03 Вер 2016 16:40 Вісті

У Дніпропетровську відкрилася виставка витинанок десяти майстрів

У Дніпропетровську відкрилася виставка витинанок десяти майстрів

Кожен народ виявляє себе через народне мистецтво. Серед різноманітних видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й багаті традиції, значне місце займає художнє витинання з паперу. Витинанка – це орнаментальні та сюжетні вирізки з тонкого паперу, що прикрашали інтер’єр традиційного українського помешкання, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу шляхом складання його у декілька разів. Українці використовували їх для прикрашання полиць, сволоків, стін, вікон, мисників, коминів, печей як перед святами, так і в повсякденному житті.

Виставка «Мережане диво витинанки», створена Дніпропетровським Будинком мистецтв, дає можливість познайомитися з розмаїттям авторських стилів витинанки. В експозиції представлено близько 70 витинанок, витятих десятьма майстрами, які демонструють у своїх роботах найбільш характерні для Подніпров’я мотиви, техніку, форми. Це результат їх творчої праці протягом декількох років. Виставка є нашим своєрідним художнім подарунком до 25-річчя незалежності України.

Представлені витинанки вирізняє художньо-орнаментальна структура і техніки виконання. Виставка яскраво ілюструє різні мотиви цього виду художнього ремесла: світ рослинних форм, стилізованих квітів, cтародавні символи, традиції народних свят і обрядів, мотиви з людськими постатями, зображення різноманітних тварин і птахів, часто дивовижних, сюжетно-тематичні композиції до літературних творів.

DSC_3096

Найбільш яскраво локальні особливості витинанок Подніпров’я представлено у творчому доробку члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Наталії Авдєєнко. У своїх творах майстриня з творчої родини витинанкарів у третьому поколінні дотримується давніх традицій, притаманних петриківській витинанці. Наталія Авдєєнко демонструє складені витинанки – масштабні художньо довершені твори, орнамент яких утворений з окремих елементів, гармонійно поєднаних між собою і складених в одне ціле. Основний символ її творів – «Дерево життя», представлені також рослинно-квіткові традиційні композиції: «килимок», «гілка», «рушник», «букет». Більшість робіт – симетричні, виконані в кількох кольорах. Традиційний набір елементів, що стилізовано відображають природу (квіти, листя, пуп’янки, гілки, плоди, птахи) у їх різноманітному поєднанні дають безмежне багатство симетричних композицій та візерунків. Майстер досконало володіє технікою, вивчає та відтворює традиційні мотиви Петриківки, вносить нові елементи, надає їм сучасного звучання.

Андрій Пушкарьов

Творчий доробок професійного художника Андрія Пушкарьова є прикладом іншого шляху розвитку витинанки. Майстер не зупиняється на здобутках народної витинанки, поєднуючи витинання з аплікацією, графікою. Він іноді фарбує папір, тонує, як у графічному мистецтві, восковими пастелями. Окрім технологічних інновацій, художник експериментує з композиціями. Образи його витинанок – ангели, козаки, жінки-берегині, коні. Для робіт А.Пушкарьова характерні лаконізм, стримана стилізація, чітка контурно-силуетна форма, асиметричний характер, ритм дрібних штрихів, обмежена кольорова гама.

Витинанка "Писанкові півники" Юлії Датченко, 2012

Витинанка “Писанкові півники” Юлії Датченко, 2012

У представлених роботах члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Юлії Датченко рослинні мотиви виступають у поєднанні з антропоморфними та зооморфними. У декоративних панно, витятих майстром, елементи розміщуються здебільшого симетрично, часто зустрічаються фігури людей, тварин, птахів обабіч стилізованого дерева, квітки. Витинанки Ю.Датченко наділені змістом, характеризуються особливою емоційністю, гармонією врівноваження орнаментальних мотивів.

DSC_3016

Особливою ажурністю і чітким графічним малюнком відрізняються роботи майстра Ольги Іващенко. Вона представляє тонкі, вишукані ілюстрації народних свят і поетичних творів Т. Г. Шевченка. Автор вміло поєднала візуальне бачення невмирущої спадщини Великого Кобзаря з технікою традиційної одинарної (створеної з одного аркушу паперу) витинанки. В оздобленні панно до Великодня – циклі «Великодніх яєць» – яскраво відобразила традиційні для українців свята народного календаря, зв’язок з народними віруваннями і переказами.

Дмитро Король

Образна орнаментально-символічна мова характерна для творів молодого майстра, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України і Національної спілки художників України Дмитра Короля. Майстер працює як у традиційній одноколірній витинанці, так і в багатоколірній. Витинанки Д.Короля приваблюють філософською глибиною, поєднанням силуетів і мережаних елементів. Він вміло використовує для створення своїх унікальних робіт старовинні символи, елементи народної культури, звертається до ментальної пам’яті українського народу, повертаючи нас до джерел національної духовності.

DSC_3274

Представлені в експозиції також цікаві творчі роботи Юлії Дунаєвої, яка звертається до мотивів народної картинки та поетичного відображення природи у техніці вириванки (техніка, у якій візерунок виконується не ножицями, а за допомогою виривання шматків паперу руками). Її вириванки демонструють творчі пошуки сучасних художників у галузі аплікативної графіки.

Сподіваємося, що відвідувачів виставки порадує розмаїття цього дивовижного мережива українських витинанок, що несуть у собі глибоку традицію, високу орнаментальну культуру українського народу, добру енергетику і теплоту рук наших майстрів.

Валентина Слобода, керівник проекту, мистецтвознавець, для Рукотворів