30 Січ 2015 18:44 Вісті, Знахідки

Керувати музеєм у Пирогові призначили священника

Керувати музеєм у Пирогові призначили священника

Як підтвердила «Музейному простору» прес-служба Міністерства культури України, 27 січня 2015 року виконуючим обов`язки генерального директора Національного музею народної архітектури і побуту України (що в селі Пирогів) призначено о. Юрія Бойка. Міністерство культури відклало на майбутнє пропозицію професійної громадськості щодо проведення відкритого конкурсу на заміщення посад директорів музеїв, апелюючи до відсутності законодавчої бази з цього питання.

“Я скажу відверто: на посаду я не просився. Але якщо вже ця відповідальність лягла на мою долю, то я з Божим благословенням за неї взявся. Це певна доля. З цим музеєм я пов’язаний з дитинства. В мене в родинному архіві є фото, як я під Михайлівською церквою писав етюди. Потім у 1990-му році я особисто відкривав першу українську церкву на території цього музею…

За освітою я художник-реставратор, працював в реставраційних майстернях, в житті зробив немало для збереження церковної старовини, моя церква наповнена виключно автентичними речами, їхнє значення мені відоме. Перш ніж критикувати, ви прийдіть і подивіться, в якому стані музей… На сьогодні першим і головним своїм завданням я бачу термінову реставрацію і консервацію пам’яток архітектури” – розказав «Музейному простору» призначений директор.

Юрій БойкоЮрій Бойко за освітою – художник-графік, бакалавр богослов’я, кандидат філософських наук. Він є одним із тих, хто відроджував автокефальну церкву в Україні ще на початку 1990–х. У 1990-му році першим почав богослужіння у храмі Святого Михаїла (УАПЦ) на території музею у Пирогові. У 1991-1992 рр. як священик очолював парафію Святого Архістратига Михаїла у Сан-Франциско (США). У 2002-2006 рр. тривала його політична кар’єра: був депутатом Верховної Ради України 4-го скликання від Блоку Віктора Ющенка «Наша Україна». У 2007-2008 рр. – радником з питань культури Президента України Віктора Ющенка. З 1992 р. о. Юрій є настоятелем парафії Святих великомучеників Бориса і Гліба (УАПЦ, Харківсько-Полтавська єпархія), яка у 2010 році опинилась в епіцентрі скандалу, бо спонсор спорудження храму та власник земельної ділянки Ігор Лисов, перейшовши до франції «Партії регіонів», передав будівлю УПЦ МП, намагаючись догодити новій «регіональній» владі, хоча донаторами у спорудженні храму були також Сергій Головатий, В’ячеслав Кириленко та інші. Тоді вимога до о. Юрія Бойка стояла у перепідпорядкуванні його і парафії до УПЦ ПМ, проте він дотримався своєї української позиції, не став черговою «тушкою» і парафіяни згодом відбудували іншу будівлю для церкви.

На запитання про продовження церковної діяльності о. Юрій Бойко повідомив, що залишати церковну діяльність не планує: «Свята неділя – це наше право молитися чи ні. Тому в неділю я буду в церкві. Всі інші дні я буду на роботі в музеї».

В Харківсько-Полтавській єпархії Української автокефальної православної церкви (священиком якої є о. Юрій Бойко) поєднання світської і церковної діяльності є дозволеним. Архієпископ Ігор Ісіченко вважає, що працюючий священик ближче до людей. У нього немає потреби збирати гроші у парафіян, навпаки, він сам може привносити кошти для потреб храму. В західних країнах у православних священиків це звичайна практика. До слова, Секретар РНБО Олександр Турчинов також є практикуючим священнослужителем – пастором церкви Євангельських християн-баптистів.

Хронологія перипетій

Нагадаємо, що генеральний директор Національного музею народної архітектури і побуту України Дмитро Заруба був звільнений з посади 2 жовтня 2014 року – на виконання рішення суду та вимогу Виконавчої служби про поновлення на посаді попереднього директора Павла Федаки, звільненого у 2012-му році. 16 грудня 2014 року Шевченківський районний суд прийняв рішення щодо поновлення Дмитра Заруби на посаді генерального директора. Наступним очікуваним кроком мав бути наказ віце-премєра з гуманітарних питань-міністра культури Вячеслава Кириленка про поновлення-призначення Дмитра Заруби на посаді, який працює заступником директора з питань реставрації.

made-in-ukraine.info (фото)