Українські скульптори можуть забрати свої роботи з Буші та Ямполя Вінницької області, якщо їх надалі будуть розбивати чи красти. Скаржаться, за останні кілька років вже ушкодили близько 20 творів в історико-культурному комплексі “Буша” під відкритим небом.
До прикладу, елементи скульптури Олексія Альошкіна “Крісло патріарха” “Рукотвори” знайшли у фундаменті вигрібної ями за маєтком одного з представників місцевої еліти. У підмурок заклали уламок кам’яного поручня твору з написом “Возлюби ближнього як самого себе”.
Серед ушкоджених або повалених скульптура одеського майстра Кліма Степанова, “Мурафа” його батька Миколи Степанова, ангел Георгія Чуєнка, робота Георгія Матвієнка, скульптури молодих авторів та ще кілька творів родини Олексія Альошкіна.
Скульптори скаржаться, що їхні роботи позміщували з тих місць, де вони їх виставляли на симпозіумах. Хоча на це вони потратили немало творчих сил. Свого часу сперечалися, де краще ставити. Кажуть, зараз керівництву слід було просто звільнити майданчик у центрі Буші під свої потреби.
Перші скульптори в Буші – небажані гості
Останні кілька років першу генерацію скульпторів, які створили своєю працею комплекс у Буші, на симпозіуми не кличуть. Востаннє вони творили 2002 року. “Нас не запрошують, бо ми постійно знаходимо якісь недоліки”, – каже Олексій Альошкін.
Й самі скульптори не хочуть там працювати, коли бачать, що роботи нікому не потрібні. “Ми віддали їх на зберігання, а не для того, щоб їх нищили. Забрати скульптури з комплексу – останній крок. Але ми до нього можемо вдатися, якщо нічого не зміниться”, – наголошує Альошкін.
Зі слів митця, люди в Буші не усвідомлюють цінності робіт. Адже, в Європі кубометр каменю коштує 4 тисячі євро. А робота скульптора вартує кількох десятків, ба навіть сотень тисяч. Бо ж вартість не лише має компенсувати тяжку працю, а й дозволити митцю прожити після того хоча б 3 місяці.
Ямпіль “не пасе задніх”
В місцевому парку скульптур пропала робота відомого скульптора Юрія Багаліки «Зустріч Марії та Єлизавети». Твір Людмили Альошкіної “Жорна”, присвячений Голодомору, розкидали й побили. Роботу Юлія Сінкевича “Прометей” перекинули. Мабуть завадила їздити автомобілям – кажуть майстри. Зараз у парку, де раніше не було руху, відсунули квіткові клумби з дороги і продають алкогольні напої. Будь-яке фіксування розваг на фотоапарати публіка сприймає болісно.
Скульптурний комплекс під відкритим небом у селищі Буша на Вінничині є найбільшим в Україні. З 1986 року на більш ніж 20-ти симпозіумах митці створили близько двохсот унікальних творів з каменя-пісковика.
Парк у Ямполі налічує близько 20-ти робіт відомих скульпторів.
Богдан Гдаль, “Рукотвори”