20 Вер 2021 19:43 Вісті

Невідомі розграбували етнографічну збірку “Древо”. Засновник просить підтримки

Фото пограбованої колекції зі сторінки Едуарда Крутька

Днями вночі на Полтавщині в селі Кузубівка пограбували експозицію етнографічної збірки “Древо” колекціонера Едуарда Крутька. Про це він 20 вересня повідомив на своїй сторінці у facebook. Невідомі зловмисники вночі вдерлися в приміщення і, зі слів засновника, винесли десятки речей: сорочки, вишиті рушники, пояси, срібні прикраси, намиста та ікону.

Трапилося те, до чого не можеш бути морально готовим… Те, що збиралося роками і мало служити для людей розтоптали, зірвали і купою зібгали у торби і вивезли кудись…

“Страшно втратити не матеріальні цінності, страшно втратити історію, кращі зразки мистецтва яке творили наші пра-пра, страшно втратити те, що з таким трепетом знаходилось, вивчалося, зберігалося. Хто був на екскурсіях знає, що ледь не кожна річ має свою історію, пов’язаних з нею родин, людей. Обікрали не мене особисто, обікрали сотні і сотні людей, що приїздили до збірки “Древо” з усієї України та світу”.

Як зазначив Едуард, питання з системою безпеки стояло давно, частково це вирішувала сигналізація, яка не завжди працювала як слід. Але “через відсутність камер, зовнішніх датчиків руху, повноцінного огородження, систем оповіщення” та найнятої охоронної фірми крадіжка стала можливою.

Зі слів автора колекції, за попередніми розрахунками вартість повноцінного комплексного захисту експозиції складає 20-30 тисяч гривень. На той момент він не міг собі дозволити таких послуг. А тому звертається по допомогу до спільноти. Без цього каже, що не зможе відновити діяльність музею. На своїй сторінці він подав номери карток для збору коштів:

5375 4114 0612 8202 (монобанк), 4149 4393 1348 9282 (приватбанк)

Едуард Крутько, уродженець села Кузубівка Хорольського району Полтавської області. Створена ним у 2017 році збірка «Древо» була покликана показати етнографічні відмінності Лубенщини і Хорольщини. Експозиція відкрита в хаті покійних дідуся і бабусі.