18 Тра 2013 18:45 Вісті

Трипільське зображення рогатої змії представили у музеї Черкас

Трипільське зображення рогатої змії представили у музеї Черкас

Експозиція Черкаського обласного краєзнавчого музею поповнилася новим артефактом. Це кам’яний букраній – ритуальне скульптурне зображення, ймовірно, голови рогатої змії, повідомляє BBC Україна.

Знахідку вчені датують 4-3 тисячоліттям до нашої ери і відносять до Кукутень-трипільської культури, яка існувала впродовж двох тисячоліть на території нинішньої Румунії, Молдови та України.

Артефакт виявив під Шполою під час розкопок студент Черкаського університету імені Богдана Хмельницького Віталій Пащолок.

Досі букраній можна було побачити в колекції Археологічного музею Черкаського Національного університету імені Богдана Хмельницького. В обласному краєзнавчому музеї археологічна знахідка знаходиться на тимчасовому експонуванні.

Доктор історичних наук Анатолій Морозов каже, що саме Трипілля стало однією зі складових української культури. На території Черкаської області науковці виявили чимало трипільських поселень. Досі тривають дискусії про кількість людей, які в них жили. Фахівці припускають, що від 10 до 30 тисяч.

“В давнину букранієм називали символ жертовної тварини, який зображували на предметах матеріальної культури. У нашому випадку – це кам’яне скульптурне зображення, ймовірно, голови рогатої змії, яке до того ж мало функцію ритуального товкача-розтирача”, – пояснює завідувач відділом археології Черкаського обласного краєзнавчого музею Лариса Сиволап.

До такої версії, говорить співробітник музею, спонукає і візуальне сприйняття фігурки та поширеність змієподібних орнаментів у трипільців.

Цей експонат – єдиний в Україні. Його унікальність – у матеріалі, з якого він висічений.

Досі на території України були відомі тільки керамічні трипільські букранії – це, як правило, наліпи на посудинах, на “саночках” (моделі трипільського транспортного засобу) або прикраси моделей жител, розповідає Лариса Сиволап.

Можливо, знайденим букранієм-товкачем, говорить учений, розтирали фарбу, якою розписували посуд, статуетки і навіть тіло.

gazeta.ua