12 Січ 2015 18:56 Огляди

«Різдвяна казка» у Дніпропетровському будинку мистецтв (ФОТО)

«Різдвяна казка» у Дніпропетровському будинку мистецтв (ФОТО)

Повірити у новорічну казку, зануритися у рукотворну красу та відчути атмосферу зимового свята – таку можливість напередодні Нового року та Різдва подарував мешканцям і гостям міста Дніпропетровський будинок мистецтв, відкривши Всеукраїнську виставку традиційної народної іграшки та декоративно-прикладного мистецтва «Різдвяна казка». Така тематична виставка відкривається вже вчетверте і щороку викликає щиру зацікавленість як у представників підростаючого покоління, так і у дорослих шанувальників народного мистецтва. Ця виставка є частиною проекту «Дивосвіт народного мистецтва», що започаткований у 2011 році в Будинку мистецтв. Ідея цього проекту та його концепція полягає у активному відродженні традиційної народної іграшки та декоративно-вжиткових творів, характерних для свят зимового календарного циклу. За цей час проект не тільки не втратив своєї актуальності, а й значно розширився. Цього року до відбору було подано понад 500 творчих робіт, які створили 89 майстрів із 8 областей України (представники 16 міст та 7 сільських районів): Полтавської, Кіровоградської, Запорізької, Львівської, Івано-Франківської, Хмельницької, Волинської і, безумовно, Дніпропетровської.

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Ще від вхідних у великий виставковий зал дверей погляд відвідувачів привертають традиційні різдвяні атрибути: солом’яні Дідухи, «різдвяні павуки» та «різдвяні зірки». У центральній частині експозиції можна побачити традиційний вертеп, виготовлений майстром соломоплетіння Надією Воскобойник, і сцену про народження маленького Ісуса, всі фігури якої виплетені з лози Любов’ю Мукасєєвою, ангелів Любові Литовченко і Олени Білової-Брайченко. У вітринах представлено багато зразків традиційного різдвяного печива та дерев’яні різьблені форми для його випікання, які створюють у відвідувачів теплий настрій довгоочікуваного новорічного свята.

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Основу виставки склали роботи майстрів за таким напрямком як «Традиційна народна іграшка». Всі вони створені із різноманітних природних матеріалів: дерева, глини, соломи, рогозу, тканин і ниток. Ляльки Алли Маркарьян (Полтава), Валентини Передерій та Ольги Родкіної (Дніпропетровськ), Василя Луганського (Новомосковськ) якнайкраще демонструють збереження традицій та бажання їх популяризувати. Серед традиційних іграшок: лялька-мотанка, вузлова лялька, дерев’яна механічна іграшка, фігурки тварин із соломи, кукурудзяного листя, очерету, плетіння з лози, глиняні свищики, різноманітні різдвяні дзвіночки, фігурки «янголів».

Дніпропетровськ. Будинок мистецтв

Дніпропетровськ. Будинок мистецтв

Дніпропетровськ. Будинок мистецтв

Дніпропетровськ. Будинок мистецтв

Широко подано різні види декоративно-прикладного мистецтва: вишивка, гончарство, соломоплетіння, витинанка, вибійка, декоративний розпис. З’явились нові творчі роботи членів об’єднання майстрів народного мистецтва Дніпропетровського Будинку мистецтв, які активно працюють, опановують різноманітні техніки, виховують свій смак, вивчаючи етнографічні особливості свого регіону – Середньої Наддніпрянщини. Своє місце знайшли і сюжетні композиції новорічних обрядодій, і вишивані народні костюми (причому не тільки українські, але й болгарські!), і сувенірні авторські ляльки. Гідно прикрашають експозицію виставки і панно майстрів традиційного петриківського розпису, що рік тому визнаний ЮНЕСКО світовим духовним надбанням.

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Дніпропетровськ, Будинок мистецтв

Особливістю цьогорічної виставки є образ Кози, яку всі пам’ятають як головний образ народної обрядодії «Водіння кози». Але це не якась там синя коза, яку очікує дехто в лютому за східним календарем. 15 майстрів-учасників виставки подали 44 образи нашої місцевої української кози, доброї та роботящої як у дитячій пісеньці «Цап меле, Цап меле, Коза засипає, а маленьке Козенятко на скрипочку грає», турботливої як Мама Кізонька з казки «Вовк та семеро козенят», трошки вередливої як «Коза-дереза», артистичної, що «готова вмерти» якщо господарі не дадуть щедрувальникам шматочок сала.

Дніпропетровськ. Будинок мистецтв

Організатори виставки поставили за мету залучення мешканців міста до знайомства з народним мистецтвом різних міст України, особливо з традиціями творення народної іграшки і різдвяних атрибутів. Для досягнення цього завдання на базі виставки проводяться майстер-класи і зустрічі з майстрами – носіями українських традицій. У програмі роботи виставки як завжди проведення колективних лекцій-екскурсій, консультацій провідних майстрів іграшкарства, засідання «круглого столу» для учасників.

Після відкриття виставки було проведено майстер-клас майстра з соломоплетіння Лідії Піскової (Кіровоград), по створенню глиняних свищиків (дніпропетровський майстер Віктор Чумак), ляльки з природних матеріалів (дніпропетровський майстер Тамара Макаренко).

Виставка експонуватиметься до 10 лютого 2015 року.

Валентина Слобода, директор Дніпропетровського будинку мистецтв, для Рукотворів