09 Гру 2015 00:26

Керамічні баранці та леви Дмитра Головка

Керамічні баранці та леви Дмитра Головка

До 20 січня 2016 року в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у Києві представлено розширену експозицію творів народного художника України, дійсного члена Міжнародної академії кераміки (з 1970 року) Дмитра Федоровича Головка, присвячену 110-ій річниці від дня народження Майстра (1905-1978).

Дмитро Головко належить до видатних митців яскравої індивідуальності, в творчості якого втілилися найкращі риси традиційного народного гончарства в поєднанні з високими якостями професійного художника і талановитого технолога-кераміста.

П’ятнадцятирічним хлопцем Дмитро вступив до Уманської дворічної школи народного мистецтва імені Т. Шевченка, де вивчав малюнок, декоративні розписи, ліплення, оволодів базовими знаннями з кераміки. Далі були роки навчання в Межигір’ї, де на подвір’ї відомої Межигірської фаянсової фабрики (1798 – 1874) з 1920 року діяла школа-майстерня, яка згодом переросла в Художньо-керамічний технікум, а з 1928 року стала Київським технологічним інститутом кераміки і скла.

Як самобутній художник Дмитро Федорович заявив про себе наприкінці 1940-х років. Протягом 1950-70-х років майстер наполегливо експериментував в техніко-технологічному напрямку мистецтва кераміки, одночасно працюючи над розвитком скульптурних та емоційно-образних можливостей фігурних посудин, підкреслюючи їх монументально-декоративні якості народного гончарства. Він створив ряд творів, без яких сьогодні неможливо уявити українське декоративне мистецтво.

Найкращі роботи художника зберігаються в багатьох музейних зібраннях, приватних збірках, неодноразово успішно експонувались на виставках в Італії та Канаді, Болгарії та Данії, США та Норвегії, Німеччині та Чехії, Польщі та Фінляндії, Єгипті та Франції, Японії та на Кубі. На Міжнародній виставці сучасної кераміки у Празі (Чехія, 1962) та на Міжнародному конкурсі художньої кераміки у Фаенці (Італія, 1969) твори Д. Головка отримали золоті медалі.

Дмитро Головко став загально визнаним авторитетом у галузі декоративної кераміки. Його творчість – своєрідне та багатогранне явище, в основі якого – естетичний ідеал, що живиться від народної традиції, української пісні та від народної мудрості.

Дмитро Головко

Баран "Східний". Посудина. 1958. Глина, полива; формування на крузі, ліплення, глазурування

Баран “Східний”. Посудина. 1958. Глина, полива; формування на крузі, ліплення, глазурування

Баранці

Баран "Бароковий". Посудина. 1967. Глина, полива; формування на крузі, ліплення, глазурування

Баран “Бароковий”. Посудина. 1967. Глина, полива; формування на крузі, ліплення, глазурування

Баранець

Леви

Лев "Кучерявий". Посудина. 1967

Лев “Кучерявий”. Посудина. 1967

БаранціБаранці

Баран. Посудина. 1958

Баран. Посудина. 1958

Баранці

Баранець "Рогач". 1970

Баранець “Рогач”. 1970

 

Баранці

mundm.kiev.ua (текст), Катерина Качур (фото), Рукотвори