Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Майстер-клас з виготовлення вузлової ляльки

Майстер-клас з виготовлення вузлової ляльки

Детальний майстер-клас з виготовлення ошатної вузлової ляльки підготувала лялькарка зі Львова Олена Тарасенко. За кілька років вона самостійно опанувала це мистецтво й тепер охоче ділиться вмінням.

Про вузлову ляльку

Мої лялі – це авторська стилізація традиційної вузлової ляльки – «княгині». Основні принципи її створення наводжу за матеріалами книги Олександра Найдена «Українська народна лялька» (Київ; в-цтво «Стилос», 2007).

 • Вузлова лялька – нащадок ляльки – божества, що символізувала Рожаницю, богиню-заступницю жіночої долі, хранительку плодючості, що їй поклонялися за давньослов’янських і трипільських часів. Сьогодні така лялька більш відома як мотанка.
 • Спосіб творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування, зв’язування, завивання. Голка з ниткою використовується лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів.
 • Характерною деталлю таких ляльок є викладений з різноколірних ниток хрест, переплетених таким чином, що на розхресті утворює квадрат. Це давній солярний знак – хрест у колі.
 • Інша характерна риса мотанки – хрест на грудях. Цей знак характерний для пізньотрипільських жіночих божеств, статуетки яких мають зображення навскісного хреста на грудях. Характерна хрестоподібна перев’язь зафіксована також на зображеннях скіфської богині Володарки звірів.

Технологія виготовлення вузлової ляльки

Для створення ляльки висотою 28-30 см нам знадобляться:

— бязь 60×80 см;
— ситець світлих барв 50×80 см;
— добре висушений кукурудзяний качан;
— міцні в’язальні нитки;
— тонкі шерстяні нитки або муліне трьох-чотирьох кольорів для намотування хреста (фото 1);

а також наступні інструменти:

— ножиці;
— гачок для в’язання;
— нитки, що пасують до тканини;
— голка;
— зубочистки (фото 2).

Складаємо шматок ситцю у смужку (фото 3). Орієнтовна ширина смужки – 8-9 см. Скручуємо смужку «рулетиком» (фото 4). Шматок бязі розриваємо навпіл. Одну смужку відкладаємо, іншу розриваємо на дві половини. В одну із таких половинок вкладаємо «рулетик» (фото 5), щільно обгортаємо його тканиною (фото 6) та стягуємо ниткою (фото 7).

Викладаємо хрест. Я обрала коричневу кольорову гаму, хоч вона й не є традиційною. Для мене теплі відтінки коричневого означають тепло і затишок. Послідовність кольорів може бути такою, як вам заманеться. Я вирішила розпочати з білого (фото 8). На фото 9-13 видно власне техніку намотування хреста. Хрест за вашим бажанням може бути тоншим чи ширшим (фото 14-17).

Примотуємо голову ляльки акриловими нитками до качана кукурудзи (фото 18-20).

Далі беремо шматок тканини і обмотуємо голову ляльки, наче хусткою (фото 21-22). Щільно примотуємо кінці тканини до «тіла» ляльки (фото 23). Обгортаємо ляльку полоскою бязі (фото 24). Кінець, що опинився зверху, закріплюємо за допомогою нитки (фото 25-27).

Оформлення, прикрашання ляльки

Вирішила зробити лялю, яка б зображала чортика. Кілька днів тому пила каву з коліжанкою, і та поскаржилася, що доньці у шкільній виставі доручили грати роль Баби-Яги. Мовляв, у дитини є здібності до характерної ролі. Але ж кожна дівчинка мріє бути у виставі як не принцесою, то хоч Снігуркою…

Отже, всім дівчаткам, змушеним грати Бабу-Ягу та інших чарівних персонажів, присвячується…

Для декорування лялі знадобиться (фото 28):

— жмутик сіна (можна купити у зоомагазині);
— тканина на спідничку ( у мене – льон 25×50 см);
— вузька тасьма для оздоблення спіднички;
— клаптики для фартушка (я підготувала невеличку вишивку та шматок мішковини);
— коралі дерев’яні та пластмасові;
— нитки для кіс (вовняно-акрилові) та для змотування рук (шерстяні).

Світлина 29.

Розправляємо сіно, щоб товщина була однакова по всій довжині, та обмотуємо нитками (фото 29). Довжина рук, на мій погляд, має бути трохи меншою за висоту ляльки. Товщина – приблизно третина товщини ляльки (фото 30). Примотуємо руки до ляльки (фото 31).


Робимо косички. Намотуємо нитки (фото32). Якщо хочете довгі коси – довжина нитки має перевищувати висоту ляльки, тобто в мене вона становить 60-65 см. Перев’язуємо нитки посередині, закріплюємо на потилиці ляльки і заплітаємо косички (фото 33-36).

Прийшла черга спіднички. Підшиваємо край лляної полоси і пришиваємо біленьку тасьму (фото 37-38). Збираємо полосу в красиві складки і примотуємо до ляльки (фото 39-40).

Далі підшиваємо і прикріпляємо фартушок (фото 41-43). Далі кілька ниток закріпляємо ззаду на талії і заплітаємо косичку. Це буде хвостик нашого чортеняти (фото 44).

Для ріжок я знайшла дві конічні дерев’яні намистинки та дві пластикові і закріпила їх на товстій нитці (фото 45). Ось які ріжки – закріплюємо їх на потилиці (фото 46).

Ключовий штрих – мітла. Для неї підійдуть:
— шматок мішковини;
— дерев’яна суха паличка;
— міцна нитка (фото 47).
Світлина 47. Матеріали для мітли

Насмикуємо з мішковини ниток. Обгортаємо ними паличку (фото 48) і обмотуємо приблизно на третину довжини палички (фото 49). Розправляємо нитки донизу і знову перев’язуємо (фото 50-51). Прикріплюємо мітлу до руки лялі (фото 52).

І остання деталь – нанизуємо кілька намистин на стрічку і закріплюємо кокетливим бантом (фото 53).

Ось яка красуня!
Світлина 54. Вузлова лялька

Світлини та текст Олени Тарасенко

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
 • Світлана

  Під час Різдва минулого року була у Пирогові і бачила там ляльок. Загорілася, знайшла в Інтернеті костюми різних районів України і виготовила уже 9 пар в костюмах, але в них головне — костюм, а мені хотілося виготовити народну ляльку зі змістом. Завдяки Вашому майстер-класу спробую це зробити за Вашими настановами. Дякую за науку!

 • Олена Тарасенко

  Тішуся, що цей майстер-клас стає в нагоді. Знаю з власного досвіду, що власноруч створена лялька нейморно дорога серцю, значно більше, аніж куплена. Пишаєшся кожною створеною лялькою, як дитиною:)

  Бажаю приємного творіння.Можливо, теж надішлете свої лялечки на цей сайт?

 • Світлана

  Дякую за відповідь.

  Вчора разом з онукою виготовляли ляльку-мотанку, ій так сподобалося! Не думала, що 14-річна сучасна дівчина може бути у такому захопленні. Що стосується ідеї надіслати свої лялечки на цей сайт, то спробую вирішити це питання. У мене є фото, та, на жаль, тільки з мобільного, але я пошукаю можливість. З повагою, Світлана.

 • anton

  Дякую за детальну розповідь і ілюстрації. Виготовлю сам і навчу однокласників.

 • Shiladitya Sen

  Exquisite piece of art! Expecting more of theese soon! Commendable effort!!!

 • Олена Тарасенко

  Я, звичайно, тішуся, що цей майстер-клас стає в нагоді, дає змогу навчатися основам створення української ляльки...Але, по-перше, це авторська варіація, а не автентична техніка, по-друге, це ЧОРТИК до вертепу.

  То ж не варто сліпо копіювати цю ляльку, та ще й продавати її як «сакральну», як це робить ось ця людина targ.ua/catalog/volshebny...kly-motanki.html

  • Даша

   Олена, «та людина» відноситься до радянського покоління, що втратило свої корені і вміння слухати серцем, не варто на неї ображатися, вона скалічена всередині.

   А мені ваша лялька конче нагадує Рогату Богиню, символ жіночності та родючості. Взагалі язичницькі боги рогів не цуралися, бо це й Місяця серпик, і згадка про годувальницю корівоньку. В багатьох старовинних слов'янських народних костюмах присутні головні убори, що імітують роги. Коричневі кольори — теж один з символів матері-землі, це її щедрість та родючість.

   Дуже гарна лялька, не пуста, на відміну від копії.;)

   До речі, завітайте у гості до Мари (В гостях у Мары) maara.hotmail.ru/title.html, господиня сайту терпляче плете стародавні визерунки і потроху вчить їх читати...

   • Олена Тарасенко

    Я зовсім не ображаюся, навпаки ситуація трохи кумедна і лестить самолюбсту — якщо мене копіюють, то це однозначно визнання прийшло 😉

    Спасибі величезне за згадку про Рогату богиню — це спонукало мене повернутися до теми сакральної трипільської пластики.Там таке розмаїття образів Великої богині — Мадонни, Оранти, «Дволикі» богині, Богині-корови, Богині-птахи...

    Насправді Ваш коментар зіштовхнув з «мертвої точки» один мій проект — ляльку-оракула 😉

    Також дякую за посилання на сайт Мари.

 • Іра

  Дуже цікаво та доступно! Велике спасибі!

 • Доброго дня, Олена!

  Дуже гарний майсте-класс.

  Ви є гарним прикладом до наслідування. Я теж захоплююсь виготовленням ляльок, як правило вони стають подарунками для моїх близьких та друзів.

  Я хочу побажати Вам наснаги у Вашому світлому ділі.

  • Олена Тарасенко

   Спасибі.

 • Люба

  Пані Олено! Прошу пояснити — навіщо у ляльки ріжки?

 • Олена Тарасенко

  У коментарях вище про це написано. У той час я робила вертеп, і ця лялька — зменшений варіант учасника вертепу чортика. Хуліганство чистої води 🙂 але я люблю українську демонологію 🙂

 • Олена

  дякую:)

Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1140 людей вже підписалися
Наші новини на Google+
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2019.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити