20 Бер 2014 19:23 Вісті

Тетяна Пата та Федір Панко. Триває виставка, присвячена корифеям Петриківського розпису в Дніпропетровську

Тетяна Пата та Федір Панко. Триває виставка, присвячена корифеям Петриківського розпису в Дніпропетровську

У приміщенні Дніпропетровського Будинку мистецтв відкрилась виставка петриківського розпису «Спадкоємність традиції». Ця виставка колективом Будинку мистецтв проводиться на вшанування імен славнозвісних майстрів петриківського розпису Тетяни Якимівни Пати (20 лютого виповнилось би 130 років від дня народження) та Федора Савича Панка (21 лютого виповнилось би 90 років від дня народження) і присвячена організаторами 200-річчю Великого Кобзаря, який так любив і цінував народне мистецтво.

Петриківський декоративний розпис зараз відомий далеко за межами нашої країни. І заслуга в цьому як відомих майстрів початку ХХ сторіччя Тетяни Пати, Надії Білокінь, Василя Вовка, Орини Пилипенко, які брали участь у першій виставці українського народного мистецтва в Києві та Москві 1936 року, так і учнів Тетяни Якимівни Пати і Федора Савича Панка. Виставка надасть можливість мешканцям та гостям Дніпропетровська познайомитись з розмаїттям зразків славнозвісного петриківського розпису, що сьогодні є візитною карткою України і занесений ЮНЕСКО до Репрезентативного списку культурного надбання людства.

Петриківський розпис

Петриківський розпис

Петриківський розпис

Метою проведення такої виставки є також ознайомлення з життєвим і творчим шляхом фундатора петриківської художньої школи Тетяни Пати, ім’я якої вшановано встановленням міської мистецької премії (рішення Дніпропетровської міської ради від 2006 року). Ця премія вручається один раз на рік за найвищі творчі досягнення в декоративно-вжитковому та прикладному мистецтві у Дніпропетровську.

Експозиція демонструє зразки творчих робіт Тетяни Пати і Федора Панка та творчий доробок учнів заслуженого майстра народної творчості України Федора Панка.

"Соняшники і рожі" (декоративне панно). Робота Федора Панко.

“Соняшники і рожі” (декоративне панно). Робота Федора Панко.

"Зозуля на калині" (розпис на бандурі). Федір Панко

“Зозуля на калині” (розпис на бандурі). Федір Панко

Організатори намагались передати спадкоємність традиції декоративного розпису в Петриківці, традиції, що була збережена в ХХ-му столітті та продовжує свій розвиток і сьогодні. Петриківська школа декоративного малювання відкрита у 1936 році під керівництвом Тетяни Пати здійснила чотири випуски, серед випускників якої – славнозвісні майстри: Марфа Тимченко, Векла Кучеренко, Галина Прудникова, Марія Шишацька, Зоя Кудіш, Василь Соколенко, Віра Клименко-Жукова та улюблений з учнів майстрині Федір Панко. Саме вони серед тих, хто формували обличчя декоративно-прикладного мистецтва України до 70-х років ХХ сторіччя. Тетяна Пата була учасником багатьох республіканських, всесоюзних та міжнародних виставок, прийнята до лав Спілки художників СРСР, нагороджена орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю «За трудову відзнаку», мала звання заслуженого майстра народної творчості.

Федір Панко, художник

Федір Панко, майстер Петриківського розпису на фоні своїх робіт

Її естафету підхопив улюблений учень Федір Панко. У 1958 році він відкрив філію дніпропетровської художньої школи, де став викладати композицію петриківського орнаменту. Так, колишній учень Тетяни Пати ніби прийняв з рук своєї вчительки естафету, передаючи новому, вже третьому поколінню петриківчан свої знання і досвід. У цей же рік він відкрив цех підлакового розпису при артілі вишивальниць «Вільна селянка», що в подальшому був реорганізований у фабрику «Дружба».

Навчаючи молоді таланти секретам петриківського розпису, Федір Савич творчо і активно працював сам, постійно демонструючи на виставках нові і нові знахідки у петриківському декоративному розписі. У 1970 році з його ініціативи відкрито унікальний експериментальний цех петриківського розпису при Дніпропетровському художньо-промисловому комбінаті Художнього фонду СРСР. Фундатор і художній керівник цеху Федір Панко та майстри цього цеху створювали унікальні вироби, що продовжували традиції петриківського декоративного малювання. Твори Федора Савича експонувались майже у 40 країнах світу і завжди користувались великим успіхом у глядачів. Федору Панко присвоєно звання заслуженого майстра народної творчості України, він був нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня, медаллю «За трудову відзнаку», а також золотою, срібною і бронзовими медалями ВДНГ СРСР, Почесними грамотами Верховної Ради УРСР та Художнього фонду УРСР.

Сьогодні учні Федора Панка гідно несуть традицію петриківського розпису у світі. На виставку «Спадкоємність традиції» подано близько 100 творів 20 учнів Ф.Панка. Це і традиційні декоративні панно, і розписані дерев’яні вази, і тарелі. Їх вирізняє вірність традиції, творчий пошук, якого навчав своїх учнів Федір Панко. Серед робіт будуть представлені твори заслужених майстрів народної творчості України Ніни Турчин, Валентини Деки, Тетяни Гарькавої та інших майстрів, що сьогодні працюють у Петриківці.

"Дніпровський степ" (декоративне панно). Федір Панко

“Дніпровський степ” (декоративне панно). Федір Панко

У експозиції виставки значне місце відведено меморіальному розділу, де можна буде ознайомитись з фотографіями славнозвісних митців, науковими розвідками, фотоальбомами, каталогами, книгами про життя і творчість Тетяни Пати та Федора Панка. А головне – побачити фотокопії кращих авторських творів цих визначних майстрів, які зберігаються у державних музеях. Серед учасників виставки син Федора Савича Панка – Віталій та донька Валентина. Обоє продовжують традиції петриківського малювання. На відкриття були запрошені також родичі Тетяни Пати, представники Дніпропетровської міської ради, Петриківської райдержадміністрації, лауреати міської мистецької премії імені Тетяни Пати, шанувальники народного мистецтва.

Виставка працюватиме до 15 квітня 2014 року.

Валентина Слобода, мистецтвознавець, директор Дніпропетровського Будинку мистецтв, для “Рукотворів”