16 Бер 2012 16:12 Огляди

Рубель і качалка, якими “прасували” сорочки та штани

Рубель і качалка, якими “прасували” сорочки та штани

Ці рубель і качалку зробив мій покійний дід. Випрану сорочку чи рушник намотували на качалку й рублем із “зубами” прокачували, доки полотно аж блищало. На одежі зникали зморшки, ставала ніби випрасувана.

– Рубель був у каждого вдома свій, – розповідає моя 83-річна баба Ганна Левченко із села Строкова Переяслав-Хмельницького району на Київщині. – З берези рубель виходив кращий, міг і 10 років прослужити, вербовий коловся раніше.

Одежу “качали” на полу – помості з дощок коло печі. На ньому ж спали та їли.

– Нас 10 було в мами. Качали тільки дівчата. Але спершу мати вчили шить да прясти, сапать. А качать – то таке, самі мимоходом училися. Це одна з найлегших робіт. Почиргикав сорочку чи підштаники на одну сторону, на другу, склав аку­ратненько – і на припічок. Воно не дуже було що й гладить. Мати покійна казали: “Штани одні, а сорочок ще й менше”. Якась хусточка, спідничка, сорочечка одна – й та на мені. Якщо людина виходила в непокачаному одязі, ніхто на те не зважав. Сміялися з драного й грязного. А що некачане, – то таке. Більше дивилися на те, що в полах вишите. Я пам’ять мала таку, що могла в когось на вулиці замітити узор і дома таке ж вишити.

Качалкою розкачували тісто для галушок, вареників і локшини.

На кутку тітка Катерина лупцювала свого чоловіка качалкою. Він плохенький чоловічок був, а вона – жінка повна, велика, сильна. Як уперіщить його по хребті, аж тріщить. Била, бо пив. Усі про це знали, але дядько Йван хорохорився: “Оце я, той, свою Катерину в руках держу, щодня качалка по її спині так і гуляє”. А колись їй підвернувся рубель, швирнула в чоловіка. Дядько Іван пригнувся, рубель лишився цілий, а шматок одвірка так і відскочив.

Чавунної праски баба не мала. Аж до середини 1960-х, коли купила електричну, увесь одяг качала.

– А сусідка моя Тетяна, доки жива була, – це вже її роки три нема, – то вона до смерті все качала рублем і качалкою. До неї баба Двірська 90-річна ходила: “Оце побула Тетяни, покачали мені одежку”, – казала.

Наталія Павленко, Володимир Набок (фото), журнал «Країна», №10 (113) 15 березня 2012 року