29 Сер 2013 23:52 Огляди

Найстарішому члену польської Спілки народних майстрів 104 роки

Найстарішому члену польської Спілки народних майстрів 104 роки

А наймолодшому умільцю минуло двадцять літ. Та справа зовсім не в кількості прожитих років, а у майстерності й відданості тому чи іншому ремеслу. А також у вірності місцевій традиції, бо саме це є чи не найголовнішим критерієм прийому до Спілки (або Асоціації) народних майстрів у Польщі, – розповідає Павел Онохін, заступник директора ради правління головного офісу Асоціації народних майстрів.

Польська спілка майстрів

Зустріти пана Павла пощастило під час цьогорічного Ягелонського ярмарку, що відбувся у самому серці Старого Любліна, під його кам’яними старовинними будинками, які туляться один до одного на вузеньких затишних вуличках.

На одній з таких центральних вулиць, а саме на Ґродській 14, і розташовується головний офіс Спілки. До слова, Асоціація майстрів заснована і досі осідає саме в Любліні, роблячи його своєрідною столицею народного мистецтва Польщі. Поряд з офісом працює крамничка з якісними виробами майстрів. Чого тут тільки немає: всеможливі дерев’яні скульптури, ікони, паперові прикраси для дому, витинанки, гончарні вироби, тематична література, дитячі іграшки, писанки, усілякі дрібнички. Також у цьому приміщенні проводять майстер-класи для дітей, семінари, виставки та влаштовують зустрічі з митцями.

Спілка майстрів у Любліні

Спілка майстрів у Любліні

Польське народне мистецтво

Польське мистецтво

Польське народне мистецтво

Природньо, що Спілка співорганізувала відомий на всю Європу Ягелонський ярмарок, запросивши до участі кращих майстрів та щоразу допомагаючи в організації ярмаркової експозиції, виставок, майстер-класів, що відбувалися в рамках свята.

За офіційними даними, до польської мистецької Спілки входить 2500 майстрів, тоді як українська нараховує до тисячі членів. Усі ті кілька тисяч рукотворців є атестованими і визнаними спеціальною науковою радою кращими у своїй справі і такими, що працюють в рамках традиції. Щороку подають заявки все нові майстри, бо бути членом Спілки – це не тільки престижно, а й приносить свої дивіденди – безкоштовні місця для торгівлі, участь у виставках, тощо. Однак творчість далеко не всіх кандидатів відповідає вимогам, – каже Павел Онохін. За його словами, зі 150 майстрів, які хотіли цього року вступити до організації, позитивну відповідь отримали менше половини, 50-60 майстрів. Інші не відповідали критеріям або мусили дещо поправити у своїй творчості. “Це не має бути аматорська творчість, вона повинна відповідати глибокій традиції того чи іншого регіону”, – резюмує заступник директора польської Асоціації народних майстрів.

Польське народне мистецтво

Однак попри велику кількість майстрів, у Польщі, як і скрізь у світі, є ті напрямки ремесел, що занепадають і потребують спеціальної уваги задля збереження й відродження. Зокрема, ковальство, гончарство, боднарство, ткацтво, які колись були популярними на селах, зараз у Польщі кволо розвиваються. Вироби майстрів цих ремесел слабо купують, бо на ринку достатньо замінників схожої продукції з дешевших матеріалів.

“На Любельщизні ще 10 років тому було 25-30 ткаль, а зараз активних залишилося всього шість, – бідкається пан Онохін. Але от інші напрямки народного мистецтва, наприклад витинанкарство, писанкарство, плетіння з лози, виготовлення ялинкових прикрас, – процвітають, бо ці твори є затребуваними, їх добре купують для декорування приміщень, під час святкування релігійних свят. Тобто народне мистецтво адаптується під потреби сьогодення”.

Польське народне мистецтво

Гончарство Польщі

Польське народне мистецтво

Польське народне мистецтво

Польське народне мистецтво

Середній вік членів спілки 60-70 років. Але в деяких регіонах Польщі досі живуть сім’ї, де збереглися родові традиції і ремесла передаються з покоління в покоління, а інколи трапляється, що в тому чи іншому ремеслі задіяна навіть вся сім’я. Мій співбесідник, для прикладу, називає Подхале, Бескид Живецький, Підляшшя та Любельщизну – регіони, де такі позитивні явища ще можна віднайти.

Спілка народних майстрів працює в Польщі вже 45 років, була створена 1968 року в Любліні. Має представницькі осередки в кожному регіоні, які ведуть самостійну діяльність на місцях. Організація є незалежною і не має постійного фінансування. Часом отримують ґранти на реалізацію мистецьких програм. Додаткові надходження приносять також магазин, проведення майстер-класів, семінарів та зустрічей з майстрами. Більшість людей в організації волонтери, а кошти отримують тільки в рамках реалізації того чи іншого проекту.

Люблін

Люблін

З українською стороною Польська Спілка майстрів взаємодіє спорадично. Кажуть, ще не мали нагоди для довготривалої співпраці, лише час від часу траплялися проекти на рівні найближчих до кордону міст-побратимів, як-то Львів та Луцьк. Зате поляки тісно співпрацюють з Литвою, мають навіть спеціально підписану угоду. В результаті вони разом пишуть програми на отримання ґрантів, організовують довготривалі виставки, майстер-класи, виїзди майстрів. Там є схожа до польської Асоціація майстрів, що слідкує за чистотою народної традиції і всіляко цьому сприяє. Але про неї вже у наступному матеріалі…

Катерина Качур, Богдан Гдаль, Рукотвори