11 грудня 2020 року о 16.00 в Національному музеї історії України (на 1-му поверсі) відбудеться відкриття виставки «Скіфський звіриний стиль: труднощі «перекладу», присвячена памяті Варвари Іллінської.
Зображення тварин у давнину були притаманні багатьом народам, однак мистецтво звіриного стилю асоціюється саме зі скіфами – грізними кочовиками, що тримали у страху населення Північного Причорномор’я протягом чотирьох століть (VІІ–ІІІ ст. до. н. е.).
Скіфський звіриний стиль – це зображення в оригінальній художній манері певних тварин чи фантастичних істот або окремих частин їхнього тіла (голови, вух, лап, ніг, копит тощо). Були розповсюджені також сцени шматування та боротьби тварин. Еволюція стилю прямувала від достатньо чітких, але реальних образів до їхньої орнаментальної схематизації, основні ж мотиви мало змінювалися з часом. Поза сумнівом звʼязок цього мистецтва з воїнською ідеологією та побутом.
Образи звіриного стилю, ймовірно, мали міфологічну основу. Археолог Дмитро Раєвський недарма називав їх своєрідним «зооморфним кодом», універсальною знаковою системою. Їх «розшифровка», або ж «переклад», має величезне значення для реконструкції скіфських вірувань та ритуалів. Однак те, що було очевидним для скіфів, переважно залишається загадкою для сучасних учених.
Виставку «Скіфський звіриний стиль: труднощі «перекладу» можна вважати ще однією, візуальною, спробою прочитання цього загадкового «зооморфного коду».
На ній представлено близько 150 цікавих експонатів із колекції Національного музею історії України та його філії – Музею історичних коштовностей України, а також документи з наукового архіву Інституту археології НАНУ.
Виставку приурочено до 100-річчя від дня народження Варвари Іллінської, видатної дослідниці скіфських старожитностей, зокрема матеріалів із Національного музею історії України. Багато уваги вона приділяла й вивченню скіфського звіриного стилю.
Подія на фейсбук