Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

Закарпатські народні промисли зникають. Як їх зберегти – завдання угорсько-українського проекту (ФОТО)

Закарпатські народні промисли зникають. Як їх зберегти – завдання угорсько-українського проекту (ФОТО)
16 травня 2014 15:05

У кінці листопада минулого року закарпатські майстри та ремісники відвідали найближчу область Угорщини Саболч-Сатмар-Берег для того, аби ознайомитися з діяльністю своїх закордонних колег, перейняти їхній досвід та поділитися своїм. Серед них творчі люди, які безпосередньо зберігають, розвивають та передають наступним поколінням унікальні навички народного мистецтва: бондарі, гончарі, майстри вишивки, ткацтва, образотворчого мистецтва, виготовлення сувенірів тощо.

Тепер настала черга для візиту-відповіді. До Закарпаття днями у рамках міжнародного проекту за підтримки Євросоюзу «Сприяння розвитку народних промислів та місцевих умільців в Карпатському єврорегіоні» завітало 15 народних майстрів з сусідньої країни. Проект здійснюють Центр українсько-угорського регіонального розвитку спільно з Асоціацією сільського туризму області Саболч-Сатмар-Береґ (Угорщина). Основна мета – показати цінність народного мистецтва та акцентування на його ролі в галузі туризму.

IMG_0836

Закарпаття

Закарпаття

Закарпаття

У п’ятницю, 9 травня, група відвідала школу в селі Великі Береги Берегівського району і відома тим, що у її приміщені знаходиться унікальний, єдиний в Україні діючий «Музей народного ткацтва». Групу зустріла Маріанна Профус, керівник музею, яка розповіла про його експозицію.

Наступною була зупинка в заміському будинку села, де для гостей організували символічний фуршет із традиційних блюд. Місцеві майстри також влаштували для гостей майстер-клас із в’язання крючком, вишивки, плетення з кукурудзяної лози, виготовлення ляльок – всі ці зайняття притаманні для Берегівщини. А майстри з села Шаланки (Виноградівського району) розповіли про традиційне мистецтво розпису воском яєць-писанок та показали роботи з бісероплетіння. Завітали і до села Берегуйфолу, тут зустрілися з майстринею ткацтва Гізеллою Орос. Як завжди захоплююче відбувся майстер-клас від гончара та кераміста Олександра Дворака з Іршави.

Закарпаття

В суботу, 10 травня, гості з Угорщини відвідали село Ізу Хустського району, відоме традиціями лозоплетіння та «Регіональний музей етнографії» у селі Буштино – там показали як робити традиційних ляльок. І нарешті прибули до села Оросієво Виноградівського району, де місцевий бондар Арпад Ласло на очах присутніх за допомоги нехитрих інструментів зробив дубову діжку.

Закарпаття

Знаний фахівець у галузі розвитку сільського туризму Угорщини Арпад Ганус та директор Центру українсько-угорського регіонального розвитку Йосип Торпоі кажуть, що мають плани видати спільний каталог з інформацією про народних майстрів Закарпаття та Угорщини. А в серпні вони зберуться разом на ярмарку в угорському містечку Пеніге, де підсумують результати цього цікавого проекту. Є сподівання, що завдяки йому вдасться не лише зміцнити міжнародні зв’язки між нашими країнами, а й сприяти збереженню народних традицій.

“Ніхто не сунівається, що традиційні ремесла слід зберігати і популяризувати, – каже Йосип Торпоі. – Однак у нашій країні практично нема жодної такої програми на державному рівні. Відповідно, народних майстрів щороку стає все менше, а ринок захоплює часом неякісна продукція масового вжитку. Народні промисли тісно пов’язані з туристичною галуззю – розвиватиметься туризм, буде запит і на вироби умільців. Але нам потрібно вже сьогодні дбати про збереження нашої унікальної, притаманної лише для Закарпаття, продукції народних промислів, нашої спадщини. Для цього і вирішили показати, який досвід має у цій сфері сусідня Угорщина. Щиро сподіваємося, що спільно нам вдасться зберегти традиції наших предків. В тому числі потрібно і налагодити збут виробів народних умільців – аби це було для них не лише хобі, а й постійним та надійним заробітком.

Відповідно, тоді і молодь перейматиме досвід у своїх бабусь та дідусів, а традиційні ремесла Закарпаття не опиняться на межі повного зникнення”.

Рекомендуємо також подивитися фото про цей проект.

mukachevo.net

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити