Шукаємо приміщення у центрі Києва Більше не показуватиX

На 92 році життя відійшла у вічність відома художниця Анастасія Рак

На 92 році життя відійшла у вічність відома художниця Анастасія Рак
16 січня 2014 22:58

Зранку 15 січня на 92 році життя відійшла у вічність народна художниця, член Національної спілки митців народного мистецтва України Анастасія Рак, відома своїми роботами в стилі примітивізму, живопису на склі.

Син покійної художниці Володимир Рак розповідає, як вона прокинулася і розповіла сон, що був наснився їй у день смерті: “Вона прийшла у білу-білу хату, чистесеньку, прибрану рушниками, іконами, як на найбільших святах. Вона дуже довго описувала, яка гарна та хата (на її живописних картинах дуже багато подібних хат). Потім виходить надвір, а там чисте величезне поле – красиве і безмежне. А під ногами ряст, по якому босими ногами вона почала йти… А тоді, каже: “Прокидаюся, а я в Києві. А там же була краса!”. І через годину померла. Пішла дуже тихо, легко”.

Прощання з Анастасією Рак відбудеться 17 січня о 12:00 в Покровській церкві на Подолі (Київ, вул.Покровська, 7).

Анастасія Рак

Анастасія Рак

Життєпис художниці

Народилася Рак Анастасія Трохимівна 1922 в сім’ї порівняно заможних селян в селі Васильки Лохвицького району на Полтавщині. Сім’я Анастасії пережила Голодомор, прийняла до себе дітей материної сестри, батьки котрих померли від голоду. Перед війною Анастасія вступила до Лубенського педінституту. У 1942 році Анастасію забрали до Німеччини на примусові роботи. Працювала на годинниковій фабриці в місті Карлсруе. Після війни закінчила педучилище у Лохвиці, стала вчителювати в селі Ісківці, де зустріла у 1947 році свого майбутнього чоловіка Василя, що був військовим. Сім’я переїхала на Далекий Схід і лише в 1960-х повернулася в Україну та оселилася в Кривому Розі. Анастасія пропрацювала там 20 років вихователькою в дитячому садку. Виростила трьох дітей.

Анастасія Рак

Творчість

Малювати почала ще до Другої світової війни, продовжила в Німеччині, куди її забрали на роботи. Її картини помітили, й вона за них навіть отримувала гроші. Коли війна скінчилася, повернулася у Васильки. В Україні творити було ніколи та й не було для кого, людям заборонили цікавитися народною творчістю. Малювала тільки для рідних та знайомих.
Діти Анастасії Рак організували її першу виставку, коли їй було 68 років. На Дні української культури в Парижі роботи художниці було виставлено в Музеї людини, виставку було подовжено на вісім місяців, Анастасію Рак запросили провести майстер-клас. Париж їй повернув віру в себе. З 2000 року вона активно почала творити, повторила по пам’яті свої ранні роботи, перейшла від ніжних кольорів до інтенсивніших тонів.

Живопис на склі Анастасії Рак характеризується простотою і глибиною зображуваного. Картини зберігаються у Державному музеї українського народного мистецтва, Народному музеї народної архітектури і побуту, НЦНК “Музеї Івана Гончара”, Державному музеї Т.Г Шевченка, Державному музеї літератури, Запорізькому художньому музеї, у Музеї людини в Парижі.

Розлога стаття про життя та світлини з ювілейної виставки художниці у 2012 році за посиланням: https://rukotvory.com.ua/info/yak-vchytelka-z-vasylkova-navchyla-frantsuziv-malyuvaty/

“Рукотвори” висловлюють глибоке співчуття рідним та близьким! Світла пам’ять талановитій художниці!

Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Радимо придбатиДо крамнички
Що нового?Всі новини
Підпишіться на розсилкуЗгорнути
1148 людей вже підписалися
Новини проектуДивитися всі
Свіжі відгуки
Рукотвори, 2009-2021.Власниками дописів, світлин або видива є його автори.
Вітаємо поширення змісту з обов’язковим посиланням на джерело.
Проект працює на двигунці Wordpress
Утнув та оздобив: Богдан Гдаль
Facebook livejournal RSS/Feed

Повідомте про помилку

Увага! Слід заповнити всі поля!
Email-адреса має бути справжньою!

Первинний текст:

Ваше виправлення:

Ваше ім’я:

Ваша email-адреса:

Надіслати
Закрити