01 Кві 2012 22:41 Огляди

Різьблення як терапія і спосіб заробітку

Різьблення як терапія і спосіб заробітку

Будинок печеніжинського* майстра по різьбленню Василя Скрипника без перебільшення нагадує міні-музей. Ще з вулиці у вічі впадає незвичайне оформлення оселі – вікна і двері оббиті гарними лакованими смужечками з делікатними узорами ручної роботи. На подвір’ї помічаю вулик, зроблений з порожнини ялинки. Як пояснює майстер, у народі таку хатинку для бджіл називають «борть». Над ним він працював більше місяця.

*Печеніжин – селище міського типу Коломийського району Івано-Франківської області. 

Найкраще різьбленню, за словами митця, піддається грушка. Це дерево однотонне, не сколюється. Своєрідна структура у липи чи явора, проте найбільш привередливий дуб. Матеріал Василь Скрипник сам сушить ось уже 40 років. Для цього заготовку потрібно заточити, покласти під батарею десь на півроку, знову відточити, просушити, а тоді і до роботи можна братися.

Загалом для різьблення однієї тарілки потрібно понад 20 різців. Кожен з них використовується для певного узору. Наприклад, за допомогою різця-пшенички робить колоски, скісним – «копанички», цьокалом набиває структуру або ж цьоканий фон. Фучок призначений для спеціальних ліній. Однак якщо майстер замислює зробити щось оригінальне, то відповідно для цього виготовляє новий різець.

Василь Скрипник не закінчував жодного вишу, де б його вчили різьби по дереву. Переймав досвід у товаришів, у діда стельмаха, переглядав книги по різьбленню, яких на той час було обмаль. Захоплення згодом перейшло у основний спосіб заробітку, оскільки пан Василь – інвалід І групи, має проблеми з ногами. Проте, на відміну від багатьох сучасних майстрів, від бізнесу його відділяє особлива любов до дерева. Так, у колекції майстра майже 1000 виробів різної складності. Найбільшою популярністю користуються кубки, скриньки, рамки, тарелі з бісером, різьблені писанки і дерев’яні церковці. Для своєї оселі майстер виготовив мисник, яким найбільше тішиться дружина, світильник, зробив оббивку стін і стелі. До речі, жінка також пробувала себе у мистецтві різьблення – розмальовувала тарелі, прикрашала бісером.

Роботи Василя Скрипника користуються великою популярністю як і в Україні, так і за кордоном. Одним з перших, хто оцінив його майстерність, був попередній президент України Віктор Ющенко.

Оксана Романенчук, Євген Гапич (фото), для “Рукотворів”