20 Січ 2015 21:55 Огляди

Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко, або кілька слів про майстрів петриківки

Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко, або кілька слів про майстрів петриківки

Ще з середини ХVІІІ століття дивовижне за красою місце Придніпров’я було облюбоване для заселення кошовим отаманом Війська Запорозького Петром Калнишевським, чиє ім’я навіки лишилося жити у назві одного з найгарніших сіл Придніпров’я – Петриківка.

Світ природи дає перші уроки естетики. Відкрито. Щедро. Незабутньо. Це невичерпне джерело, з якого неодмінно черпали: легендарна Маруся Чурай і Остап Вересай, Тетяна Пата і Федір Панко,  Марія Приймаченко і Катерина Білокур. Звідси брали творчу наснагу і професійні митці, збагачуючи світ своїм неповторним баченням.

Нехитрі паперові «мальовки» виросли у всесвітньовідомий бренд – Петриківський розпис – і визнані ЮНЕСКО нематеріальною культурною спадщиною людства.

(Зліва-направо) Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко, майстри петриківського розпису

(Зліва-направо) Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко, майстри петриківського розпису

Зустріч з трьома майстринями Петриківського розпису нікого не залишить байдужим. Віта Клеветенко, Вікторія Тимошенко, Валентина Хоменко – три королівни з Петриківки. У всіх є спільний старт, бо за плечима 5-ти літня дитяча Петриківська художня школа ім. Т.Я.Пати. В.Клеветенко і В.Тимошенко у 1996 році закінчили Криворізький ліцей, факультет художньо-графічний. У 2003 році стали випускницями Криворізького державного педагогічного університету, де здобули кваліфікацію вчителя образотворчого мистецтва, етики, естетики і художньої праці.

Як виявилось, В.Тимошенко має так би мовити сімейного учителя, бо є не тільки ученицею, а й дочкою Валентини Хоменко – наймудрішої петриківської королівни, яка з 1971 року працювала на фабриці «Дружба» художником. А повчитися є чому, бо саме пані Валентина Хоменко приймала участь у виставці «Петриківський дивосвіт» у м. Дніпродзержинську ( 2012, 2013рр.). Її роботи мали місце у столичному Києві на виставці «Народна перлина» (2013). Радо сприйняті і виставлені роботи пані В.Хоменко у м.Могилів (Білорусія, 2013р.). Великодній ярмарок у древньому Львові теж не обійшовся без робіт В.Хоменко (2013р.)

«Ще прабабуся малювала петриківським розписом, прикрашала квітами піч та хату. Дивлячись на мальовки матері, у мене з’явилось бажання малювати ще з 4-х років», – згадує В.Тимошенко.

Петриківський розпис

Кажуть, учні перевершують своїх вчителів. Пані В.Хоменко є чим пишатись – її дочка В.Тимошенко веде активне творче життя, ніколи не зупиняючись на досягнутому. У Києві приймала участь у Всеукраїнських виставках – конкурсах «Кращий твір року» (2012, 2013рр.), де її роботи ввійшли до каталогів.

27-29 березня 2013 року в туркменській столиці з великим успіхом пройшли Дні культури України в Туркменістані. У Музеї образотворчих мистецтв Туркменістану була представлена виставка художніх панно Петриківського живопису, серед яких були також роботи В.Тимошенко.

Як і її мати, Вікторія Тимошенко вже сама стала учителем і щедро ділиться знаннями з малечею. Проводила майстер-класи для дітей у Міжнародному Дитячому Центрі «Артек» в рамках проекту «Дні петриківського розпису в Артеці» (Крим, 2013) та на фестивалі народної творчості у ТРЦ «Караван» у Дніпропетровську (2010р.).

10 робіт художниці  брали участь у виставці у виставковому залі ЮНЕСКО в Баку (2013р.)

За такої насиченої творчої роботи не забарилися й нагороди. Подяка міського голови м. Борисполя за надання картин для участі у виставці петриківського розпису, Диплом 7-го обласного ярмарку «Петриківський диво- цвіт», Почесна Грамота Дніпропетровської обласної Ради за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури.

Петриківський розпис

Вікторія Тимошенко прагне оточити красою дітей. Саме з цією благородною метою молода художниця прикрасила інтер’єр в дитячому садочку Дніпропетровська. Та й сама працює у дитячому садочку м.Дніпропетровська керівником гуртка петриківського розпису «Декоративна скарбничка».

– Як же стати таким майстром. У чому секрет творчості?

– Головне, не мати секретів. Усе, що знаю, умію, я залюбки передаю дітям. Це вже девіз В.Клеветенко – чи не найтитулованішої з  трьох петриківських королівн, з якими ми знайомимо вас сьогодні.

Народний майстер (НСМНМУ), член Мистецької Асоціації Криворіжжя (НСХУ), Президентський стипендіат. За плечима цієї тендітної молодої жінки низка персональних виставок у м.Кривому Розі: «Петриківське сузір’я» (2007р.), «Відірватись від землі» (2008р.), «Що приховує ніч» (2011р.), «Петриківський розпис – неповторне мистецтво», присвячене 80-річчю Дніпропетровській області (2012р.), «Став відомим на весь світ той квітковий дивоцвіт» (відділ мистецтв КЗК «Міська дитяча бібліотека», 2014р.) Участь у Всеукраїнській виставці «Різдвяні візерунки» у Дніпропетровську (2010р.), у обласних фестивалях-ярмарках «Петриківський дивоцвіт» (2010-2013рр.). Декілька років приймає участь у щорічному ярмарку народного мистецтва у Національному музеї народної архітектури та побуту України (м.Київ, с.Пирогів).

Віта Клеветенко не зраджує своєму покликанню – працює творчо і навчає цьому дітей, веде гурток на Станції юного техніка Дзержинського району м.Кривого Рогу. Талановитий і чуйний педагог, Віта Клеветенко виховала плеяду яскравих учнів, які уже самі здобувають нагороди різного рівня.

Творчий ужинок Дипломів, Грамот і  Подяк вражає, навіть рука втомлюється гортати сторінки «портфоліо» Віти Клеветенко. Її непересічний талант визнають відділ освіти і науки та управління культури і туризму  виконкому Криворізької міської ради, міський історико-краєзнавчий музей, Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації,  «Ф-АРТ Галерея».

Петриківський розпис

Валентина Хоменко, Вікторія Тимошенко, Віта Клеветенко – їх об’єднують традиції Петриківської школи. Всі вони визнані майстри народного мистецтва. Але кожна вносить оте своє, особисте естетичне сприйняття світу, що робить творчість кожної неповторною і унікальною. Власне, як і унікальною є Петриківка – перлина декоративного мистецтва.

У творах Валентини Хоменко домінують казкові персонажі, дивовижно добрі і лагідні. Вікторія Тимошенко надає перевагу родинним сюжетам. Зображені на її роботах чепурні селянські хатини з усіма членами родини – то наче ілюстрації до українських народних пісень. Прості, невибагливі сюжети полонять серце теплотою і щирістю. Родина – не пусте слово для Вікторії. Я знаю, що у неї є мрія матері-митця – розписати родинну скриню, щоб і вона, її донечка, і її мати Валентина Хоменко мали що залишити для свого роду. Не просто річ, високо- художній твір з естетично-національним кодом.

Авторські твори Віти Клеветенко відрізняються особливою ліричністю, ніжністю кольорових сполук, філігранністю виконання. Уваги заслуговує і підлаковий розпис предметів домашнього вжитку з дерева: кухлів, ваз, тарілок, великодніх сувенірних яєць та інше. Розписані нею предмети набувають коштовності, їх хочеться мати у своїй оселі. У Кривому Розі майстриня найшла свою долю, ростить двох діток. Для них молода мати мріє створити сюжетні картини за мотивами українських казок. Відчуваю, що це буде розкішна робота!

Три королівни Петриківського розпису об’єднали свою творчість на виставці у «Ф-АРТ Галереї» у листопаді 2014 року.

Петриківський розпис

Людмила Зубко, головний бібліотекар відділу мистецтв Комунального закладу культури «Міська дитяча бібліотека», м.Кривий Ріг