Шестеро українських митців на фестивалі в Туреччині представляють одразу три країни – Україну, Молдову та навіть Італію. Вони беруть участь у Міжнародному фестивалі культури та мистецтв, який щорічно відбувається в провінції Стамбулу в містечку Бююкчекмедже. Цього року фестиваль ювілейний – проводиться 15-й раз поспіль за участі митців, танцюристів та музикантів з-понад 60 країн світу. Триватиме свято з 1 по 9 серпня.
У програмі фестивалю – скультурні пленери, зокрема для митців по обробці мармуру, міжнародна фотовиставка, дитячі майстер-класи, ярмарок традиційного мистецтва, конкурсні виступи фольклорних танцювальних колективів з різних країн світу та відомих турецьких співаків на вечірній сцені.
У ярмарку традиційного мистецтва беруть участь майстри з Білорусії, Македонії, Угорщини, Грузії, Ємену, Албанії, Косово, Північного Кіпру, Узбекистану, Пакистану, Боснії і Герцеговини, Болгарії та Туреччини.
Україну в Туреччині цього року представляє Народний ансамбль пісні і танцю “Черемош” Львівського національного університету імені Івана Франка та п’ятеро майстрів: Оксана Когут зі Львівщини (яворівська іграшка), Людмила Павлова з Тернополя (ляльки в традиційному вбранні), Валентина Ткач та Лілія Тихоненко з Київщини (ткацтво), Ігор Радиш з Івано-Франківщини (художня кераміка). Проте через різні обставини не всі зголошені майстри змогли бути присутніми на фестивалі: кількох митців представляли їхні учні: так, Оксану Когут – її колега Ольга Кавас-Шишак, а Лілію Тихоненко – її учениця Дарина Ткач. Ігор Радиш через проблеми зі здоров’ям в останню хвилину не зміг полетіти, але відправив на фестиваль свої твори.
Ще двоє майстрів з України представляють інші країни – гагаузка за національністю Ольга Кулаксиз з Одещини презентує Молдову (вишивка), а Тетяну Коробейник, яка вже 13 років мешкає в Італії, відповідно запросили стати обличчям останньої і представити свої картини, вишивані шовковимим стрічками.
Як і в попередні роки, іноземних гостей організатори забезпечили безкоштовним проживанням, харчуванням та навіть частковим поверненням коштів за переліт.
Освідчити місцеве населення й показати мистецькі традиції різних народностей – одна з головних цілей засновників фестивалю – Муципалітету міста Бююкчекмедже, – сказано на сайті фестивалю. Окрім того, фінансуючи такого масштабу заходи, турецькі урядовці та місцевий бізнес мають ще й неприховану стратегічну мету – усіх учасників фестивалю зробити “послами” Туреччини у їхніх державах. Бо отримавши позитивні емоції на фестивалі, останні щедро ними ділитимуться по повернні на Батьківщину, у такий спосіб покращуючи імідж Туреччини загалом у світі.
Катерина Качур, Рукотвори