10 Сер 2015 21:59 Вісті

Українські рушники Подніпров’я представили в Болгарії

Українські рушники Подніпров’я представили в Болгарії

22 липня 2015 року в місті Русе (Болгарія) відбулось відкриття виставки «Рушники Подніпров’я», яка була підготовлена за ініціативою Дніпропетровського Будинку мистецтв. Виставка дає уявлення про один із головних символів України – вишитий рушник. Майстрині української вишивки продемонстрували у своїх роботах найбільш характерні для Середнього Подніпров’я мотиви, техніки, кольорову гаму. Більшість із них спирається у своїй творчості на традиційну спадщину минулого.

Презентація виставки відбулася у червні цього року в приміщенні Будинку мистецтв. У експозиції виставки були представлені 51 рушник, виконані 24 майстрами. Частина цих рушників створена за власними розробками майстрів. Серед них: творчі роботи майстрів Національної спілки Світлани Макаренко, Ольги Родкіної, Любові Мазнєвої, Валентини Передерій, Надії Ткаченко, Світлани Бойченко, вишивальниць Людмили Дворниченко, Надії Жиляк, Ольги Степаненко, Алли Довбні. Роботи заслуженого майстра народного мистецтва України Рози Кутасевич, майстринь Тамари Кравченко та Людмили Зінченко відшиті за зразками рушників козацької доби, в тому числі із зібрання Національного історичного музею ім.Яворницького.

Почесний консул Пламен Бобоков і Посол України

Почесний консул Пламен Бобоков і Посол України

2

Виставка рушників в Болгарії

Виставка рушників в Болгарії

Виставка рушників в Болгарії

Виставка в Болгарії

Виставка підтверджує, що широке розповсюдження і сьогодні в Подніпров’ї має орнаментація з рослинних форм у вигляді «дерева життя», «родового дерева», «вазону». Споконвіку вишивальниці в Україні прагнули передати пишність і красу природи, ментальний зв’язок зі світом минулого та прагнення до майбутнього розвитку. Учасники виставки – продовжують цю традицію. Цікаво виглядають «кумачеві» рушники, вишиті білими нитками на червоному тлі. Особливою пишністю декорування виділяються охристо-золотаві рушники, характерні для нашого козацького краю.

Для створення рушників були використані різноманітні техніки вишивання: різні види гладі, рушникових швів, мережок, качалочки, низинка, хрестик, а також найбільш складні рахункові шви: вирізування, виколювання, лиштва, курячий брід, солов’їні вічка тощо. Прикрасою виставки стали рушники із заповненням елементів рушниковими швами, що створює враження єдності і в той же час динамічності руху. Частина експозиції демонструє стильну українську традицію вишивки «білим по білому». Ці рушники особливо ажурні і передають великі можливості та віртуозність майстрів Подніпров’я.

Виставка експонувалась у приміщенні культурно-видовищного комплексу «Доходното здание» (пам’ятник архітектури) і викликала жвавий інтерес в місті Русе, про що свідчать статті в місцевій пресі. Офіційну церемонію відкрив Надзвичайний та Повноважний посол України в Республіці Болгарії Микола Балтажи. На церемонії також були присутні всі Почесні консули України в Болгарії: пан Пламен Бобоков – Почесний консул в м.Русе, пан Дмитрій Георгієв – Почесний консул в м. Пловдів, пан Дмитрій Каранєнов – Почесний консул в м. Бургас, радник Посла України Анна Тертична. Привітання від мера муніципалітету м.Русе Пламена Стоїлова виголосила пані Ірена Петрова – директор департаменту «Культура і освіта». На відкритті були присутні директори Регіонального історичного музею Русе, Регіональної бібліотеки «Любен Каравелов», музичного коледжу, професори університету міста Русе професор д-р Ніколай Нєнов та професор д-р Юліан Попов, майстри народного мистецтва – члени Дунайського об’єднання народних художніх промислів, журналісти і шанувальники мистецтва.

Свої відгуки висловили: Почесний консул України в м. Пловдів Дмітрій Георгієв «Красота, индивидуальност, творчества – спасибо на люди каторые сохраняет славянски традиции»; директор регіональної бібліотеки «Любен Каравелов» Теодора Евтинова «От слънчева България! Благодаря за красотата с която на дарихте!».
До Дня незалежності України вернісаж виставки «Рушники Подніпров’я» буде проведено у Державному етнографічному музеї столиці Болгарії Софії під патронатом Посольства України в Республіці Болгарії.

Валентина Слобода, директор Дніпропетровського Будинку мистецтв, мистецтвознавець
Фото Олександра Білова