21 Бер 2018 03:00 Огляди

Богуславські килими експонуються в музеї декоративного мистецтва

Богуславські килими експонуються в музеї декоративного мистецтва

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у Києві відкрилася родинна виставка килимарів Марії Вовкули та її доньки Валентини Ткач з Богуслава під назвою «Поцілунок сонця».

Майстрині привезли до Києва близько 2 десятків килимів. Вони створені за ескізами, які розроблялися за часів існування Богуславської фабрики на основі традиційних мотивів Наддніпрянщини. Виставка для Валентини Ткач знакова тим, що з її слів, саме цей музей свого часу дав їй імпульс для творчості і вона мріяла в ньому виставити свої роботи.

 

 

Килими Валентини Ткач і Марії Вовкули створені здебільшого на основі рослинних мотивів, мають м’які кольори, виразні контрастні образи. Всі створюються вручну на основі вовняних ниток. Майстрині відроджують килимарство, яким свого часу славився Богуслав. Валентина Ткач після довгих років праці вдома і порятунку верстатів, що збереглися після закриття Богуславської фабрики, зуміла не лише зберегти своє ремесло, а й організувала у своєму містечку майстерню, до роботи в якій долучила ще кількох майстринь.

 

Євген Пілюгін, килимар з Решетилівки:
«Дякуючи Валентині і Марії Михайлівні вони зараз роблять килими кращими, ніж тоді на фабриці “Перемога”. Ці килими складніші, багатоколірні, більшого асортименту, різних розмірів. Вони спокійні, монументальні, величаві. Те, що зараз робить Валентина, говорить не лише про відродження богуславського килимарства, а й про надбання таких рис, які дозволяють говорити про появу нового богуславського килима. Він підходить не лише для того, щоб, наприклад, класти на підлогу чи накривати скриню. А й може використовуватися як монументальна річ, може бути використаний в держустановах, бути візитівкою країни».

Виставка в київському музеї декоративного мистецтва триватиме до 9 квітня 2018 року. Музей розташований на території Києво-Печерського національного заповідника.

Богдан Гдаль (текст, фото), «Рукотвори»