25 Січ 2016 17:24 Огляди

Кримськотатарський “Тамгъа-центр” у Києві запрошує

Кримськотатарський “Тамгъа-центр” у Києві запрошує

“Двері студії постійно відчинені, можемо випити кави, чаю, поспілкуватися”, – запрошує до себе в Центр кримськотатарської культури і ремесел “Тамгъа” її засновник та відомий кераміст Рустем Скібін. Після подій в Криму 2013 року художник з родиною, як і багато інших кримських татар, покинули свої домівки в пошуках безпечнішого місця. Так Рустем Скібін опинився у Києві.

Після тривалих пошуків нарешті в середині 2014 року вони знайшли приміщення на Подолі. Його власник пішов на зустріч переселенцям і зробив відчутні знижки на оренду. Після косметичного ремонту студія з табличкою на вхідних дверях “Тамгъа-центр” відкрилася за адресою: Київ, вул. Глибочицька 33/37, офіс 499.

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

“Це приміщення ми розглядали насамперед не як приватну майстерню, а як відкриту студію, де могли б збиратися різні люди з різними здібностями, цілями. Це центр, де ми шукаємо, зберігаємо і щось робимо, – розповідає Рустем. – Вся діяльність, яка у нас відбувається – підготовка до виставок, ярмарків, фестивалів – проводиться у цій студії”.

Тим не менш, у приміщенні студії також активно творять  – Рустем та його помічниці створюють мистецькі керамічні вироби на продаж.

Рустем Скібін

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Майстерня Рустема Скібіна

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

Час від часу в центрі проводять майстер-класи по кераміці, з розпису хною, читаються лекції. Зокрема остання лекція, за словами Рустема, була присвячена кримськотатарській кухні, приводилася для рестораторів та кухарів Києва.

Також центр має невелику ознайомчу експозицію з кримськотатарським декоративно-вжитковим мистецтвом.

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

Та лише мистецтвом діяльність Центру не обмежується, його учасники беруть активну участь в громадському житті кримських татар. Зокрема, зараз готують статті до Вікіпедії, наповнюватимуть сегмент прикладного мистецтва.

“Зараз ми на стадії збору інформації, – говорить Рустем. – Почнемо з персоналій, а далі предмети культури. Будемо писати кримськотатарською, українською, англійською мовами. Також ми повинні пройти курси як наповнювати, як писати, тому що існують певні формули подачі цієї інформації”.

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

Тамгъа-центр

Довготривалий проект, над яким також працює Тамгъа-центр – реєстрація кримськотатарських орнаментів як нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

“Ми вже зробили кілька презентацій в Центрі культурних досліджень, – продовжує розповідати Рустем. – Плануємо зареєструвати наші кримськотатарські орнаментальні практики: те, як орнамент присутній в щоденному житті кримських татар – семантика, філософія, в обрядах. Ми зараз вивчаємо, збираємо, а потім подаємо. Це тривалий процес не на один рік”.

Поки готується проект для ЮНЕСКО, всі охочі вже зараз можуть милуватися кримськотатарськими орнаментами. Художній проект :::стежка::: агенції «АртПоле», який 30 січня 2016 року презентують в Музеї Івана Гончара у Києві, має на меті підтримання постійного зв’язку з Кримом шляхом створення візуальних нагадувань про півострів у публічних просторах міст України. Основою для :::стежки::: стали кримськотатарські орнаменти, виконані керамістом Рустемом Скібіним. На їх основі Ольга Михайлюк розробила художню концепцію, за якою до проекту можуть долучатися різні автори, аби створювати «стежку» в багатьох містах.

Щоб не повторюватися, читайте докладніше про цей проект за посиланням: http://cultprostir.ua

Слідкувати за подіями, які проводить Центр кримськотатарської культури і ремесел “Тамгъа”, можна на його ФБ-сторінці: https://www.facebook.com/tamga.group

Катерина Качур, Рукотвори