25 Бер 2012 09:23 Вісті

У День Києва на Співочому полі встановлять триметрову глиняну зозулю

У День Києва на Співочому полі встановлять триметрову глиняну зозулю

У Києві до Євро-2012 на Співочому полі установлять 3-метрову Зозулицю – неофіційний символ футбольного чемпіонату. Про це на прес-конференції 23 березня заявив один з ініціаторів її встановлення Микола Білик. За його словами, фігура матиме металевий каркас, а сама буде виконана з бетону. Робота над скульптурою вже почалася.

“Це і справді буде гідна відповідь африканської вувузели футбольним уболівальникам: трипільський свисток – зозулиця”, – сказав Білик.

На Співочому полів встановлять збільшену копію такої зозулиці. Фото Української правди. Київ

Він розповів, що зозулиця – це музичний інструмент, який зроблений із глини, більше відомий як окарина.

“Зозулиця сама по собі унікальна. Це може бути іграшка в руках дитини, свищик на грудях вболівальників, талісман на полі перед матчем або ж сувенір у туристичній колекції – під час Євро-2012”, – додав він.

На Співочому полі споруда має з’явитися в травні. Крім того, вона матиме схоже звучання як і в звичайних малих Зозулицях. Виконавці проекту – видатні майстри гончарства.

Про зозулю

Зозулі – птахи, що в українському фольклорі посідала особливе місце. Це один із «найміфічніших» птахів. Зозуля-ворожка сповіщає про весну і пророкує людині, як довго вона буде жити. Вважалося, коли навесні людина почує зозулю, маючи при собі гроші, вдача буде супроводжувати її цілий рік. На рушниках зозулю найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.

У повір’ях зозуля очолює перелітне царство – вона має підхоплювати ту птаху, що втомилася. А ще зозуля вважається посередницею світів. З Вирію вона повертається останньою і відлітає до Вирію першою. Отож зозуля вважається «ключницею» Вирію – бо зачиняє і відчиняє Небесну браму. Часто «Вирій» трактується як «Рай», саме тому символіка зозулі пов’язана насамперед зі смертю і потойбічним. Саме у зозулі знаходяться ключі від «вирію» – місця, куди на зиму відлітають птахи. Вона відчиняє його пташкам, коли вони навесні вилітають на землю, і зачиняє, коли ті на зиму повертаються до царства мертвих.

А іще Бог доручив зозулі кувати довгі роки життя людям. І у вирій вона повинна відлетіти раніше (14 вересня за старим стилем і 27-го вересня за новим), щоб відімкнути його — «пташиний вирій» для інших птахів. Тому не встигає вона висидіти пташенят і підкидає яйця в чужі гніздечка. Та як би там не було, про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. У народних піснях її порівнювали з матір’ю, яка побивається за своїми дітьми, називали лагідно «зозуленькою-матінкою».

Саме цей образ пташки-ключниці і став прообразом скульптури, що буде встановлена на День Києва на Співочому полі. Проект «Зозулиця» долучив до виконання скульптури «Зозу» цілий колектив, що склався з видатних майстрів гончарства та скульптури:

  • Лесю Денисенко-Єременко, шефа гончарів нашого проекту, гончара у шостому поколінні, заслуженого майстра народної творчості України;
  • Юрія Денисенка, майстра-кераміста;
  • Миколу Білика, Заслуженого художника України, скульптора, доцента Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну, відомого за цілим рядом скульптур, що встановлені у Києві і Україні.

Зозуля на Співочому полі стане добрим талісманом міста, місцем сили для туристів та киян, молодят та випускників. Всередині скульптури буде вмонтований особливий ключ, який вже виготовленій в творчій майстерні Олексія Шевчука «АртБуз». Це рідкий шанс потримати в руках те, що буде заховане на багато років всередині скульптури та взяти собі трохи вдачі від “Зозу”. У ключа також є особливість – під час вітру він буде дзеленчати.

Розміри скульптури, що буде встановлена – 3.5х2 метри, в темряві скульптура буде підсвітлена з усіх боків і з середини. А ще ця скульптура зможе відтворювати звук.

За матеріалами kiev.pravda.com.ua та zozulica.kiev.ua