19 листопада в Українському домі відкриється унікальний фольклорний фестиваль Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку», який може стати ще однією музичною візитівкою столиці. Принаймні, на це сподіваються його ініціатори – народна артистка України Олена Кулик та Київський академічний ансамбль української музики «Дніпро», які поставили за мету об’єднати всіх, хто у своїй творчості звертається до скарбів української народної музики («автентиків», «академістів», представників сучасних музичних напрямків), створивши широкий майданчик для спілкування.
Водночас із самого ранку в фойє розгорнеться виставка майстрів народних інструментів та майстрів ужиткового мистецтва. Тут можна буде побачити унікальні солом’яні вінки Марії Кравчук, розмальовки-антистреси та розписані сукні Олесі Вакуленко, глиняний посуд та народні іграшки від Сергія Денисенка та Лесі Денисенко-Єременко, діючі дерев’яні міні-моделі знарядь праці від трипільських часів до сьогодення (млини, верстати, друкарські станки) Миколи Майка, вироби з лози Галини Кучер та роботи інших відомих майстрів. Також тут можна буде почути, потримати в руках, а, можливо, і спробувати на звук кобзи та торбани Юрка Фединського, сопілки, тилинки, дводенцівки, окарини, пан-флейти та інші духові інструменти Василя Нагірного та Володимира Віхренка (свої інструменти покаже і Костянтин Мітокару, який поряд з іншими етнічними інструментами виготовляє і флейти індіанців Північної та Південної Америки). В рамках фестивалю буде представлена і експозиція шитих рушників «Дерево роду» із колекцій обухівських вишивальниць, виставка поезій на полотні «Вишитий Кобзар» Івана Рябчука, колекція реконструйованої кераміки музею «Дивосвіт Трипілля».
Також є ідея організувати майстер-класи від відомих майстрів, щоб гості фестивалю, особливо діти, змогли і самі долучитися до народного мистецтва. «Ми з організаторами поки що це обговорюємо. Можливо, буде мій майстер-клас із петриківського розпису. Але однозначно усі охочі зможуть порозмальовувати сторінки із розмальовки «Я люблю Україну», – говорить художниця Олеся Вакуленко.
Фестиваль відбуватиметься з 10 години ранку до 20-ї вечора і охоплюватиме різні майданчики. І головна увага на ньому приділятиметься все ж музиці. Зокрема, будуть працювати чотири майданчики, де відвідувачі зможуть ближче познайомитися із різними українськими народними інструментами: етно-духовими (сопілка, тилинка, окарина, дводенцівка та ін.), бандурою (від старосвітської бандури та кобзи Вересая до сучасної електробандури), цимбалами (від класичних до гуцульських) та троїстими музиками. Також на окремій сцені у фойє протягом дня виступатимуть різні колективи. Організатори запрошують киян та гостей приходити цілими родинами і обіцяють, що тут буде цікаво і дітям, і дорослим.
«Ми бачимо наш фестиваль, як сімейний, коли родини можуть прийти сюди з дітками, і розважитися з ними, і долучитися до народних традицій, і пізнати багато чого корисного», – зазначив арт-директор фестивалю Олесь Журавчак.
А увечері на головній сцені Українського дому відбудеться гала-концерт, у якому візьмуть участь Ніна Матвієнко, проект Jazz Kolo, Ілларія, Ірина Шинкарук, Кирило Стеценко, Олена Кулик та ансамбль «Дніпро», Олесь Журавчак, Роман Гриньків, гурти TaRuta та The Doox, учасник шоу «Україна має талант» Петро Сказків, Тоня Матвієнко, Руслана Лоцман та інші.
«Ми підготували кілька несподіванок, щоб показати, наскільки народна музика може бути сучасною і неординарною. Зокрема, ви почуєте проект Jazz Kolo, виступатиме і Георгій Матвіїв, який покаже на бандурі джазові обробки народних пісень, ще буде дуже цікавий дует Романа Гриньківа з Ніною Матвієнко. Усі секрети відкривати не буду – нехай залишиться інтрига», – зазначив Олесь Журавчак.
Весь Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку» транслюватиметься на великий екран. Паралельно буде організована пряма трансляція фестивалю на сторінці у Facebook та на українську діаспору.
Організатори фестивалю сподіваються, що Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку» допоможе подолати штучне протистояння між представниками «автентичного» та «академічного» фолку, об’єднавши їх у пошуках шляхів подолання наслідків культивованої в радянські часи так званої «клубної культури», щоб відкрити людям справжню красу і глибину української народної музикии.
«Ми хочемо зруйнувати стереотип у ставленні до української народної культури, як до шароварної. Ми хочемо віднайти молоді цікаві колективи і допомогти їм заявити про себе. Хочемо перезнайомити, а, можливо, і примирити представників різних напрямів народної музики – «автентиків», «академістів», «сучасних експериментаторів». Повірте, нам є чому повчитися один в одного. Ми хочемо показати розмаїття живої народної музики, якісну сцену, якісний живий звук, дати людям можливість торкнутися інструментів, спробувати заграти, відчути їх душею, поринути в море нашої культури. Колись було гасло «Живи в стилі «Еко», а ми хочемо, щоб після фестивалю з’явилося гасло «Живи в стилі «Етно», – зазначив виконавчий директор фестивалю Любомир Матейко.
Вхід на фестиваль – вільний.
Фестиваль відбудеться за підтримки Департаменту культури Київської міської державної адміністрації та за сприяння Національної всеукраїнської музичної спілки, Національної спілки кобзарів України, Товариства зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ», Національної Ради жінок України.
Партнер Фестивалю – ДП «Національний центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».