06 Гру 2014 20:41 Розмови

Тінка Селіч зі Словенії: майстерня-крамничка – це місток між музеєм і його відвідувачем

Тінка Селіч зі Словенії: майстерня-крамничка – це місток між музеєм і його відвідувачем

Керамістка Тінка Селіч – власниця гончарної крамнички-майстерні, що розташована на першому поверсі Словенського етнографічного музею в Любляні. З Тінкою вдалося поговорити під час відвідин музею в квітні 2012 року.

Чи багато гончарів у Словенії. Наскільки популярне гончарство?

Традиційне гончарство практично зникло. У нас є кілька чудових гончарів, але один з них працює в сучасному мистецтві, не традиційному; інший хоч і працює в традиційному, але це не основна його робота, гроші він заробляє в іншій сфері. І третій, кого я знаю, це Стефан Зілько, який присутній сьогодні з нами у майстерні. Він чудовий майстер, що працює з традиційною керамікою. Є ще кілька, але вони не задовольняють мене по якості. І це все.

Проблема в тому, що у нас не було гончарної школи. Дехто вчився за кордоном, ходив на якісь курси. У нас мало навіть книг про кераміку словенською мовою. Користуємося англомовними й німецькими виданнями. І це дуже помітно у нашій творчості.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Я читала в інтернеті, що гончарство зараз більш-менш популярне на північному сході країни.

Так, Зілько з того регіону. Колись те місце було густо заселене гончарами, але зараз їхні нащадки розвивають регіон як туристичний і багато гончарних речей на продаж закуповують за кордоном, в Італії та Угорщині.

Перша причина цьому – це той шок, який пережило гончарство деякий час тому, коли промисловість виявила отруйну поливу, що була недостатньо випалена. Гончарі почали купувати поливу, яка вимагала вищої температури для випалу, і не всі домашні печі були готові до цього. Але цього інциденту було достатньо, щоб традиційне гончарство понесло збитки і підупало по всій Європі.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Також, як я бачу, наша сучасна культура не потребує більше традиційного гончарства, тому воно ніде не рекламується. Уряд нічого не робить для його розвитку. Наприклад, в минулому глиняний глечик був дуже популярний як типовий словенський подарунок, тому що наша культура дуже пов’язана з вирощуванням і подаванням вина. І те, що було таким словенським, зараз зникло, відтоді як почали масово виробляти скляні пляшки.

А щодо ось таких майстерень-крамничок, то я трохи побувала за кордоном і на мою думку, подібні магазини чи майстерні – це такі собі містки між громадськістю і музеями. Але ще є люди, які повинні це зрозуміти. Може я трохи критична, але не думаю, що музей мав це бачення перед тим, як ми тут з’явилися. Що ми робимо – подаємо приклад. І керівництво музею поступово починає розуміти можливі шляхи розвитку й співпраці з нами.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Чи користуються попитом гончарні вироби серед туристів?

Насправді, я й почала цим займатися, бо з’явився більш-менш попит. Половина відвідувачів нашого магазину – туристи. Також є словенці, що й досі цікавляться керамікою, навіть традиційною. Тому ми почали працювати згідно наших ідей, бажань, і в деякій мірі це почало процвітати. Вироби робимо маленькими партіями, але хорошої якості. Але це не єдиний наш прибуток, ще проводимо майстер-класи. Раз у місяць ми запрошуємо гончара Штефана Зілько (про якого йшлося вище — авт.). Багато людей приходять тільки, щоб побачити його й з ним попрацювати.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Чому ви користуєтеся саме електричним гончарним колом?

Через брак місця в майстерні, але я зрозуміла, що ножне коло набагато зручніше й краще, тому що відчуваєш ритм. Електричне коло справді сильне, швидке. Але працюючи на ньому ти забуваєш, я б сказала, особистість горщика, якого робиш. З ножним колом горщик стає для тебе предметом – не об’єктом. Горщик стає кимось.

Словенія. Гончарство

Як ви почали гончарувати?

Я вчила скульптуру в Любляні. В той час було неможливо займатися гончарством, але мені було цікаво, завдяки моїй мамі. Вона була великою шанувальницею традиційного гончарства і де б вона не подорожувала, звідти постійно привозила глечики, тарілки та інші вжиткові гончарні речі. І досі у нас вдома збереглися привезені мамою керамічні сувеніри. Пізніше мій чоловік поїхав вчитися до США і я приєдналася до нього. У тому університеті був чудовий відділ гончарства, протягом чотирьох семестрів я там вчилася.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Коли повернулася із США додому десь 15-16 років тому, почала працювати у сфері гончарства і викладати керамічну скульптуру. Це був єдиний спосіб для мене заробити на життя. Також я створювала скульптури з кераміки, а згодом почала робити вжитковий посуд, колись поширений у домашніх господарствах.

Довідка

Штефан Зілько, спадковий гончар

Працює з керамікою майже 35 років. Після закінчення школи навчався гончарству вдома від батька. В його сім’ї гончарством безперервно займаються щонайменше 130 років. Більшість дрібних речей викручує на ножному гончарному колі, а на електричному – робить тільки великі форми, що важать більше 5 кг. Пан Зілько каже, покупців на кераміку небагато, то займається ще й фермерством. Мешкає на північному сході Словенії в районі Горечко Прикмур’я.

Штефан Зілько

Тінка Селіч, кераміст-гончар

Працює не сама, співпрацює з іншими митцями, хто розписує її керамічні форми. Час від часу організовує місцеві виставки, на які запрошують керамістів з інших міст Словенії. У декоруванні своїх виробів використовує загальну орнаментику, що була поширена у Словенії приблизно сто років тому. Користується місцевою глиною, а також закуповує в Італії та Німеччині. Каже, “є такі майстри, що копають глину біля свого дому”.

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Словенія. Гончарство

Ткацька майстерня-крамниця в Словенському етнографічному музеї. Видно, що тут проводяться майстер-класи, виготовляються різні ткані речі на продаж. Коштує, звісно, недешево, але як і будь-яка ручна праця в Європі.

Словенія. Ткацтво

Словенія. Ткацтво

Словенія. Ткацтво

Словенія. Ткацтво

Словенія. Ткацтво

Катерина Качур, Рукотвори