Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Намітка, якою можна було розігнати хмари

Намітка, якою можна було розігнати хмари

Від 2 до 5 метрів завдовжки та З0-50 см завширшки була намітка — український старовинний плат-рушник, яким жінки завивали голову. На Поліссі й у Карпатах баби ходили в ній подекуди й до середини XX ст. Перекинуті за спину кінці намітки сягали талії, а бувало й до землі. Намітку не носили вдома, а тільки виходячи «на люди»: до церкви, на свята й на ярмарок, на весілля, хрестини, поминки, похорони. Жінки дітородного віку носили білі намітки. Літні — сірі, жовті й брунатні, чорні — якщо були в жалобі. Робили з найкращих сортів льону, рідше — конопель. На кінцях оздоблювали тканими або вишитими візерунками, торочками, мереживом, плетенням.

Було до 30 способів вив’язувати й укладати намітку на голові. Найпоширеніший — коли один кінець зазвичай пропускали під підборіддям і драпірували в дрібні фалди над плечем, а другий спадав на спину. Могли обидва кінці зав’язувати ззаду у великий бант. Інколи вив’язували два банти по боках або над лобом. Щоб намітка тримала форму, під нею клали луб’яний обруч — кибалку, а також очіпок або хустку. Подекуди вив’язану намітку фіксували довгими шпильками. Тоді її можна було не зав’язувати щоразу, а надягати й знімати, як шапку. Іван Кртляревсвкий в «Енеїді» згадує про «квітку, що баби колють на намітку». Її робили з воску, клаптиків тканини або гофрованого паперу.

Намітка свідчила, що жінка заміжня. Перший раз вона вдягала намітку на весіллі. Молодійй завивала голову після вінчання хрещена мати або спеціальні «баби-закосяни». На материну весільну намітку баба-повитуха приймала новонароджену дівчинку — щоб була доброю господинею і щоб її вік був довгий. Зберігали таку намітку все життя. Жінці після смерті її клали в труну або пов’язували на могильний хрест. Наміткою нібито можна було розігнати хмари й відвести від села бурю.

Олена Чебанюк, журнал «Країна», №9 (112) 7 березня 2012 року

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1145 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2020.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити