

    дякую 🙂

 • Pimpo4ka

  хочу чогось свого, щоб мій рушник був дійсно нашим оберегом... але начитавшись статтей мені вже трохи страшнувато починати, але я хочу...

  чи можна написати що потрібно використовувати і в якому порядку то все робити...

  дякую

  • Я думаю, з цього питання вам краще звернутися до Юрія Мельничука в Музеї Івана Гончара. Він вам точно щось порадить. Спробуйте подзвонити за цим номером: 280 53 21

   • Pimpo4ka

    дякую 🙂

 • мирослава

  Яка повиппа бути довжина весільного рушника?

  • Аліна

   Рушник зазвичай робили дуже довгим (4-5 метрів) щоб подружне життя було довгим і щасливим. У наш час довжина повинна бути 2-3 метри. Але ні в якому разі не можна щоб молодята наступили на візерунок — погана прикмета

 • Доброго дня всім! Я також планую вишити свій весільний рушник 🙂 Як і Pimpo4ka начиталася вже чимало і ніяк не сідаю за вишивання. Якщо у вас є можливість підказати, порадити.. буду дуже вдячна! Я вишиваю хрестиком і знайшла одну непогану схему з деревом роду... та в різних джерелах по-розному описують символи птахів (а моя схема має в собі павичів і голубів) от я і не можу зважитись на вишивку... може у вас є порада:) а ще пишуть, що краще вишивати геометричні схеми на рушниках для молодят... от так і думаю...

  • Влада

   Я також не можу почати, якось страшновато стало..))

   Але схему уже підібрала, найкращий час для покупки, в мене виявився четвер.

   Птахів можна вишивати такого роду як — павич, зозуля, орел, голуб, може і ще якісь, але я зупинилась на голубів, тільки вони в мене маленькі (маю на увазі молоді ще). Щодо схеми, я підібрала малюнок з калиною..

   • ксенія

    На весільних рушниках вишивають пари таких птахів, як сокіл, індик, павич, півень (тільки не в бойовій стійці). Не вишивають зозуль — вдовиний символ, солов'їв — символ неодружених хлопців (щоб чоловік не зраджував).

 • Ната

  Підкажіть будь ласка чи є спеціальне рушникове полотно, я маю на увазі вузьке щоб з боків не обрізати?

  • Яна

   Так, зараз є в продажу спеціальна тканина. Вона так і називається «Рушникова тканина», стандарт 40 см. в ширину, а довжина довільна. Ціна 32 грн.\м, можна знайти і за 25 грн.\м. Важливим також є вибір ниток, адже дешеві мають особливість линяти, тому економія недоцільна. Удачі!

 • Анастасія

  Доброго дня! В мене питання заключається в наступному: рушники я почала вишивати вже давно, але лише тепер дізналась про методику вишивання! Начитавшись безліч статтей, я вже жалкую, що так легковажно віднеслась до такої справи! В мене на рушнику троянди, голуби і кільця! Але обидві частини однакові, не ідентичні, але неозброєнним оком різниці не помітити! Це дуже погано?

Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1139 людей вже підписалися
Наші новини на Google+
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2018.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити