04 Сер 2016 18:00 Вісті

Польські і українські археологи обурилися відкриттям виставки Платар у Польщі

Польські і українські археологи обурилися відкриттям виставки Платар у Польщі

Наприкінці липня 2016 року Наукове товариство польських археологів висловило протест з приводу відкриття в Замку князів Поморських у Щецині виставки «Україна світу. Скарби України з колекції Платар» – повідомляє портал «Музейний простір».

Видання цитує листа польських археологів до директора замку, в якому вони наголошують, що колекція старожитностей походить з нелегальних розкопок, а тому суперечить кодексу музейної етики, що ухвалений Міжнародною радо музеїв і духу Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини (Мальтійської конвенції).

Автори листа наголошують, що пограбування археологічних пам’яток та вилучення з них предметів, що у такий спосіб позбуваються контексту, а тому і можливості розуміння їхньої соціально-культурної функції, суперечить цілям археології, як науки, що вивчає діяльність людства на підставі матеріальних залишків давніх культур. У дослідницькій роботі археолога саме контекст знахідки, тобто ретельно визначене у горизонтальній та вертикальній площині місце знаходження, мінеральний склад шарів землі, що її оточує, співіснуючі предметі та органічні залишки, відіграють ключове значення.

«Пропаганда колекціонерського бачення археології, у якому важливішими є гарні предмети, позбавлені найважливішої для археолога інформації, є не лише введенням в оману відвідувачів виставки стосовно того, чим є археологічна спадщина і якою є мета археології як науки, але й дією, що може мати катастрофічні наслідки для археологічної спадщини – також і у Польщі.

Треба зауважити, що таке явище, як грабування і знищення археологічних пам’яток в Україні є не лише внутрішньою справою сусідньої з нами країни, законодавство якої однозначно забороняє таку практику. Археологічна спадщина – як зазначає Мальтійська Конвенція у параграфі 1 – є «джерелом спільної європейської пам’яті», а відповідальність за її охорону лежить не лише на безпосередньо зацікавленій країні, але й на усіх європейських державах, як підкреслює Преамбула Конвенції» – наголошують польські археологи.

Одночасно з власною заявою виступила і Спілка археологів України. Текст її листа наводить видання Zaxid.NET

«Походження усіх давніх предметів музею «Платар» однозначно пов’язане з результатами нелегальних археологічних розкопок, заборонених українським законодавством. Їхня публічна демонстрація діє всупереч норм охорони археологічної та культурної спадщини, про що свідчать непоодинокі випадки пограбувань «чорними археологами», копачами-грабіжниками, археологічних пам’яток по всій Україні. Беззаперечним фактом є те, що ця хвиля руйнувань курганів, давніх поселень та міст всюди та завжди збігається з активізацією дій приватних колекціонерів, які реально фінансують ці протизаконні дії й виступають у ролі скуповувачів награбованого. Цим реально наносять величезні збитки державі».

Українські археологи вказують на неприпустимість придбання культурних цінностей із сумнівних джерел, тим більше, що про це йдеться у багатьох міжнародних документах, до яких можна віднести, наприклад, прийнятий ЮНЕСКО Міжнародний кодекс професійної етики для торговців культурними цінностями, Етичний кодекс ICOM для музеїв тощо.

«Крім того, ст. 33 чинного Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» передбачає, що всі договори стосовно культурних цінностей мають укладатися у письмовій формі. Таких документів власники колекції ніколи не надавали. Отже, «добросовісність» музею «Платар» щодо придбання відповідних предметів у світлі наведеного вище є вкрай сумнівною. Існує загроза наявності в цій колекції великої кількості підробок та фальсифікацій, що вже відзначали європейські та українські фахівці-археологи», – йдеться у листі від ВГО «Спілка археологів України».

У якості прикладу науковці наводять фальсифікацію із золотим перснем, який начебто належав візантійському імператору Мономаху і був подарований київському князю Всеволоду Ярославичу. Цей персень власники «Платару» подарували Віктору Януковичу на його інаугурацію. «Але найдивніше, що цим вони пишаються – нещодавно розповідали і показували цей ганебний факт на одному з українських ТВ каналів, коли в черговий раз піарили “Платар”», – зазначають українські археологи.

Нагадаємо, колекція «Платар» вже експонувалася в Польщі в 2008 році і вже тоді викликала протест в наукових колах. Колекція заснована Сергієм Платоновим та Сергієм Тарутою. Сайт колекції – platar.org