22 Січ 2018 18:40

«Різдвяна казка» триває в Дніпровському Будинку мистецтв

«Різдвяна казка» триває в Дніпровському Будинку мистецтв

Веселі зимові святки продовжуються за українським народним календарем від свята Різдва до Водохреща. Щороку не залишається осторонь від найочікуваніших кожною родиною свят і об’єднання майстрів Дніпровського Будинку мистецтв. Вони створюють десятки художніх образів на різдвяну тематику.

У приміщенні Дніпровського Будинку мистецтв відкрилась Всеукраїнська виставка традиційного народного мистецтва «Різдвяна казка». Сьомий рік «Різдвяна казка» дарує мешканцям та гостям міста зустріч з новорічними атрибутами та виробами народного мистецтва, характерними для українських різдвяних свят. До експозиції виставки подано близько 400 робіт 68 майстрів народного мистецтва. До митців Дніпра приєднались майстри із Ужгорода, Лубнів, Маріуполя, Запоріжжя, Полтави, Кременчука, Мелітополя, Сторожинця, Івано-Франківська, Опішного, Павлограду, Верхівцевого, Кам’янського, Кривого Рогу, Петриківки, Новомосковська, Підгороднього, Межової, Солонянського, Павлоградського, Покровського та Дніпровського районів (всього 23 регіони).

Головне наповнення цьогорічної виставки взяли на себе майстри української вишивки (заслужені майстри народної творчості Надія Денисюк та Ірина Дерибас, вишивальниці Ольга Закорка, Людмила Козін, Надія Поліщук, Людмила Дворниченко) та художньої обробки природних матеріалів (Любов Мукасєєва, Ірина Онуфрієва, Тамара Макаренко, Володимир Яценко). В центрі експозиції – тема Різдва, виражена у витинанках (майстри Ольга Іващенко і Олена Половна-Васильєва) та петриківському декоративному розписі (майстри Валентина Дека, Вікторія Тимошенко, Анастасія Чуднівець, Світлана Біленко, Валентина Хоменко, Ганна Олійник).

Привертають увагу кожного відвідувача традиційні для українського народу різдвяні атрибути: дідухи, різдвяні павуки, зірки, обрядове печиво. Зачаровує вертеп (майстерно сплетений із соломи Надією Воскобойник), що сповіщає про дивовижне свято Різдва Христового і наповнює простір духовним оновленням, станом миру та спокою.

Червоною стрічкою виставку пронизує святковий піднесений настрій, який випромінюють представлені твори. Серед них – святкові чоловічі і жіночі вишиванки, святковий глиняний посуд, традиційні писанки і чарівні ляльки.

На базі виставки проводяться колективні лекції-екскурсії, зустрічі з майстрами. З великим піднесенням і пошаною до народних свят був проведений Щедрий вечір і свято Старого Нового року. До Будинку мистецтв запросили митців міста, щоб нагадати про щедру кутю, про прекрасний народний звичай щедрування, які виникли, у далеку сиву давнину. За давньою народною традицією, святкується Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами, скоромною їжею, бо піст закінчився і тому на столі – щедра кутя, пироги, вареники, млинці тощо. Наші господині принесли щедру кутю у різних варіантах: за старовинними, родинними та власними рецептами. Поруч із кутею чільне місце на столі зайняв солом’яний Дідух. Десятки разів у виконанні різних груп і гуртів щедрівників як головне побажання і заклинання прозвучало:

Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров´я!

У ці дні, коли зимове Сонце починає поволі повертати на літо, люди радо зустрічають прихід Нового року, вітають один одного, бажають радості, щастя, добробуту засівають зерном на майбутній врожай. Наші щедрувальники віншували мешканців Мистецького кварталу Дніпра: художників, музикантів, майстрів народного мистецтва, акторів, письменників, журналістів, фотомитців старанно зібраними та вивченими щедрівками і колядками. У них очі світились від задоволення і бажання дарувати людям Добро, а у слухачів набігали сльози від радості і зворушення! Наші талановиті майстри Об’єднання майстрів народного мистецтва Будинку мистецтв пригощали щедрувальників солодощами власного виробництва (різдвяними пряниками, випеченими за формами Володимира Маркар’яна), а присутні щедро обдаровували та давали дарунки і гроші міхоношам! Своїми розповідями про народні різдвяні атрибути і традиції поділилися гості з Підгороднього, Таромського, Мелітополя, представники болгарського культурно-просвітницького клубу та уродженці Кам’янця-Подільського. Присутні на святі і відвідувачі виставки впевнились, що духовна нитка народного мистецтва не переривається і снується далі завдяки небайдужим організаторам, талановитим майстрам, керівникам фольклорних колективів. Вони з особливою любов’ю і піклуванням ставляться до виробів народного мистецтва, до фольклорного надбання українського народу, бережуть їх і популяризують.

Валентина Слобода, мистецтвознавець, директор Дніпровського Будинку мистецтв, для Рукотворів