30 Лип 2021 14:56 Вісті

Розшукуються фото та історії про “Пам’ятки Подесення”

Спеціальна номінація «Пам’ятки Подесення» у рамках «Вікі любить пам’ятки»

Подесення (Подесіння) — унікальний історико-географічний регіон, що простягся вздовж Київської, Чернігівської та Сумської областей і лежить в басейні річки Десни та її основних приток, що залишились незарегульованими та збереглися у природному стані заплави. Поряд із незайманою природою тут також збереглась велика кількість пам’яток культури та історії. У цій мальовничій місцині планують створити національний природний парк. Та якщо природне багатство Десни більш-менш досліджене, то історико-культурний потенціал міст та сіл регіону ще чекає на своїх науковців-ентузіастів.

З метою привернення уваги до регіону та його культурного багатства, оголошується спеціальна номінація «Пам’ятки Подесення» у рамках української частини міжнародного конкурсу «Вікі любить пам’ятки», метою якої буде збір фотографій пам’яток історії, архітектури та культури. Серед партнерів цієї ініціативи — благодійні фонди «Андріївсько-пейзажна ініціатива» та «Київська ландшафтна ініціатива». Науковими партнерами проєкту є ГО «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури», ГО «Міжрічинська пуща» та ГО «Українська природоохоронна група». Серед інформаційних партнерів — ГО «Рукотвори».

Спецномінація триватиме з 1 серпня до 30 вересня. На участь у спецномінації приймаються фотографії, зроблені в містах та селах, розташовані в межах долин річок Десни та її приток на території Сумської, Чернігівської та Київської областей (точніший перелік населених пунктів вказано у конкурсних списках спеціальної номінації). Як орієнтовні межі регіону визначено 10 км від русла Десни та її приток. Детальніше списки можна переглянути тут.

У межах спецномінації можна подавати не тільки світлини та відео тих об’єктів, які мають охоронний статус, а й ті, що такого статусу ще не отримали. У результаті проведення цієї акції хотілося б виявити, насамперед, закинуті і занедбані, але цінні з історичної точки зору об’єкти регіону, які при належній реставрації можуть збагатити культурно-туристичний потенціал північно-східної частини України. Тож додатковим плюсом будуть фото пам’яток, яких на цей час ще немає серед конкурсних списків. За умовами спецномінації в описі до світлин варто додавати розповіді про всі цінні об’єкти, що можуть розказати про історію цього краю. Найцікавіші фото та історії (за результатами оцінок журі спеціальної номінації) увійдуть до фотокаталогу пам’яток Подесення, який планується у 2022 році.

При відборі фотографій-переможців журі звертатиме увагу на високохудожні роботи, оригінальні ракурси, крупні фото окремих фрагментів споруд та об’єктів, а також цікаві розлогі історії сфотографованих пам’яток з посиланням на першоджерела. У конкурсі братимуть участь усі файли, завантажені протягом вказаного часу. При цьому, ті світлини, що будуть завантажені протягом вересня також матимуть можливість перемогти в основній частині конкурсу «Вікі любить пам’ятки», а отже матимуть шанс позмагатися у його міжнародній категорії.

Умови участі

Щоб взяти участь у спеціальній номінації, необхідно виконати такі кроки:

Створити чи ввійти у свій акаунт у Вікіпедії, натисніть «Запам’ятати мене».

Circle-ye-2.svg Знайти сфотографовану (або потрібну) пам’ятку у конкурсних списках спеціальної номінації «Пам’ятки Подесення». Населені пункти, які входять до регіону, перелічені на початку сторінки.

Circle-ye-3.svg Натиснути [Завантажити фото] чи «Завантажити ще» у колонці справа. Дотримуйтеся інструкцій завантажувача. Оновіть сторінку, якщо не бачите його.

Circle-ye-4.svg В описі світлини додайте інформацію про рік, коли Ви її зробили, джерела інформації про неї, історію про неї тощо.

Завантажувати можна необмежену кількість фото кожного об’єкта. Важливо доповнювати світлини інформацією про зображені об’єкти культурної спадщини (з джерелами або за особистими повідомленнями зазначених осіб):

  • пам’ятки нерухомої культурної спадщини (архітектури, історії, містобудування тощо):
    – житлові (наприклад, колишні садиби заможних людей);
    – культові (наприклад, церкви, синагоги, цвинтарі);
    – громадські (наприклад, земські школи);
    – промислові (наприклад, закинуті господарські приміщення цікавої форми, вітряки, млини, тощо);
  • предмети побуту та фотографії з регіону Подесіння не молодші 90 років (до 1930-х років).

Потрібно вказувати рік створення фотографії, якщо ця інформація не підтягнулася автоматично.

Якщо ви завантажуєте фото пам’ятки, розміщеної в межах Подесення, що вже є у конкурсних списках «Вікі любить пам’ятки» — фото будуть автоматично номіновані на участь в спецномінації.

У разі відсутності вашого об’єкта в переліку — перевірте чи є відповідний населений пункт у списках спецномінації (у кожній області — свій список), якщо так — завантажуйте його через останній об’єкт у списку, з ідентифікатором 00-000-0000. Вкажіть максимальну кількість відомої інформації про нього, щоб можна було його ідентифікувати й внести до списків. Обов’язково зазначте населений пункт, в якому розміщено сфотографований об’єкт. В разі фіксації вашою фототехнікою координат розміщення пам’ятки, просимо не видаляти їх з файлу. Також можна написати листа на організаційний комітет wlm @ wikimedia.org.ua, щоб цей об’єкт внесли оперативно.

У спеціальній номінації передбачено дві категорії для нагородження:

Кількісна

  • Найбільша кількість надісланих фотографій;
  • Найбільша кількість сфотографованих пам’яток. 

Якісна

  • Найунікальніші пам’ятки;
  • Найвидовищні фото;
  • Найцікавіші історії про пам’ятки.

Організатори залишають за собою право не враховувати фото, які не відповідають правилам спеціальної номінації чи загальному регламенту конкурсу.

Переможцями стануть:

  • автори найкращих фото спецномінації за оцінками спеціального журі (перші три місця);
  • автори найкращих серій фотографій (окремих фото) чи історій у кожній якісній підкатегорії (перші три місця);
  • найактивніші автори у кожній кількісній підкатегорії (перші три місця).

Переможці одержать премії, дипломи та брендовані сувеніри. Автори світлин, які потраплять до каталогу, отримають примірник видання.

Катерина Качур, співкураторка проєкту «Пам’ятки Подесення», поділилася планами на майбутнє: «Частина світлин та інформації про пам’ятки будуть розміщені на Вікіпедії — вільній енциклопедії, яку щодня переглядають мільйони людей. Історії, якими поділяться учасники, можуть бути частково використані для створення статей про пам’ятки, яких бракує. Звісно, що найкращі фото та історії стануть частинами фотоальбому про пам’ятки регіону Подесіння, що буде додатково узгоджено з авторами, який ми очікуємо видати вже наступного року. Також нами планується розробка комплексної пропозиції по реставрації віднайдених занедбаних пам’яток місцевим ОТГ та бізнесу»

Організатори спеціальної номінації сподіваються на активну участь у цьому проєкті дослідників та мандрівників, фотографів та краєзнавців, яків люблять рідний край і хотіли б його показати з найкращого боку. В тому числі й у Вікіпедії.

Детальніше читайте на сторінці спеціальної номінації: desna.wlm.photo.