Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Майструємо Різдвяну шопку

Майструємо Різдвяну шопку

Щоб віддати шану народженому Божому сину, по церквах та домівках люди встановлюють так звані різдвяні шопки – макети, що являють вифлеємську повітку, в якій народився Ісус Христос. Та зробити добру шопку не так то й легко – треба бути вправним майстром. Дмитро Биндас з Івано-Франківщини саме такий. Спадковий різьбяр на запрошення Музею Івана Гончара показує, як за кілька годин звести мініатюрну різдвяну композицію.

Для цього необхідні:

Будівельний матеріал: сушена деревина смереки, з якої на спеціальних станках та за спеціальним кресленням вирізають колодки.
Дах шопки майстер робив з ґонти – покрівельного матеріалу у вигляді тонких дощечок. Можна покривати також дранкою або соломою.
Допоміжні засоби: шурупи, цвяхи, молоток, дрель.
Для начиння шопки: мох, солома, паперові зірки, образи Йосипа, Марії, Христа, іграшкові ягнята, свічка, дідух, додатково ще прикрашають рушником й іншими різдвяними атрибутами.

колоди

Технологія виготовлення цієї шопки, як у звичайної гуцульської хати. Дерево йде у дерево, щоб «ні вітер не провівав ні мороз не прошивав».

різдвяна шопка

шопка

Зруби з’єднуємо «до вугла» й скріплюємо шурупами. За словами майстра, коли будують справжню гуцульську хату, то замість шурупів забивають так звані тиблі – дерев’яні цвяхи, або кілки. В такому разі хату вже не можна буде розібрати, стоятиме вічно.

скріплюємо шурупами

Між колоди закладаємо ще й мох, щоб “тепло не виходило з хати”.

мох

мох

шопка

Дійшла справа до покрівлі даху.

кріпимо дах

Задній бік даху закладаємо дощечками, які закріплюємо шурупами.

шопка

DSC_8074

Стіни шопки готові.

шопка

Тепер створюємо затишок у самій шопці. На низ накладаємо солому. Посеред шопки ставимо образи Йосипа, Марії та немовляти Христа. По боках розміщуємо ягнятка, дідух та запалюємо свічку.

наряджання шопки

ягнятка

Приблизна вага такої шопки 75 кг. Буває, подібну возять з собою колядники по хатах, як невід’ємний різдвяний атрибут. Та найчастіше Різдвяну шопку ставлять посеред церкви між образами, щоб люди шанували й вклонялися. Стоїть вона там від Пилипівського посту (28 листопада) й до Водохреща (19 січня), а далі шопку переставляють у невидне місце до наступного року.

Різдвяна шопка

А саме слово «шопка» – польське, але походить від німецького «Schoppen» – хлів. Мовою сучасного мистецтва «шопка» – це  інсталяція, а простіше – композиція, яка змальовує євангельську сцену народження Христа у Вифлиємі. Традиція встановлення різдвяних шопок з’явилася завдяки Святому Франциску Асізькому. У 1223 році, напередодні Різдва, Франциск роздумував про народження Христа і, раптом, в його уяві виникла шопка, а голос з небес наказав йому побудувати таку ж серед лісу і відправити біля неї службу Божу. Святий Франциск саме так і вдіяв. Людям з околиць, що прийшли подивитися на щось досі небачене, шопка так сподобалася, що вони почали наслідувати цьому новому звичаєві. Так з’явилися шопки або вертепи. На Галичині їх розрізняють: шопки – це стаціонарні композиції, а вертепи – це театралізовані мініатюри.

Зводив Різдвяну шопку Дмитро Биндас

Текст та світлини Катерини Качур
Додаткова інформація: excurs.kiev.ua

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити